Analiza parametrii uleiuri pt benzinare

copoiu
Posts: 89
Joined: 18 Dec 2018, 19:28
Auto: Kia Ceed 1.4 benzina
Location: Cluj Napoca

Analiza parametrii uleiuri pt benzinare

Post by copoiu »

Dupa ceva timp petrecut pe diferite site-uri de specialitate, va pun la dispozitie explicatii parametrii uleiuri si un tabel cu cele mai uzuale uleiuri cu norma A5 pt benzinare....decideti voi ce veti folosi..
Culorile din tabel.....verde inseamna bun, negru mediu, rosu slab
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

copoiu
Posts: 89
Joined: 18 Dec 2018, 19:28
Auto: Kia Ceed 1.4 benzina
Location: Cluj Napoca

Re: Analiza parametrii uleiuri pt benzinare

Post by copoiu »

Ceva pareri colegii...?.... 😁

copoiu
Posts: 89
Joined: 18 Dec 2018, 19:28
Auto: Kia Ceed 1.4 benzina
Location: Cluj Napoca

Re: Analiza parametrii uleiuri pt benzinare

Post by copoiu »

Revin cu partea a 2-a din analize,...uleiuri mai putin folosite dar prezente in Romania pe mai toate site-urile
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

copoiu
Posts: 89
Joined: 18 Dec 2018, 19:28
Auto: Kia Ceed 1.4 benzina
Location: Cluj Napoca

Re: Analiza parametrii uleiuri pt benzinare

Post by copoiu »

Din ce am analizat, strict pe cerinta Kia de A5, topul producatorilor ar fi:
1. Red Line-ulei excelent, cam greu de gasit si cel mai scump de pe piata...cca 60 lei litrul
2. Amsoil, ulei excelent, greu de gasit si scump...50 lei litrul
3. Ravenol, ulei foarte bun, calitate germana, usor de gasit,firma foarte transparenta la informatii( =D> ), pret mediu
4. Motul, ulei foarte bun, calitate belgiana, firma cu traditie si renume, usor de gasit, pret mediu spre bun
5. Liqui Moly, ulei bun, calitate germana, firma cu traditie, usor de gasit, pret mediu

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: Analiza parametrii uleiuri pt benzinare

Post by megaptera »

Salutare,
Multumesc pentru munca depusa si consider ca este bine venita, intrebari legate despre ulei vor exista in continuare.
Am folosit mult timp Mobil 1 ESP Formula, nu am o buna experienta si nu stiu cum sa explic ce am simtit cu el, insa a fost OK, am incercat si Eneos Sustina, insa compata cu Mobil parca a fost mai zgomotos, parea si destul de subtire.
Acum am TRIAX Euro Ultra VX care imi place cel mai mult compart cu cele doua de mai sus.
Toate au fost /sunt 5W30, masina 1.4 benzina acum cu Triax am 150.000 Km si daca il mai gasesc tot pe Triax am sa raman.
Mentionez si faptul ca pe nici unul nu-l papa, completam foarte putin la schimbarea anotimpului.
Cu toate am mers maxim 10.000 Km, nu am depasit acest numar de Km intre schimburi.

asta este Triax-ul.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

copoiu
Posts: 89
Joined: 18 Dec 2018, 19:28
Auto: Kia Ceed 1.4 benzina
Location: Cluj Napoca

Re: Analiza parametrii uleiuri pt benzinare

Post by copoiu »

Arata bine in fisa tehnica, e full sintetic...cam tot ce are ca pour point de la -45 in sus e garantat PAO...
Daca pt tine e ok ca pret si il gasesti usor, e foarte bun

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Analiza parametrii uleiuri pt benzinare

Post by bwo »

Multumim copoiu pentru munca depusa.
Cat timp am avut masina in garantie (7ani) am facut reviziile doar la Mit Baneasa si mi-au pus Mobil1 ESP (din butoi), din punctul meu de vedere o mizerie de ulei pt cat platesti pe el la reprezentanta, dupa ce am terminat cu garantia si pana in prezent folosesc Liqui Moly 4200 si este o diferenta mare fata de Mobil1, foarte multumit de el. Sper sa citeasca acesta comparatie cat mai multi posesori de Kia pt ca majoritatea opteaza pentru o marca de ulei mai comerciala si nu se indreapta catre o marca de ulei care este mai benefica pentru motor dar este mai putin comerciala (cunoscuta).
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

copoiu
Posts: 89
Joined: 18 Dec 2018, 19:28
Auto: Kia Ceed 1.4 benzina
Location: Cluj Napoca

Re: Analiza parametrii uleiuri pt benzinare

Post by copoiu »

De 10 ani folosesc doar Liqui Moly...ulei, aditivi
Am folosit 1 an LM molygen...se simtea foarte subțire...Acum am trecut la LM top tec 4200....de cand l-am pus, din pacate imi cam vibrează motorul...
Sunt sigur de calitatea uleiului, dar parca nu se împacă cu Kia mea...
La iarna vreau sa incerc Ravenol FDS, care , are norma A5 ceruta de kia benzina si pare foarte bun, in parametrii ....o sa vad
Oricum sunt convins ca un brand de renume nu isi vabate joc de clienți...de aceea topul 5 al meu de mai sus, cred ca e valabil

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Analiza parametrii uleiuri pt benzinare

Post by bwo »

Eu folosesc LM 4200 de cativa ani si nu am nici o problema, din contra motorul este mai silentios mai ales iarna. Sa nu fie alta problema la tine aparuta odata cu schimbarea uleiului
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

copoiu
Posts: 89
Joined: 18 Dec 2018, 19:28
Auto: Kia Ceed 1.4 benzina
Location: Cluj Napoca

Re: Analiza parametrii uleiuri pt benzinare

Post by copoiu »

Nu stiu...e ciudat...la 30 min dupa ce am pus LM 4200 au început vibratiile...pana atunci nu am avut niciodată
In afara de ulei si filtre nu am schimbat nimic, incat sa justifice alta banuiala

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Analiza parametrii uleiuri pt benzinare

Post by bwo »

Sa imi zici si mie daca dupa ce o sa schimbi uleiul daca mai face la fel. Multumesc
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

moalesipufos
Posts: 66
Joined: 19 Feb 2015, 00:05
Auto: Kia C'eed 1.4 HB
Location: Bucuresti

Re: Analiza parametrii uleiuri pt benzinare

Post by moalesipufos »

De 6 ani pun in motor ulei Motul 5W40 X-clean, Motul 75W85 pun la cutia de viteza, sunt foarte multumit, nu am avut nici o problema.
Kia Ceed 1.4 HB 2008, 109CP, Best

copoiu
Posts: 89
Joined: 18 Dec 2018, 19:28
Auto: Kia Ceed 1.4 benzina
Location: Cluj Napoca

Re: Analiza parametrii uleiuri pt benzinare

Post by copoiu »

Motul X-Clean e ulei C3...pt diesel...eu am postat uleiuri cu norma A5 , ceruta de cartea Kia , motor pe benzina....daca ai diesel...da, e foarte bun X-Clean 5-w-50

moalesipufos
Posts: 66
Joined: 19 Feb 2015, 00:05
Auto: Kia C'eed 1.4 HB
Location: Bucuresti

Re: Analiza parametrii uleiuri pt benzinare

Post by moalesipufos »

Nu este doar pentru diesel.
Kia Ceed 1.4 HB 2008, 109CP, Best

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”