Kia Cee'd PE 1.6 GDI STAR 6MT TrackRed 2016

Arny
Posts: 35
Joined: 18 Mar 2016, 12:43
Auto: Ford C-Max 2.0 Tdci, 163 CP

Kia Cee'd PE 1.6 GDI STAR 6MT TrackRed 2016

Post by Arny »

Salutare!

Incep prin a va spune ca nu am avut nici un contact cu vreun model de masina de la marca Kia pana in vara asta.

Dupa ce am facut drive test cu cateva modele din clasa mica si clasa compacta, printre care Fiesta, Clio si I30, ne-am hotarat sa schimbam vechea Skoda Fabia(din 2005) cu o Kia Ceed 1,6 GDI Star 6MT. Contractul a fost semnat la final de iulie iar masina a sosit pe data de 07.11.2016 dar nu pe culoarea InfraRed cum comandasem noi ci pe TrackRed. Dupa ce ni s-au oferit compensatii de catre Kia Romauto am acceptat culoarea si pe data de 08.11.2016 am ridicat masina.

Si acum sa va spun cu ce dotari optionale ne incanta "focoasa" noastra Kiutza, in afara de cele din dotarea standard STAR:
- Geamuri fumurii spate + luneta.
- Senzori parcare spate.
- Pedalier din aluminu tip sport.
- Geamuri spate electrice cu sistem "AutoUp/Down & Safety".
- Radio CD + MP3 + TFT LCD Display + Camera video mers inapoi + Bluethooth.
- Pachet CP1( tapiterie bicolor negru-gri, fete portiere din piele ecologica, bord si portiere cu insertii "Piano Black" ).
- Pachet Vision(senzor ploaie si lumina, oglinda ECM, faruri cu functie AUTO, stergatoare de-icer).
- Stopuri spate tip LED(arata bestial pe intuneric!)
- Pachet Travel(plasa bagaje, cutie sub podea in portbagaj, priza 12V)
- Pachet asistenta sofer ( Sistem FlexSteer, Pilot Automat + Limitator Viteza ).
- Pachet Travel ( organizator portbagaj, chingi de prindere, plasa etc ).
- Pachet iarna ( scaune fata + volan incalzite ).
- Duze parbriz incalzite.
- Jante aliaj 16".
- Geamuri fumurii.
- Bord SUPER VISION cu display TFT de 7"(pentru asta am optat in ultimul moment si chiar a meritat!)

Deja dupa primele drumuri masina ne-a lasat o impresie foarte placuta, fiind bine izolata fonic, confortabila si foarte spatioasa. Despre motor inca nu putem spune mare lucru pentru ca o lasam incet in primii 2000-3000 de km dupa care vom vedea ce performante are. Pana la 3000-3500 rpm este un motor foarte silentios si la primele drumuri am simtit deja ca "iubeste" turatiile interzise propulsoarelor diesel :D . Momentan nu prea circulam cu ea pentru ca asteptam sa ne vina anvelopele de iarna de la importator.
Singurul lucru care nu ne place este faptul ca usile trebuie "manevrate" mai barbateste pentru a se inchide bine. De vina cica ar fi chederele care inca sunt prea tari dar care speram noi sa se mai lase cu timpul....
Pe masura ce adunam kilometri vom reveni cu detalii despre consumul si comportamentul masinii.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Ceed PE Star 2016 MT6 1.6 GDI-135CP TrackRed
Ford C-Max Titanium 2011 MT6 2.0 TDCI-163CP Darkmicastone

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Cee'd PE 1.6 GDI STAR 6MT TrackRed 2016

Post by Qalex21 »

Felicitari pentru achizitie ! Frumoasa masina.

Vad ca ai echiparea Star la fel cu mine. A ta are faruri "adaptive" ? (lumina aditionala care se aprinde pe stanga sau dreapta in functie de cum manevrezi volanul).

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Kia Cee'd PE 1.6 GDI STAR 6MT TrackRed 2016

Post by crinamatei »

Sa ai noroc de ea si ma bucur ca sunt in Cluj mai multe Kia Ceed

Arny
Posts: 35
Joined: 18 Mar 2016, 12:43
Auto: Ford C-Max 2.0 Tdci, 163 CP

Re: Kia Cee'd PE 1.6 GDI STAR 6MT TrackRed 2016

Post by Arny »

Nu sunt chiar faruri adaptive în adevăratul sens al cuvântului dar fac cam același lucru și dacă nu ma înșel se numesc faruri statice cu iluminare laterala în viraje. Adaptivele adevărate apar la echiparea cu faruri xenon și cost cam multicel...

