Probleme autonomie eronată.

viccentyu22
Posts: 6
Joined: 26 May 2020, 11:43
Auto: Ceed
Location: București

Probleme autonomie eronată.

Post by viccentyu22 »

Vă salut. Am o Kia Ceed 2009, benzină, 1.4, 109 cai. Am fost recent în concediu, am condus peste o mie de km și încă o mie la întors. Am observat că atunci când fac plinul, îmi afișează pe bord o autonomie cu cel puțin 60km mai mult decât îmi afișa de obicei. Înainte, aveam afisat 690km cu un olin, maximum 703. După aceste drumuri lungi, la un plin făcut, îmi afișează chiar și 760km! Care ar fi explicația? Sha defectat plutitorul din rezervor? Sau mai trebuie cumva resetat consumul cu vreo combinație de taste? Vă mulțumesc pentru eventualele clarificări!

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Probleme autonomie eronată.

Post by bprodan »

Explicatia e exact cea pe care ai spus-o. La modelul 2009 are un calculator simplist care tine minte consumul mediu cam in ultima mie de km (dupa estimarea mea, nu imi amintesc sa fi gasit undeva scris). Ai mers la drum lung, ai consumat mai putin, calculatorul estimeaza ca urmatorul plin o sa te tina mai mult. Mergi 200 km in Bucuresti si revine la estimarile initiale.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

viccentyu22
Posts: 6
Joined: 26 May 2020, 11:43
Auto: Ceed
Location: București

Re: Probleme autonomie eronată.

Post by viccentyu22 »

Mulțumesc, dar nu cred că e așa. Ideea e că îmi una îmi arată pe consolă și alta îmi spune ceasul din bord. Pe consolă îmi spune că mai merg lejer 200 de km. Acul din bord, după estimările mele, îmi indică maxim 100 de km. E o neconcordanță între ele și nu știu cum să o rezolv...

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Probleme autonomie eronată.

Post by alexcrist »

Acul din bord îți indică cantitatea din rezervor, nu autonomia. Autonomia e calculată pe baza cantității și a consumului mediu din ultima perioadă.

Dacă vei continua să mergi doar la drum lung, vei avea consum mai mic și autonomie mai mare. Dacă revii doar la drumuri scurte de oraș, consumul mediu va crește și autonomia va scădea.

Dacă vei urmări autonomia, indiferent că e-n oraș sau în afară, vei vedea că nu scade liniar, cu fiecare km parcurs. Dacă mergi preponderent la deal, va scădea mai repede, la vale scade mai rar. În funcție de consum. Și n-o să rămâi fără benzină fără să fie și autonomia la 0.

Stai liniștit, mașina n-are nimic. :)

viccentyu22
Posts: 6
Joined: 26 May 2020, 11:43
Auto: Ceed
Location: București

Re: Probleme autonomie eronată.

Post by viccentyu22 »

Bine atunci. Sper să fie cum zici tu. ☺️

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Probleme autonomie eronată.

Post by BAU »

Asa este , cum spune alexcrist

Dupa un drum lung cand o sa ajungi in Bucuresti , o sa vezi ca acul in bord poate fi la minim , chiar pe 0 iar computerul o sa iti arate ca mai poti merge 100-200 km . Dupa cativa km in Bucuresti o sa vezi cum scade rapid "autonomia" cum spui tu si becul din bord o sa se aprinda de pe la 90 km .
Iar daca nu vei alimenta repede , vei ramane cu rezervorul gol foarte curand .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

viccentyu22
Posts: 6
Joined: 26 May 2020, 11:43
Auto: Ceed
Location: București

Re: Probleme autonomie eronată.

Post by viccentyu22 »

Nu merg niciodată cu mașina fără să am măcar jumătate de rezervor plin. Mi-e frică să nu se strice pompa de benzină cu timpul. De asta, am tot alimentat la drum lung și am văzut o neconcordanță între acul rezervorului și computerul de bord și am crezut că trebuie resetat cumva. Așa că am scris aici. Acum m-am liniștit. ☺️

Post Reply

Return to “CEE'D I (2006-2012)”