Kia Ceed 2017 - SPARKLING SILVER

doctoru1980
Posts: 51
Joined: 06 Mar 2011, 01:37
Auto: Kia Ceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2017 - SPARKLING SILVER

Post by doctoru1980 »

Salutare,

Astazi am facut revizia de un an la Mit Motors Baneasa. Km efectuati pana acum 12918.
Ulei Mobil 1 ESP 5w30 - la butoi - 171.39 Lei
Filtru ulei - 38,27 Lei
Saiba buson baie ulei - 3 Lei
Filtru aer - 70,1 Lei
Filtru polen - 122.42 Lei
Manopera - 199.92 Lei

TOTAL - 605.27 Lei

Mentionez ca filtru de aer arata foarte bine in schimb cel de polen era plin de mizerie.
[url=https://vgruk.com/]https://vgruk.com/[/url]

User avatar
Boogie Man
Posts: 150
Joined: 24 Jul 2015, 13:16
Auto: Kia Ceed 1.4 Business Edition
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2017 - SPARKLING SILVER

Post by Boogie Man »

Ai beneficiat de vreo reducere/promotie/discount?

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2017 - SPARKLING SILVER

Post by panzer »

A beneficiat de taxa pe lene. Un filtru de polen e cam 30 lei. Il schimbi singur in 2 minute.

doctoru1980
Posts: 51
Joined: 06 Mar 2011, 01:37
Auto: Kia Ceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2017 - SPARKLING SILVER

Post by doctoru1980 »

@ Boogie Man ce discount? Pretul ti se pare bun? Mie nu :). Btw am primit un telefon si de la Autonet, cei de la care am cumparat masina sa ma intrebe daca nu vreau sa fac prima revizie la ei cu 770 lei. Si le-am zis ca la Mit Motors costa 600 si e mult oricum :). Mi-au spus ca in banii aia cei de la MIT imi schimba doar uleiul si filtru de ulei :)).
@Panzer eu nu am nici o problema sa schimb filtru de polen, chiar pot schimba si uleiul si toate filtrele ca am garaj cu groapa insa, pot sa fac asta? Nu cred ca bajetii de la Kia vor fi de acord. Data viitoare o sa-mi cumpar eu uleiul si filtrele sa ies mai bine insa chiar nu am avut timp zilele astea. Un filtru de polen ok e cam 50 RON. Chiar m-am uitat la filtru de polen pe ePiesa si am obs ca unul original de Hyundai costa 120 lei :).
[url=https://vgruk.com/]https://vgruk.com/[/url]

dan.chirita
Posts: 43
Joined: 02 Aug 2017, 12:22
Auto: Kia Cee'd 1.4 GSL BEST
Location: Brasov

Re: Kia Ceed 2017 - SPARKLING SILVER

Post by dan.chirita »

Salutare,

De unde preturile alea asa faine?
In Brasov, la autokino (reprezentanta), revizia m-a costat 476 de lei:
- ulei Shell Helix Ultra ECT C3
- filtre: ulei, aer, polen OEM

N-am mai vazut preturi de revizie de peste 600 de lei decat cand aveam diesel (mai era un filtru in plus) :D

Drumuri bune!

doctoru1980
Posts: 51
Joined: 06 Mar 2011, 01:37
Auto: Kia Ceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2017 - SPARKLING SILVER

Post by doctoru1980 »

Dan Chirita la un pret din asta ma asteptam si eu, dar se pare ca viata bate filmul :). Oricum o sa am mai multa grija data viitoare, unde fac revizia si cu ce materiale (probabil o sa mi le cumpar eu si nu o sa mai ajung la pretul asta).
Legat de preturi mi-am adus aminte ca niste prieteni cu VW Polo 1.2 benzina plateau 900 lei pe prima revizie in 2009 deci KIA e inca bine :).
[url=https://vgruk.com/]https://vgruk.com/[/url]

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2017 - SPARKLING SILVER

Post by panzer »

Dupa vreo 20+ revizii facute la MIT pot sa va spun urmatoarele:
- uleiul il gasesti pe la 125 lei / 4L. Raman 0.7 litri. Tzi-i lasa mecanicul in portbagaj. Il mai folosesti la ce ai prin garaj: drujba, compresor etc.
- filtru de ulei si aer OE. Poti sa le iei de la ei ca nu gasesti mai ieftin. S-au scarbit si Hyundai Kia: nu prea mai gasesti piese OE in piata ca pe vremuri.
- filtru de polen: o singura data l-am schimbat la ei. Dupa aceea l-am schimbat manual, mai des decat reviziile. Kia n-a comentat niciodata. E drept ca in 11 ani nici n-am avut vreo problema cu AC.

AIB:
- mai nou la MIT daca ai vreo problema electrica (un far nu bate cum trebuie de ex) sau de caroserie (scartaie un scaun, etc) tb sa faci programare tripla: Mecanica, Electrica, Caroserie. Altfel iti dau masina afara din service fara se uite la faruri de exemplu.
- pt piesele din targ tb sa ai certificat de conformitate. E balci cu EPiesa. Ei iti trimit un extras de lege in care spune ca la piesele OE n-ai nevoie. Kia iti spune ca nu iti baga masina pe bancul de lucru. Esti cam la mijloc. La ulei tb sa il ceri separat.
- s-a scumpit manopera la KIA: acum este 140 lei/h (TVA inclus) la masinile in garantie. Deci 199 lei cat tzi-au luat tie e parfum.
- nu cereti test: ca vi-l factureaza si nu e ieftin. O sa il faca ei daca martorul de motor s-a aprins.
- in general nu faceti pe desteptii: acuzati motor care nu merge lin, nu cereti test. E datoria lor sa stie ce investigatii tb facute.
- cititi si anticipati: la 60.000 km va trebuie bujii, placute la fel (in functie de stilul de mers), la 90.000 filtru de benzina, cureaua de la accesorii. MIT scrie pe factura cat mai aveti din placute. Fiti pregatiti cu banii, caci la ceed 2 nu se mai gasesc after market. Eu am cautat si n-am gasit de ATE cam la acelasi pret cu OE, si mai moi.
- faceti programare din timp. Mai nou stai cam 3-4 saptamani. Iarasi anticipati. Daca masina nu mai merge si ajungeti pe platforma va ajuta, mai ales cu masina in garantie.
- Va recomand KIA Road Assistance. 250 lei/an, dar nici o pana nu o mai faci singur oriunde in Europa. Valabil doar la masinile in garantie cu reviziile la zi.

La toate reviziile pana acum s-au executat urmatoarele:
- schimb ulei, filtre toate
- curatat frane etc. De fiecare data s-au dat jos rotile. Test de frane dupa pt ca s-a umblat la ele.
- testat baterie si rezultatul atasat la factura,
- test antigel.
- la ceed 1 s-au mai schimbat bielete pe garantie. la ceed 2 nu e nevoie.
- acum vreo 10 ani la Jilava o puneau si pe tester de fiecare data.
Deci, spusele d-lui de la Autonet sunt doar gogorite.


Deci, din 600 lei mai scazi 50 lei la ulei si 100 la filtrul de polen. Ajungi la 450 lei. La piata de azi este BEST BUY. E service de marca. N-o sa pleci cu filtrul de ulei strans prost sau cu placutele montate prost.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”