Activare tempomat Cruise control

DIASro
Posts: 3
Joined: 12 Oct 2019, 13:51
Auto: Kia Ceed
Location: Oradea

Activare tempomat Cruise control

Post by DIASro »

Salutare. Am o Kia Ceed din 2012 si as vrea sa va intreb daca tempomatul (cruise control) se activeaza doar peste la viteza de peste 40 km/ora si trebuie sa pisti pedala de frana inainte??? Adica sa imi apara acel SET pe display! Era sa imi dau foc la masina de draci, am dat de 2 ori volanul jos, am schimbat switch-urile intre ele si era sa comand pe ali expres o noua consola volan. Azi am citit informatia pe un site slovac si am tradus-o cu un google translate. Va rog mult daca stie cineva ceva legat de problema asta. Multumesc

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: Activare tempomat Cruise control

Post by Fratello »

Este activ peste 30 km/h.
RTFM.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Activare tempomat Cruise control

Post by doio77 »

Salut, si mie mi sa intamplat pe autostrada sa nu mai imi functioneze cruise control , adica nu mai lua comanda de SET, dar am descoperit ca dupa ce am apasat frana , a luat-o. Ma gandesc ca am scos din viteza , el sa decuplat automat si apoi daca a simtit ca nu am apasat frana nu am mai putut sa dau SET la loc. Nu imi explic dar odata sa intamplat sa faca asa, nu am considerat defect.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

DIASro
Posts: 3
Joined: 12 Oct 2019, 13:51
Auto: Kia Ceed
Location: Oradea

Re: Activare tempomat Cruise control

Post by DIASro »

Da. Scuze. Am fost gâscă! Trebuia sa citesc manualul deoarece scrie clar acolo ca numai in conditiile apasarii pedalei de frana se activeaza comanda set. Functioneaza impecabil asa si va multumesc.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”