My Red Kia CEED

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

My Red Kia CEED

Post by darksleep »

Dupa 7 ani de tras de un Renault Laguna 1.6 @ 1998, impreuna cu viitoarea sotie ne-am hotarat sa luam o masinuta noua deoarece am simtit nevoia de schimbare privind motorizarea familiei.

Prima si prima oara eu fiind "fan" Renault, ne-am uitat dupa un Captur la dealer-ul din Arad dar din pacate am renuntat lamentabil datorita persoanei care s-a ocupat de vanzari deoarece efectiv la un moment dat nu a mai raspuns la telefoane ca sa ne ofere informatii despre masina, dotari etc. - nu avea chef de vandut masini desi i-am spus din start ca in maxim 30 de zile vrem sa o achizitionam.

Faza ce-a mai tare a fost cand am vrut sa facem Test Drive cu un Captur si a zis ca nu are chei, desi era parcata in fata dealer-ului, ne-a invitat in schimb sa facem un test cu noul Megane GT blink.gif ..

Noi am vrut neaparat o masina noua, in bugetul de ~15.000 de EUR, ne-am tot uitat nu am gasit ceva sa ne placa, sa aibe si dotari multisoare, intr-un final la recomandarea unui coleg cu care facem naveta am ajuns la Kia - ne-am indragostit instantaneu de masinuta.

Zis si facut, am dat avansul de 20% catre dealer urmand restul de bani sa fie virati in momentul in care primim seria de sasiu. De aici incepe o lupta seculara din cauza intarzierilor livrarii masinii, lipsa de transparenta privind comunicarea cu noi. Intr-un final, masina a intarziat cu aproximativ 1 luna fata de ultima zi mentionata in contract, dar asta este. Ideea e ca am primit-o intreaga.

Acum despre masinuta:

Este un Kia CEED 2016 varianta BEST - adica baza la care am adaugat aproape toate dotarile disponibile pentru aceasta varianta.

Caracteristici ale masinutei:

- 1.6 GDI ( Gasoline Direct Injection ) @ 135 HP - aspirat.
- Culoarea TrackRed GT ( meh, suna bine, de obicei culoarea asta atuul variantei GT ).

Dotarile standard nu are rost sa le mentionez pe toate ca e lista destul de lunga, cateva merita mentionate precum ar fi:

- Suspensii fata McPherson
- Suspensii spate Multi-Link
- ESC ( Electric Stability Control )
- VSM ( Vehicle Stability Control )
- HAC ( Hill Assist Control )

Cum am mentionat mai sus, e varianta BEST ( standard ) la care am adaugat urmatoarele optionale in cuantum de ~ 1800 de EUR:

- Geamuri tenta fumurie spate + luneta.
- Sistem aprindere faruri pe timp de zi LED.
- Geamuri fata+spate electrice cu sistem "AutoUp/Down & Safety".
- Radio CD + MP3 + TFT LCD Display + Camera video mers inapoi + Bluethooth.
- Sistem aprindere automata a luminilor pe timp de zi ( obligatoriu la pachet cu LED-urile ).
- Senzori parcare spate.
- Climatizare automata pe doua zone. ( insfarsit pot sa imi dau in mufa cu 15 grade pe partea mea iar sotia nu moare de frig, ca isi da temperatura mai mare sleep.gif )
- Pachet asistenta sofer ( Sistem FlexSteer, Pilot Automat + Limitator Viteza ).
- Pachet Travel ( organizator portbagaj, chingi de prindere, plasa etc ).
- Pachet iarna ( scaune fata + volan incalzite ).
- Jante aliaj 16".

Pretul final cu reducerea de 2510 EUR de la Dealer + Rabla 1450 a fost undeva ~14.000 EUR. Desi initial am avut un soc, la 2 zile dupa ce am virat avansul si am semnat contractul, pe site-ul Kia a urmat o promotie unde reducerea de la client a sarit de la 1800 EUR la 2510 - discutat cu dealer-ul s-a rezolvat sa beneficiem si noi de oferta desi a intrat in vigoare dupa semnarea contractului.

