KIA Ceed GT 2015 Black Pearl

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

KIA Ceed GT 2015 Black Pearl

Post by Qalex21 »

Salut din nou,

Dupa indelungi cautari, se pare ca am gasit masina potrivita si ma voi intoarce in clubul KIA, unde recunosc ca imi place foarte mult.

Daca totul merge cum trebuie, saptamana viitoare voi intra posesia unei KIA Ceed GT din anul 2015 cu aproximativ 20,000KM la bord. Masina a fost cumparata de la Mit Motors, este extrem de intretinuta, iar proprietarul un baiat pe cinste (chiar daca nu este pe acest forum).

Revin cu mai multe detalii :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
chubby
Moderator General
Posts: 751
Joined: 08 Dec 2008, 17:26
Auto: KIA Ceed GT
Location: Bucuresti

Re: KIA Ceed GT 2015 Black Pearl

Post by chubby »

este fix ce trebuie =D> te astept cu ea la urmatoarea intalnire, sa fie 4 GT-uri prezente :D s-o stapanesti sanatos
B-702-CBY
Nu e panica...
KIA Ceed GT FL
(ExKia Pro_Cee'd 1.4 GSL Best)
Pentru STICKERE, PM
________________________________________________________________

Image
________________________________________________________________

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: KIA Ceed GT 2015 Black Pearl

Post by Qalex21 »

Mersi, mersi :) Abia astept sa intru in posesia ei.

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: KIA Ceed GT 2015 Black Pearl

Post by Qalex21 »

Am uitat sa fac si eu niste update-uri pe aici. Intre timp am intrat in posesia masinii, am facut vreo 2000KM si sunt foarte multumit de achizitie.

Masina este infipta, iti ofera siguranta mereu in trafic, bine legata, suspensia nu este foarte dura, directa este ceva mai grea decat la modelul normal, iar cursa schimbatorului este superba - scurta, precisa si foarte ferma. Exact cum trebuie la o masina sportiva.

Consumul nu este rau deloc, stabilindu-se la 8.4, in regim mixt, chair si cu reprize din cand in cand.

Din pacate, fiind in garantie nu prea am modificari notabile in plan in urmatoarea perioada. Doar intretinere ca la carte (ulei Amsoil) si benzina buna.

Drumuri bune !
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Filologul
Posts: 23
Joined: 09 Sep 2018, 18:35
Auto: Proceed GT 1.6 T-GDI 7DCT
Location: Bucharest

Re: KIA Ceed GT 2015 Black Pearl

Post by Filologul »

Qalex21 wrote: 02 May 2019, 20:35 Intre timp am intrat in posesia masinii, am facut vreo 2000KM si sunt foarte multumit de achizitie.
Să te bucuri de ea, arată super mașina! :)
Qalex21 wrote: 02 May 2019, 20:35 Din pacate, fiind in garantie nu prea am modificari notabile in plan in urmatoarea perioada. Doar intretinere ca la carte (ulei Amsoil) si benzina buna.
De curiozitate, dacă ai putea să nu ții cont de garanție și să modifici orice vrei, ce ai pune pe ea? :D

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: KIA Ceed GT 2015 Black Pearl

Post by Qalex21 »

Multumesc !

Pai daca garantia nu ar fi o problema, as face o resoftare stage 1 (230 HP/320NM) + evacuare cat-back. Nimic fancy :)

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: KIA Ceed GT 2015 Black Pearl

Post by Qalex21 »

5000KM de cand am luat-o. Toate bune si frumoase !

Verificat si uleiul, este tot la nivelul full acolo unde a fost lasat la revizie acum 5000 KM si arata excelent (ca nou). Sunt constient ca este importanta si starea motorului, insa Amsoil Signature series este cel mai bun ulei care mi-a trecut vreodata prin mana. Fata de ce avea masina inainte (Shell cred) cu asta este altceva.... este mai silentios motorul, se tureaza mai frumos, uleiul arata mult mai bine. Pentru masini turbo este fix ce trebuie !

O singura investitie am facut, am "aruncat" anvelopele originale Michelin Pilot Sport 3 care nu erau in cea mai buna stare, masina se simtea foarte ciudat pe suprafete denivelate + am scapat si de anvelopele de iarna si mi-am luat un set de Michelin Cross Climate + sa nu mai am griji nici la iarna. Instant cum le-am schimbat comportamentul masinii s-a schimbat in bine. In orice situatie masina este lipita de pamana (inclusiv suprafete denivelate) si se manevreaza mult mai usor, totul este foarte precis. Incantat de alegere.

Drumuri bune !
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”