Achizitionare Kia Cee'd 1.6 CRDi

lucaciu_sebi
Posts: 1
Joined: 29 Apr 2021, 20:38
Auto: Kia Ceed
Location: Salaj

Achizitionare Kia Cee'd 1.6 CRDi

Post by lucaciu_sebi »

Buna. As dori sa'mi achizitionez un Kia Cee'd 1.6 motorina de 115 cai si as avea nevoie de parerea voastra. Ce stiti despre motor ? E problematic ? Din cate am citit, nu pare sa aiba probleme cum s'ar putea sa apara la alte modele de motoare pe motorina. Si ce parere aveti despre masina in sine, e spatioasa si versiunea hatchback? Cum v'i se pare calitatea? Stiu ca nu e cea mai de calitate la interior dar mie m'i se pare ca s'a pastrat destul de bine. Ce probleme ati avut cu ele pana in prezent si ati gasit mecanici care sa fie dispusi sa lucreze pe genul asta de masina? Daca da, cu distributia sau alte parti la motor cum ati rezolvat ? Sunt scumpe piesele ? Eu mi'am gasit una cu full optiuni, adica full de full cu 3350e si are 195k kilometrii. S'ar merita ? Un downside e ca e din 2007, primul an de fabricatie.

Astept cu nerabdare sfaturile voastre! Multumesc anticipat!

BlueHack
Posts: 146
Joined: 28 Apr 2021, 13:31
Auto: Kia Ceed Active 1.6 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Cee'd 1.6 CRDi

Post by BlueHack »

Tocmai ce am luat unul de câteva zile. Mașina mi se pare că se mișcă fenomenal.

Din câte știu, 1.6 CRDI sunt printre cele mai bune motoare și fiabile diesel, alături de cele de 1.5 și 2.0 de la Renault, 2.2 de la Mercedes, 2.0 de la Toyota.

Cam mare prețul. Eu am dat 1800 de euro pe una fabricata în 2008, inmatriculată în 2009, cu 137 000 de kilometri. Ce e drept, mai am cate ceva de reparat/schimbat la ea. Nu aș da mai mult de 3000 de euro pe una în stare bună, cu kilometri sub 150 000.

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Achizitionare Kia Cee'd 1.6 CRDi

Post by helici_florin »

Motorul e super ok. Eu am ceedul din 2008, aceeasi motorizare. Nu am avut nicio problema cu motorul. Ah, turbina imi fluiera de cativa ani, dar nu papa ulei si trage foarte bine asa ca nu ma gandesc sa o reconditionez inca.
Ca downside as pune consumul care cel putin pentru mine a fost si este o idee cam mare (comparativ cu alte motoare mai mari de la alte marci).

Referitor la pret, acu depinde si de masina in ce stare e. Eu in toamna am bagat in ea 3200 lei (schimbat toate amortizoarele, flansele amortizor, reconditionat caseta directie, geometrie roti). In momentul asta masina este perfecta dpdv tehnic si nu (mai) bate nimic la ea. Daca iei una cu 2000 EURO si te apuci sa bagi in ea (si eu ce am bagat au fost doar chestii consumabile. Mai poti adauga acolo si inca vreo 1500 lei schimb de placute ATE si discuri ATE pe care l-am facut acu vreun an), iesi cam pe la 3000 euro. Asadar, daca masina e perfecta dpdv tehnic si iti place, cred ca o poti lua in calcul
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

florin1000
Posts: 1
Joined: 07 Jul 2020, 11:46
Auto: ceed 1.6crdi
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Cee'd 1.6 CRDi

Post by florin1000 »

Salut!Eu am un ceed 1.6crdi ecodynamics anul 2011 facelift,luata de 1an,ca si spatiu este ok,ca si material inauntru lasa de dorit,sa fi atent la grila de aer la parbriz, ca multe au aceasta problema si nu se baga cam nimeni sa iti repare plansa bord ,eu ma chinui de 1an sa o repar.motorul este ok,consumul ok,am schimbat de curand filtre ,ulei,placute fata si lichid frana(320ron piesele)si am dat 3400euro anul trecut.

Post Reply

Return to “CEE'D I (2006-2012)”