Kia cee'd 2013 1.6 gdi best

viziosp
Posts: 11
Joined: 15 Nov 2014, 18:54
Auto: kia ceed 2013

Kia cee'd 2013 1.6 gdi best

Post by viziosp »

Buna ziua , sunt posesorul unei kia ceed 2013 1.6 gdi best.
Am sa incerc sa va povestesc in continuare cum am ajuns sa o cumpar si despre modificari care le-am facut ,care cred ca o sa fie utile si altor posesori de noul ceed.
Am concediu 30 de zile pe an iar vara trecuta m-am gandit ca ar fi timpul sa nu mai folosesc masini imprumutate sau inchiriate cand vin in concediu asa ca am decis sa-mi iau o masina personala SH ( asa am crezut eu ca am sansa sa-mi iau o masina mai buna ) de max 13000 euro si de maxim 3 ani . Am inceput cautarile pe net si am ajuns la un model care imi place Nissan Qashqai . Am gasit o masina la 12500 euro aproape de orasul unde locuiesc benzina full option . mi-am cumparat bilet la inceputul lui Decembrie anul trecut sa vin acasa sa-mi cumpar masina .Cand am ajuns am sunat proprietarul care mi-a spus ca a dat-o cu toate ca vb cu el in prealabil .
Am fost sa vad o alta masina care m-ar fi incantat o Honda CRV din 2010 cu putini km la bord , am avut inspiratia si norocul sa iau cu mine un prieten mai priceput la masini ,cum am ajuns a inceput sa-mi arate portiuni revopsite in urma unui acident pe care eu nu le-as fi observat niciodata si cred ca daca ma ducem singur as fi cumparat masina pentru ca arata foarte bine ( in opinia mea )
M-am hotarat sa mai pun ceva bani si sa-mi iau masina noua in loc sa ma las pacalit cu masini SH .In orasul meu este reprezentanta kia si dacia (renault) asa ca ma-m dus in reprezentanta kia si am intrebat ce masina din showroom pot cumpara si pleca cu ea in acceasi zi
Mi-au arat o kia ceed 1,4 best si 1,6 best
Un Rio 1.4 benzina si o Kia Sportage care era in afara bugetului disponibil ,am ales 1,6 benzina gdi si am platit 13800 cash.
Dupa cativa km facuti am fost dezamgit de directie care era foarte nenaturala parca are ABS la volan si simti cum devine mai dur sacadat si de pedala de acceleratie care are ( cel putn in viteza intai) o portiune la inceput ( ~5 cm ) in care motorul nu reactioneaza ( nu se tureaza ) si cam atat ce aveam de comentat in rest masina foarte ok pt banii pe care i-am dat
Am parcat masina in garaj cu 2000 de km facuti in concediul repectiv.
Acum sa va povestesc despre modifcarile facute :
- mi-am reglat pedala de acceleratie la fel ca aici: http://www.forteforums.com/forums/do-yo ... #post16307
- mi-am cumpara dvd player gps ca acesta: http://www.ebay.com/itm/Car-DVD-Stereo- ... 4177905eabplus camera de marsarier
- mi-am pus senzori de parcare ( aftermarket )
- mi-am pus oglinda electrocromata ( de ford )
- interior original de piele ( adus din UK din dezmembrari )
- jante pe 16 aliaj ( originale KIA )
- volan de pe o masina full si pot sa va spun ca toate butoanele functioneaza fara nici o modificare ( mi-am setat directia pe normal si acum este ok , din fabrica era pe Sport)
- funcioneaza cruse control fara nici o modificare din soft
- mi-am pus pedalier racing original si tavita portbagaj (http://www.ebay.com/itm/271619466159?_t ... EBIDX%3AIT
- am cumparat bare portbagaj originale kia http://www.ebay.com/itm/160967443387?_t ... EBIDX%3AIT, urmeaza sa cumpar cutia portbagajului dar nu reusesc sa ma decid la o dimensiune.
- mi-am cumpart faruri originale cu xenon si leduri si in concediul care vine am sa le montez pentru ca necesita cateva modificari ( firele sunt diferite la cele fara xenon plus trebuie o rezistenta sa pacaleasca comp din cate am inteles )
Scaunele fata cumparate au reglaj lombar ai incalzire ,am cumparat butonul pt incalzirea in sacaune acum caut daca gasesc o schema electrica , daca a mai facut cineva incalzirea in scaune sincer as avea nevoie de ajutor ( ce ar trebui sa cumpar si cat de greu se monteaza ?)
Pe viitor ( apropiat ) mai am in plan sa-mi cumpar bandouri laterale si cam atat .