---

Deja am 1000 si ceva de KM datorita ca fac naveta Arad - Timisoara zilnic si sunt foarte multumit de masina. Singura chestie enervanta ce am descoperit-o dupa ce am luat-o de la dealer este ca in partea stanga la sofer la imbinarea pragului cu plasticul unde se afla maneta de deschidere a capotei, cele doua plastice nu au fost imbinate corect si a existat o discrepanta maricica intre cele doua. Am impins personal cat am putut de bine de ele si le-am imbinat aproape perfect.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: My Red Kia CEED

Post by johnnys25s »

Salutare !

Felicitari pentru achizitie !! Foarte "focoasa" masina !
Sa o stapaniti sanatosi, fara incidente !
Sparam sa revii cu feedback-uri.

Noroc.

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: My Red Kia CEED

Post by darksleep »

Pana acum am ~1100 de KM, masina merge foarte bine, e destul de sprintena daca apesi pedala.

Consumul momentan e undeva pe la 7.7 la al2-lea plin. La primul plin a fost de 8.9, dar atunci m-am si jucat cu ea :-)

Singura chestie ce ma deranjeaza este pedala de ambreiaj, are cumva un joc stanga dreapta daca misti cu mana de ea, in plus, cateodata cand apesi pocneste si se simte vibratia in talpa. Ma indoiesc ca asta e comportamentul normal, am vorbit deja cu cei de la Kia Arad si o sa ma duc sa se uite.

Din cate am vazut, pedala e formata dintr-un ansamblu mai complex, dar sunt doua arcuri iar la unul dintre ele este un surub care se strange, care am impresia ca nu e strans corespunzator, nu m-am bagat. O sa ii las pe cei de la Kia.

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: My Red Kia CEED

Post by alex79 »

Da, urmareste cu atentie pedala de ambreiaj. La mine(Ceed1) flamba si cursa nu se facea nomal. Drept urmare schimbarea vitezelor se facea mai greoi. Am intarit suportul pedalei si acum e in regula. O sa schimb toata partea aia la un moment dat.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
ionutu_neagu
Johnny Mnemonic
Posts: 160
Joined: 09 Jul 2008, 22:09
Auto: Ceed HB
Location: Bucuresti, Dristor - Cazanesti,Ialomita
Contact:

Re: My Red Kia CEED

Post by ionutu_neagu »

Salutare ! Noroc !

Felicitari pentru achizitie !! Foarte frumoasa masina !
Sa o stapaniti sanatosi, fara incidente !
"Kiuta Frumusica" Kia Cee'd 1.4 GSL BEST Machine Silver IL-30-NIL
ODO : 170 000 +
Poze

Image

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: My Red Kia CEED

Post by darksleep »

Pedala de ambreiaj a fost rezolvata printr-o vizita la dealer, a durat ~5 minute. A fost cum am banuit, un surub din ansamblul respectiv a trebuit strans putin. Momentan nu mai pocneste la apasare / revenire.

Arny
Posts: 35
Joined: 18 Mar 2016, 12:43
Auto: Ford C-Max 2.0 Tdci, 163 CP

Re: My Red Kia CEED

Post by Arny »

Superba masina! Se te bucuri de ea la maxim! Am mai intrebat aici pe forum daca modulul Ceed facelift are sau nu acel bec suplimentar in faruri care se aprinde in viraj dar nu am primit un raspuns clar. Poti sa-mi confirmi daca are dotarea respectiva de cornering light static sau poate vine numai la pachet cu farurile tip xenon?

Pretul final a fost de 14.000 Euro + valoare tichet Rabla de 1460 Euro, adica pe factura in total 15460 Euro?
Kia Ceed PE Star 2016 MT6 1.6 GDI-135CP TrackRed
Ford C-Max Titanium 2011 MT6 2.0 TDCI-163CP Darkmicastone

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: My Red Kia CEED

Post by darksleep »

Salut Arny,

Dotarea Cornering Lights exista, cand virezi de volan peste un anumit unghi, se aprinde, fie stanga fie dreapta. Becul respctiv este in far pozitionat intr-un unghi specific - sa lumineze spre directia in care este virat volanul.

