revizii 1.6 gdi

leontin86ro
Posts: 4
Joined: 13 Apr 2014, 22:14
Auto: pro_cee'd 1.6 GDI

revizii 1.6 gdi

Post by leontin86ro »

Salut,
Pentru ca am "implinit" ~9700km cu ProCeed-ul am sunat la reprezentanta din Bucuresti / Aviatorilor pentru a intreba de revizie. Costul este de 620 lei si acopera ulei Mobil1, filtre si manopera.
Ce nu imi e clar e daca chiar trebuie facuta acum avand in vedere ca are doar 7 luni si kilometrii mentionati mai sus. De la dealer imi aduc aminte ca ar fi zis 1 an / 10 mii km, pe net am mai vazut 1 an / 15 mii km iar in o brosura hyundai, pentru acelasi motor ar fi 1 an / 30 mii km.
O informatie lamuritoare mi-ar fi de mare ajutor. Multumesc.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: revizii 1.6 gdi

Post by BAU »

Banuiesc ca nu te-au chemat la revizie . Banuiesc ca ti-au dat numai costurile .
Revizia se faca la un an sau la 15.000 km oricare din evenimente ar veni primul.

Scrie in manualul utilizatorului.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: revizii 1.6 gdi

Post by stenso »

Inca din 2009 de la FL marisera kilometrii la 20.000. La sportage benzina stiu sigur ca e 20000. Deci colegu in teorie ai 1 an sau 20.0000 km care ii atingi primul iar in practica cred ca cel mai bine ar fi sa nu sari de 13-15.000 cu un ulei.

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: revizii 1.6 gdi

Post by Qalex21 »

Eu am facut prima revizie la 8 luni si 7100km. Urmatoarea, o sa o fac cam la 11 luni ( chiar inainte de iarna, pe urma o sa fac la fix 12 luni), si prefer sa schimb cand ma apropii de 10,000km ( oricum, asta e maximul pe care il fac intr-un an). 1 an sau 10,000-13,000 km, mi s-ar parea rezonabil, din cate stiu se accepta si 20,000/an, dar nu l-as lasa atat de mult.

Ceed 1.6 GDi

dumitrudany
Posts: 36
Joined: 22 Mar 2016, 01:50
Auto: Kia Cee'd 1.6 GDI Best 135CP
Location: Bucuresti

Re: revizii 1.6 gdi

Post by dumitrudany »

Hei Qalex21,

Impartaseste-ne si noua cam cat te-a costat revizia si ce ti s-a schimbat. Probabil ai ajuns la cea de-a doua.
[url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=157&t=23900][b]Kia Cee'd 1.6 GDI Best 135CP[/b] Sirius Silver + opt.[/url]

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: revizii 1.6 gdi

Post by johnnys25s »

Salutare !
Imi puteti spune si mie ce tip/marca de ulei se foloseste la/pt revizii ? La inlocuirea uleiului ?!
La mine in cartea tehnica si pe site-uri apare ca SHELL 5w30. Asa este si in realitate ?
Iar perioada de revizie este de 24 luni sau 30.000 km.
Multumesc.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: revizii 1.6 gdi

Post by Nesta3 »

Orice ulei care respecta cerintele producatorului.Adica nu Shell...Dar,poti pune Shell, e un ulei agreat de producator, si il gasesti atata in reprezentanta,cat si la magazine de profil.
Revizia te sfatuiesc sa o faci la max 15000km sau 1 an.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: revizii 1.6 gdi

Post by ICEMAN »

johnnys25s wrote:Salutare !
Imi puteti spune si mie ce tip/marca de ulei se foloseste la/pt revizii ? La inlocuirea uleiului ?!
La mine in cartea tehnica si pe site-uri apare ca SHELL 5w30. Asa este si in realitate ?
Iar perioada de revizie este de 24 luni sau 30.000 km.
Multumesc.
salut

eu am facut acum aprox 1 luna revizia 2 (1.6 crdi) si cei de la MIT au pus Mobil 1 Esp formula...cu toate ca si la mine este recomandat shell...din cate am inteles Mobil 1 este ceva mai bun fata de shell (nu dezbat sub ca nu stiu ,iar parererile sunt impartite).Sincer cred ca pe viitor voi renunta la Mobil 1 si voi merge pe Motul. La Mobil 1 am vazut ca aproape de revizie parca pierde mult din proprietati, adica motorul devine mai zgomotos la rece,creste putin consumul.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: revizii 1.6 gdi

Post by quelloo »

pun si ei de care au (in functie de furnizori si contracte)
daca vrei shell, aveau cei de la IMG data trecuta cand am fost la revizie.
eu unul am mers pe Motul. Sincer, nu pot sa zic ca simt vreo diferenta intre diferitele tipuri de ulei, dar nici n-am stat sa analizez uleiul scos din masina dupa fiecare revizie.
ce pot sa zic sigur, de fiecare data, dupa revizie, cu uleiul nou (indiferent ce era: shell, castrol, mobil 1 sau Motul) masina se auzea mai rotund la relanti si in ture ceea ce e si normal parerea mea.

recomandarea mea, ca si a celorlati oameni de pe forum din ce mi-am dat seama, decat sa iei nush ce ulei mega scump si f performant si sa-l tii in motor 2 ani sau 30000 km, mai bine iei unul cu specificatiile corecte de la oricare producator mainstream si il schimbi mai des. (daca observi ca pe unul il papa motorul mai repede pana in urmatoare revizie, il schimbi cu altul si aia a fost)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: revizii 1.6 gdi