-@ crinamatei : mulțumim pentru urare. Noi locuim în Gilau dar ajungem des in Cluj. A ta ce culoare este ? Asta ca sa știu sa te salutam cu un flash dacă ne întâlnim în trafic :) Chiar ca nu sunt multe Ceed -uri prin Cluj și în general prin tara și chiar ma întreb oare de ce? Ca o părere personala consider ca este peste multe modele din clasa compacta gen I30, Megane, Astra și chiar Focus. Iar la raportul preț/calitate o consideram cea mai onesta mașină din clasa ei.

Va dorim numai drumuri bune!
Kia Ceed PE Star 2016 MT6 1.6 GDI-135CP TrackRed
Ford C-Max Titanium 2011 MT6 2.0 TDCI-163CP Darkmicastone

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: Kia Cee'd PE 1.6 GDI STAR 6MT TrackRed 2016

Post by darksleep »

Felicitari pentru achizitie, arata foarte bine pe TrackRed, seamana izbitor de tare cu a mea :D
Sa o conduceti sanatosi si fara incidente.

PS. Pentru ce cauciucuri de iarna a-ti optat ?

Arny
Posts: 35
Joined: 18 Mar 2016, 12:43
Auto: Ford C-Max 2.0 Tdci, 163 CP

Re: Kia Cee'd PE 1.6 GDI STAR 6MT TrackRed 2016

Post by Arny »

Mulțumim pentru gândurile bune! Va dorim și noi sa aveti mult noroc de focoasa mașinuța roșie!

Momentan încă nu știm ce anvelope de iarna vom primi de la importator dar din cele spuse de dealerul din Cluj ar fi Hankook sau Kumho pe dimensiunile anvelopelor de vara cu care a venit echipata mașină. Noi am comandat mașina pe culoarea Infra Red dar pe drum a devenit un mic cameleon și s-a "metamorfozat" în Track Red.
În compensație ni s-au oferit anvelope de iarna și alte accesorii gen covorașe de cauciuc, tavita portbagaj etc.
Kia Ceed PE Star 2016 MT6 1.6 GDI-135CP TrackRed
Ford C-Max Titanium 2011 MT6 2.0 TDCI-163CP Darkmicastone

Arny
Posts: 35
Joined: 18 Mar 2016, 12:43
Auto: Ford C-Max 2.0 Tdci, 163 CP

Re: Kia Cee'd PE 1.6 GDI STAR 6MT TrackRed 2016

Post by Arny »

Azi am echipat Kia cu anvelopele de iarna primite gratuit de la importator in compensatie pentru faptul ca ne-a livrat masina pe alta culoare decat cea comandata. Initial ni s-a comunicat ca vom primi ori Hankook ori Kumho dar in final am primit anvelope de iarna TOYO SNOWPROX S954 205/55R16 91H, cu indice de aderenta pe carosabil ud B, nivel de zgomot 71 dB si eficienta consum clasa E. Nu sunt ele din clasa premium dar dupa primul drum pe asfalt ud si temperaturi de 2-3 grade C pot sa spun sa se comporta chiar bine. Nu am avut nici un fel de problema cu sistemul TPMS cu toate ca ne-am facut griji ca daca vom monta anvelopele de iarna pe jantele originale vom "deranja" senzorii de presiune care ne vor afisa beculete colorate pe bord.

Dupa primele drumuri scurte in regim mixt urban/extraurban(circa 200km) consumul este in jur de 7,4 l/100km. Ce am remarcat este faptul ca motorul cere turatii mai ridicate si numai dupa 3000 rpm incepe sa-si arate potentialul. Pana acum nu am trecut de 4000 de rpm pentru ca o "menajam" in primii 1500-2000 km de rodaj dupa care vom vedea ce poate :D
Kia Ceed PE Star 2016 MT6 1.6 GDI-135CP TrackRed
Ford C-Max Titanium 2011 MT6 2.0 TDCI-163CP Darkmicastone

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: Kia Cee'd PE 1.6 GDI STAR 6MT TrackRed 2016

Post by darksleep »

Arny, daca te rog, poti sa imi faci o poza cu turometrul cand e cald motorul ? Ca sunt curios la cat sta la relantiu.

Mie imi sta la 500, iar cei de la Kia spun ca e OK, nu simt nici o trepidate. Masina merge foarte bine, atat ca mi se pare cam putine turatiile..