In legatura cu factura, din cate vad pe e-mail este asa:

Pret final = 15.045 EUR din care am scazut rabla ~1450 => 13595 EUR pret final de achizitie. Trebuie sa ma uit exact pe factura cand ajung acasa.

Arny
Posts: 35
Joined: 18 Mar 2016, 12:43
Auto: Ford C-Max 2.0 Tdci, 163 CP

Re: My Red Kia CEED

Post by Arny »

Multumesc pentru raspuns! Eram curios in legatura cu cornering light pentru ca prietena mea urmeaza sa primeasca in curand noua ei ''jucarie" Kia Ceed Star 1,6 GDI Infrared si nicaieri nu am gasit nici o mentiune in legatura cu aceasta dotare utila.
Abia astept sa ma dau si eu cu Kiutza! :D
Kia Ceed PE Star 2016 MT6 1.6 GDI-135CP TrackRed
Ford C-Max Titanium 2011 MT6 2.0 TDCI-163CP Darkmicastone

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: My Red Kia CEED

Post by ICEMAN »

Arny wrote:Multumesc pentru raspuns! Eram curios in legatura cu cornering light pentru ca prietena mea urmeaza sa primeasca in curand noua ei ''jucarie" Kia Ceed Star 1,6 GDI Infrared si nicaieri nu am gasit nici o mentiune in legatura cu aceasta dotare utila.
Abia astept sa ma dau si eu cu Kiutza! :D
salut

eu am ceed fab 2014 deci nu este facelift si am aceasta optiune pe masina, nici eu nu am stiut de ea pana nu am mers cu masina din pacate nu este trecuta in lista de dotari.

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: My Red Kia CEED

Post by darksleep »

~ 1400 de KM, masina merge foarte bine, consumul e undeva la 8 litri mix. Prepoderent circul pe autostrada Arad - Timisoara.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Arny
Posts: 35
Joined: 18 Mar 2016, 12:43
Auto: Ford C-Max 2.0 Tdci, 163 CP

Re: My Red Kia CEED

Post by Arny »

Cam cat consuma la regim de autostrada cu viteze de 120-130km/h? Cum ti se pare ca si tinuta de drum si antifonare? Multumesc!
Kia Ceed PE Star 2016 MT6 1.6 GDI-135CP TrackRed
Ford C-Max Titanium 2011 MT6 2.0 TDCI-163CP Darkmicastone

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: My Red Kia CEED

Post by Qalex21 »

Arata genial masina, Darksleep. Ai nimerit la tanc culoarea si jantele :)

@Arny Eu am descoperit tot din intamplare ca am un fel de cornering lights la masina. Tot STAR este masina.

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: My Red Kia CEED

Post by darksleep »

@Qalex, multumesc, pana vineri (30.09.2016) a fost unica in Arad, mi-a confirmat dealer-ul ca nu au vandut niciodata culoarea asta. Vineri m-am intalnit din nou cu directorul in oras la semafor, a luat una identica la culoare + jante, atat ca motorizarea de 1.4, pentru sotia lui. :D


@Arny, azi dimineata am alimentat de la OMV MaxxMotion 100, de la Arad - Timisoara am scos un consum mediu de 7.6l. Tinuta de drum este OK, putin rigida dar mie imi place, in curbe mai stramte are o tendinta de roll-over dar te tine scaunul relativ bine sa nu pici din el, antifonarea este buna, masurat cu Decibelmetru la viteza constanta de 130 KM/h media a fost de ~53 dB cu muzica oprita si fara vorbit pe timpul masuratorii. Pe scurt, poti vorbi linistit in masina cu muzica pe fundal fara sa te fortezi.

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: My Red Kia CEED

Post by darksleep »

Siiii din pacate pocnitura la pedala de ambreiaj a aparut din nou. Saptamana viitoare ma duc cu ea in service sa vedem ce ii face.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”