Kia Cee'D SW 1.4 GSL Dark Gun Metal

User avatar
Chupa20
Posts: 44
Joined: 27 Oct 2017, 13:17
Auto: Kia Ceed SW
Location: Timisoara

Re: Kia Cee'D SW 1.4 GSL Dark Gun Metal

Post by Chupa20 »

BOSCH 3 397 007 570

ionut75
Posts: 377
Joined: 08 Jun 2007, 14:21
Auto: Ceed
Location: PITESTI

Re: Kia Cee'D SW 1.4 GSL Dark Gun Metal

Post by ionut75 »

@ chupa20 Mulțumesc.
KIA CEE'D SW 1.6 GDI
Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Kia Cee'D SW 1.4 GSL Dark Gun Metal

Post by tmihai20 »

Poate să-mi confirme cineva că astea sunt și că se potrivesc la Ceed 2? Link https://www.pieseauto.ro/stergatoare/ki ... 57449.html
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

User avatar
Boogie Man
Posts: 150
Joined: 24 Jul 2015, 13:16
Auto: Kia Ceed 1.4 Business Edition
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'D SW 1.4 GSL Dark Gun Metal

Post by Boogie Man »

Vad ca in denumirea produsului specifica Ceed 2012- prezent, deci se potrivesc. In cazul in care nu se potrivesc este greseala lor.

PS: eu iti recomand si valeo, le-am luat din Cora parca si m-au costat 60-70 lei.

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Kia Cee'D SW 1.4 GSL Dark Gun Metal

Post by tmihai20 »

Codul se potrivește, e posibil ca vânzătorul să nu fi actualizat produsul. Oricum, pare să fie ceea ce se recomandă. Încă folosesc ștergătoarele originale și sunt destul de nemulțumit de ele. N-ar fi un preț rău pentru un set de două (111+15 lei transport).
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

User avatar
Chupa20
Posts: 44
Joined: 27 Oct 2017, 13:17
Auto: Kia Ceed SW
Location: Timisoara

Re: Kia Cee'D SW 1.4 GSL Dark Gun Metal

Post by Chupa20 »

Am scris codul ala de Boch deja in doua postari :lol: :lol:
Sunt ok stergatoarele , eu le foloses de 6000 de km deja.

Daca vrei de la Valeo trebuie sa le cumperi pe bucati, nu vin la set. Iti trebuie VALEO 574107 + VALEO 574145

Pt Continental: 2800011121280

Ca design mi-au placut Denso: DU-065L + DU-035L
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Kia Cee'D SW 1.4 GSL Dark Gun Metal

Post by tmihai20 »

Am mai primit recomandări de ștergătoare Bosch cu codul respectiv, o să comand un set pe la sfârșitul lunii. Mulțumesc de recomandări, le-am salvat pe toate în lista mea :D
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

uzunmicky
Posts: 32
Joined: 08 Feb 2018, 23:54
Auto: Kia C'eed SW 1.4 GSL
Location: Timisoara

Re: Kia Cee'D SW 1.4 GSL Dark Gun Metal

Post by uzunmicky »

20.000km - s-a aprins martor senzor presiune roata spate dreapta. Verificat presiune: ok. Am dezumflat roata, am umflat-o la loc, degeaba. Oare intra pe garantie sau o sa-mi scoata ochii ca mi-au belit senzorul la vulcanizare? (am pus cauciucurile de vara acum 2 luni, fara nici o problema si nici o atentionare in bord de atunci, pana ieri).

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'D SW 1.4 GSL Dark Gun Metal

Post by panzer »

Mie mi-au rupt un senzor la vulcanizare. Se rupe fizic. Si nu mai raporteaza nimic ca nu are cum.
Daca nu l-au rupt la vulcanizare inseamna ca e defect si o sa il schimbe.

User avatar
Boogie Man
Posts: 150
Joined: 24 Jul 2015, 13:16
Auto: Kia Ceed 1.4 Business Edition
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'D SW 1.4 GSL Dark Gun Metal

Post by Boogie Man »

@uzunmicky Urca presiunea in roata respectiva la 2.4-2.5 si mergi cativa km asa. Daca se stinge inseamna ca manometrul indica gresit - eu am patit-o. Daca nici dupa asta nu ti se stinge inseamna ca este o problema la senzor si trebuie sa mergi la service.

uzunmicky
Posts: 32
Joined: 08 Feb 2018, 23:54
Auto: Kia C'eed SW 1.4 GSL
Location: Timisoara

Re: Kia Cee'D SW 1.4 GSL Dark Gun Metal

Post by uzunmicky »

Boogie man, ai avut dreptate. Am fost la două benzinării să verific presiunea la roți și tot degeaba. Apoi de curiozitate am verificat presiunea la o roată care era ok și surpriză... îmi arăta 2.4. Am băgat 2.4 și în roata cu probleme și imediat a dispărut semnalizarea din bord.