Post by ICEMAN »

quelloo wrote:pun si ei de care au (in functie de furnizori si contracte)
daca vrei shell, aveau cei de la IMG data trecuta cand am fost la revizie.
eu unul am mers pe Motul. Sincer, nu pot sa zic ca simt vreo diferenta intre diferitele tipuri de ulei, dar nici n-am stat sa analizez uleiul scos din masina dupa fiecare revizie.
ce pot sa zic sigur, de fiecare data, dupa revizie, cu uleiul nou (indiferent ce era: shell, castrol, mobil 1 sau Motul) masina se auzea mai rotund la relanti si in ture ceea ce e si normal parerea mea.

recomandarea mea, ca si a celorlati oameni de pe forum din ce mi-am dat seama, decat sa iei nush ce ulei mega scump si f performant si sa-l tii in motor 2 ani sau 30000 km, mai bine iei unul cu specificatiile corecte de la oricare producator mainstream si il schimbi mai des. (daca observi ca pe unul il papa motorul mai repede pana in urmatoare revizie, il schimbi cu altul si aia a fost)
asta cu schimbatul la timp nici nu mai are rost sa discutam ( eu schimb pe la 13km in loc de 15km) doar ca din ce am vazut si citit in ultimul timp,toata lumea lauda Motul. Legat de alte marci nu stiu ce sa zic decat ca exclud din start Castrol...prefer Mobil 1 sau shell...oricum nu prea ma agit asa tare atat cat fac reviziile la reprezentanta pot sa bage ce vor,daca apar probleme tot ei tre sa le rezolve.

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: revizii 1.6 gdi

Post by johnnys25s »

Ok. Multumesc frumos pentru raspunsuri si pareri !
Ideea este ca eu locuiesc in Germania si stiu ca aici sunt alte regimuri de functionare ale motoarelor !
Iar ca perioada de revizie o sa inlocuiesc uleiul, cu siguranta, la max 1 an de zile !
Cat despre numarul de km, inca nu stiu, dar nu o sa il las 30.000 km in motor.
Ca si marca de ulei...nu stiu cu ce o sa il inlocuiasca reprezentanta ! ceea ce stiu sigur este ca atat in cartea tehnica cat si pe calandrul masinii apar abtibilduri si recomandari de/cu SHELL. Stiu ca nu e obligatoriu sa se inlocuiasca tot cu asta, cu atat mai mult cu cat, in majoritatea service-urilor "bune" in/din Germania am vazut ca se foloseste NUMAI ulei Motul (si acumulatori BANNER).
Imi aduc aminte ca acum vreo 15 ani, am stricat un motor din cauza uleiului SHELL....cred ca era contrafacut ! In plus nu cred ca orice ulei se "potriveste" cu orice motor ! (parerea mea). Daca o sa vad ca "se da" la el o sa rog reprezentanta sa mi-l schimbe cu alta marca....Mobil 1 sau Motul.
Cat despre masina....suuper incantat ! Cu toate ca mi se pare ca se conduce ca un Diesel, din cauza CB care ma pune sa schimb vitezele foarte repede; la 80km/h sunt in treapta 6 (nu ca l-as urma intotdeauna) , iar despre motor vreau sa spun ca mi se pare putin galagios (de asemenea mi se pare un Diesel) - posibil din cauza injectiei directe si probabil tot din cauza asta, eu nu am impresia ca depasesc viteza sau ca ajung la viteze superioare fara ca sa imi dau seama ! Anvelopele sunt Michelin Energy Saver 205/55R16 cu jante din aliaj - dar nu ma plang de rulaul lor - nu le aud in masina !
Spun toate astea pentru ca inainte am avut un Ford Mondeo Mk3 GHIA 2002 1,8 benzina, 125CP si pot spune ca era mult mai silentioasa ! sau poate inca nu m-am obisnuit eu cu prima mea masina noua !
O sa mai revin cu comentarii odata cu trecerea timpului !
Multumesc tuturor pentru ajutor !

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: revizii 1.6 gdi

Post by johnnys25s »

Daca e cineva interesat....pun un atasament cu poze ale masinii !
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: revizii 1.6 gdi

Post by Nesta3 »

Frumoasa foc...interiorul e criminal. :D
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

leontin86ro
Posts: 4
Joined: 13 Apr 2014, 22:14
Auto: pro_cee'd 1.6 GDI

Re: revizii 1.6 gdi

Post by leontin86ro »

Salut,

Revin cu cateva informatii si o "problema" de la cea mai recenta revizie, a 3 a, facuta la ~43.000 km:
- schimbat ulei, filtre, becuri viraj si placute frana fata = 1150 ron
- schimbat bieleta antiruliu = garantie

Acum "problema" ar fi faptul ca ei au depistat si un zgomot ciudat in marsarier; cica in timp se va manifesta rau. Nu imi dau seama cum si unde. Eu unul nu am auzit nimic si nici nu am avut probleme cu cuplarea in marsarier. Solutia ar fi o operatiune de o zi in care sa demonteze cutia. Ideea e ca nu sunt convins de veridicitatea problemei; stiu cum sunt mecanicii, poate au cutii in stoc de care vor sa scape, poate vor sa aiba de lucru si peste 2 luni, etc. Nu in ultimul rand, am mai multa incredere in cutia venita din fabrica decat in ea desfacuta si reasamblata la service.
Daca aveti idei, sunt binevenite.

Multumesc

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: revizii 1.6 gdi

Post by Ogy »

Mai asteapta ca garantia e mare.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”