Arny
Posts: 35
Joined: 18 Mar 2016, 12:43
Auto: Ford C-Max 2.0 Tdci, 163 CP

Re: Kia Cee'd PE 1.6 GDI STAR 6MT TrackRed 2016

Post by Arny »

La relanti motorul pare sa aiba in jur de 650-700 rpm. Atasez poza pentru exemplificare. Motorul merge "rotund", fara trepidatii si din interior abia se aude ceva de genul unui zumzet fin. Consumul a mai scazut si acum dupa ultimele drumuri e la 7,1 l/100km.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Ceed PE Star 2016 MT6 1.6 GDI-135CP TrackRed
Ford C-Max Titanium 2011 MT6 2.0 TDCI-163CP Darkmicastone

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: Kia Cee'd PE 1.6 GDI STAR 6MT TrackRed 2016

Post by darksleep »

Multumesc ! Asa e si la mine si se pare ca e OK asa.

Eu am reusit pe un drum de ~250 de KM sa scot 6.8 combinat autostrada cu localitati. Mai putin de atat nu cred ca ajunge. Iar in oras.. nu ma duc cu a6-a nici sa mor cum indica bordul. Mai mult de viteza a4-a nu a vazut.

Arny
Posts: 35
Joined: 18 Mar 2016, 12:43
Auto: Ford C-Max 2.0 Tdci, 163 CP

Re: Kia Cee'd PE 1.6 GDI STAR 6MT TrackRed 2016

Post by Arny »

De curiozitate m-am uitat pe siteul spritmonitor.de ca sa vad ce consum mediu au posesorii de Kia Ceed cu motor 1,6 GDI si am vazut ca media este de 7,35 l/100 km pentru cele 123 de conturi inregistrate (masinile fabricate intre 2012-2016). Cel mai mic consum mediu este de 5,37 l/100 km(greu de crezut ca se poate scoate un consum atat de mic :roll: ) dar am remarcat ca sunt cel putin 30 de Kia Ceed cu un consum mediu mai mic de 7 l/100 km. La cealalta extrema am vazut un cont cu consum mediu de 9,2 l/100km :o
Sunt sigur ca la drum lung si mers legal se poate scoate si consum de 6 sau chiar mai putin daca nu se merge si pe autostrazi. Voi reveni cu detalii legate de primul consum de la plin la plin facut "la pompa". Pana atunci va doresc numai drumuri bune si bucurii la volanul Kia!
Kia Ceed PE Star 2016 MT6 1.6 GDI-135CP TrackRed
Ford C-Max Titanium 2011 MT6 2.0 TDCI-163CP Darkmicastone

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: Kia Cee'd PE 1.6 GDI STAR 6MT TrackRed 2016

Post by darksleep »

Mai o intrebare please.

Tu ai un mic zgomot / pocnitura in momentul in care apesi ambreajul iar apoi ridici piciorul de pe el ? Un sunet infundat. Sau e complet silentioasa pedala de ambreaj ?

Ideea e ca la mine in momentul in care pedala revine la pozitia initiala se aude pocnitura asta si ma scoate din sarite.

Arny
Posts: 35
Joined: 18 Mar 2016, 12:43
Auto: Ford C-Max 2.0 Tdci, 163 CP

Re: Kia Cee'd PE 1.6 GDI STAR 6MT TrackRed 2016

Post by Arny »

Confirm ca la revenirea pedalei de ambreiaj se aude un mic zgomot dar greu perceptibil din pozitia de condus cu atat mai putin la apasarea pedalei in timpul mersului.
M-am si bagat cu capul sub bord si am apasat pedala cu mana ca sa vad de unde se aude zgomotul respectiv si se pare ca provine de la pistonul/tija pompei de ambreiaj si nu de la mecanismul pedalei in sine. Sincer daca nu-mi spuneai de acel mic poc nici nu cred ca sa fi sesizat la cat de "fina" e urechea mea :D
Tu ce parere ai, de unde provine zgomotul si care ar fi cauza?
Kia Ceed PE Star 2016 MT6 1.6 GDI-135CP TrackRed
Ford C-Max Titanium 2011 MT6 2.0 TDCI-163CP Darkmicastone

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: Kia Cee'd PE 1.6 GDI STAR 6MT TrackRed 2016

Post by darksleep »

Pistonasul de la pompa de ambreaj. La mine deja a fost schimbat. Dar minunea a durat o saptamana, iara a inceput sa pocneasca dar mult mai aleatoriu. Inainte pocnea aproape de fiecare data.

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: Kia Cee'd PE 1.6 GDI STAR 6MT TrackRed 2016

Post by darksleep »

Ceva noutati ? Cum se comporta masina, ce iti place, ce nu, etc :D

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”