Mulțumesc de idee.

uzunmicky
Posts: 32
Joined: 08 Feb 2018, 23:54
Auto: Kia C'eed SW 1.4 GSL
Location: Timisoara

Re: Kia Cee'D SW 1.4 GSL Dark Gun Metal

Post by uzunmicky »

Salut colegii de forum,
Pentru că nu am mai scris de ceva timp și recent am făcut 3 ani și 50.000km, am zis să mai aștern plângerile pe hârtie, că așa e romănul, nemulțumit tot timpul :D

Până acuma am făcut 3 revizii, la toate doar filtre și ulei, două le-am făcut la Arad și una la Timișoara. Diferență de 100 lei, dar drumul mă costă puțin și fac 30 min pe autostradă, așa că prefer oamenii mult mai amabili de la Arad.

Cel mai probabil la revizia din iarnă când o să fac 60.000km o să schimb bujiile și plăcuțele/discurile de frână, fluieră uneori, dar anul ăsta sigur o mai scot la capăt cu ele.
O să verific și manualul, ce lichide mai trebuie schimbate la 60.000? de frână, antigel?

Între timp am schimbat bara față pe Casco, șefa a reușit să nu vadă o țeavă de gaz și nici să nu audă că a agățat-o, așa că a smuls-o din buza de prindere și a mers așa cu ea toată ziua. Așa de bine au vopsit bara nouă, maistorii de la service kia, că la 2 luni mi-au apărut niște beșici în diverse locuri. Dar o mai las, că între timp șefa a proptit-o și într-un rastel de biciclete și a pocnit vopseaua pe mijloc, așa că bara aia dacă nu o să fie sinucisă complet până termin Casco la finalul leasingului, o să o revopsesc prin ianuarie 2022. (De curiozitate am întrebat cât ar fi devizul pentru o bară nouă și vopsit... 2700 lei! Prețuri de Casco bănuiesc, altfel nu-mi explic )
Buuun.
La minusuri:
- Ștergătoarele din farbică, încă nu le-am schimbat, dar sunt groaznice la o ploaie cu praf amestecat sau lapoviță, așa că după sărbători, le rezolv.
- Ambreiajul: fluieră la plecarea de pe loc, dar maistorii de la service au zis că nu e de garanție, fiind consumabil. Le-am explicat că la 50.000km, și dacă o conducea doar fiu-miu de 7 ani, tot nu avea voie să se uzeze. În fine, când pică îl schimb și asta e.
- Zgomotul la rulare, a rămas același, nu au găsit nimic la service, când am fost să-mi fac unghiul de fugă și să verifice de ce trage ușor dreapta, au luat cică toate la rând, nimic uzat,rupt. Trăiesc și cu asta :)
- Mocheta din portbagaj s-a scămoșat rău, dar recunosc că nu o iert, încarc descarc bagaje/cutii etc, într-una.
- Ventilatoarele din grilă parcă au prins zgomot, dar încă pot da radioul mai tare să nu le aud, nu necesită intervenție
- Scaunul de la șofer se lasă în timp, trebuie să-l înalț periodic, dar pot trăi cu asta în loc să mai fac un drum (sau drumuri) la service și să mă enervez (să nu mă înțelegeți greșit, dar fac cu nervii când îi rog să verifice una alta la revizie și ei nu notează/uită).

La plusuri:
- Motorul și-a scăzut consumul la 9L/100 în oraș, probabil s-a maturizat după 40.000km :)Afară, mers constant cu 90-100, 6-6,2L, nimic de reproșat.
- Motorul trage bine mersi, acum că am prins șpilul unui benzinar aspirat ca al meu :)
- Camera spate și încălzirea în scaune și-au meritat toți banii.

Deși mă gândeam să o vând când termin leasingul la anul, acuma parcă mai stau să mă gândesc :D

Să aveți sărbători liniștite și drumuri bune!

uzunmicky
Posts: 32
Joined: 08 Feb 2018, 23:54
Auto: Kia C'eed SW 1.4 GSL
Location: Timisoara

Re: Kia Cee'D SW 1.4 GSL Dark Gun Metal

Post by uzunmicky »

Salut,
Azi am făcut a 4a revizie, la 60.800km.

Schimbat:
- 4 bujii
- filtre
- antigel
- lichid frână (mult mai fermă frâna, probabil și datorită aerisirii conductelor) - plăcuțele și discurile încă nu necesită schimbare.
- ulei. Și aici mi-am făcut pofta cu ulei Kia 5w30 C3, chiar dacă nu aveau doar la bidon de 5L și a trebuit să-l plătesc pe tot, plecând cu restul la pachet. Dar vreau să vă zic că Ceed-ul meu toarce ca un ghepard nervos și la turații mari, pe când înainte de revizie urla ca o pisică atunci când o calci pe coadă. Plus că e mai silențios motorul, pe autostradă chiar se aude foarte fain.

Nu știu dacă bujiile schimbate influențează, dar pare și mai fâșneață la accelerare (mă rog, cât poate să fie de fâșneț motorul ăsta leșinat aspirat :) )

Nu zic sume, că o să râdeți de mine, dar mă bucur că am ales uleiul Kia (care văd că se găsește și pe online la bidoane de 1L), chiar e altă mașină.

Toate filtrele și bujiile KIA Oem. Respect KIA Arad!

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”