Acum am masina pe care am dorit-o cu toate ca a fost putin ca costisitor .
De anul trecut pana acum am 6000 de km facuti si masina este multe peste asteptarile mele ( este foarte silentioasa in interior , foarte stabila in curbe si motorul de 1.6 gdi este super in special dupa ce treci de 4000 de turatii )
Un mic regret pe care il am este ca nu am avut banii diponibili sa fi luat masina cu doatarile pe care le am acum din fabrica dar parca si faptul ca am lucrat eu la ea ma face sa imi placa si mai mult .
Nu cred ca puteam alege o masina mai buna .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia cee'd 2013 1.6 gdi best

Post by BAU »

Dupa o postare atit de lunga , ultima fraza a spus totul :D
Felicitari pentru ce ai realizat ,probabil ca le-ai dat idei si celorlalti.
Intr-adevar 1,6 gdi pare a fi ce mai buna realizare a celor de la KIA.
Totusi nu ne spui de unde esti , prima poza ne duce cu gindul ca ai fi dintr-un oras de munte.
Km. multi , fara probleme !
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

viziosp
Posts: 11
Joined: 15 Nov 2014, 18:54
Auto: kia ceed 2013

Re: Kia cee'd 2013 1.6 gdi best

Post by viziosp »

Imi pare rau ca nu am poze mai recente cu jantele si volanul montat dar sper in cateva saptamani sa ajunga fratele acasa sa faca cateva poze masinii.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

viziosp
Posts: 11
Joined: 15 Nov 2014, 18:54
Auto: kia ceed 2013

Re: Kia cee'd 2013 1.6 gdi best

Post by viziosp »

Tapiteria sa stiti ca este inchisa la culoare nu ca in primele poze unde pare albastra. Imi cer scuze daca v-am plictisit cu postarea mea :).Am pus o poza cu prima versiune de senzori pe care i-am montat si camera de marsarier ( nu mi-au placut si am schimbat camera cu una care vine montata la lumina de la numar ( mult mai mica ) si senzorii fara orientare si i-am vopsit in culoarea masinii.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

viziosp
Posts: 11
Joined: 15 Nov 2014, 18:54
Auto: kia ceed 2013

Re: Kia cee'd 2013 1.6 gdi best

Post by viziosp »

versiunea nr. 2 a senzorilor de parcare :) ( nu am comandat corect culoarea ) si ornamentul cromat de la portbagaj .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia cee'd 2013 1.6 gdi best

Post by _devilson_ »

bravo pt initiativa.
o intrebare: cat au costat scaunele SH? plus transportul catre Romania?

mersi
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia cee'd 2013 1.6 gdi best

Post by BAU »

alte doua intrebari: cit a costat camera de mers inapoi ? , daca este in numarul de inmatriculare , nu se murdareste de noroiul atras de spatele masinii ? (HB-ul se murdareste mai usor).
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

viziosp
Posts: 11
Joined: 15 Nov 2014, 18:54
Auto: kia ceed 2013

Re: Kia cee'd 2013 1.6 gdi best

Post by viziosp »

Scaunele au costat 350 de lire si transportul 150 de euro.
Camera de marsarier intradevar se murdarea cam des si am schimbat-o cu cea de mai jos .

http://www.ebay.com/itm/CCD-Car-Parking ... 3ce0bb1433
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

viziosp
Posts: 11
Joined: 15 Nov 2014, 18:54
Auto: kia ceed 2013

Re: Kia cee'd 2013 1.6 gdi best

Post by viziosp »

pozele promise (imi cer scuze pt calitatea pozelor :) )
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

proc74
Posts: 472
Joined: 19 Apr 2008, 10:27
Auto: Ceed/Sportage
Location: Constanta

Re: Kia cee'd 2013 1.6 gdi best

Post by proc74 »

[quote="viziosp"]Buna ziua , sunt posesorul unei kia ceed 2013 1.6 gdi best.
Un Rio 1.4 benzina si o Kia Sportage care era in afara bugetului disponibil ,am ales 1,6 benzina gdi si am platit 13800 cash.

La cati bani ai bagat dupa ce ai luat`o cred ca Sportage nu mai era in afara bugetului. :D
Masina arata f. bine. Sa o stapanesti sanatos.
Sportage 1.6GDI Style+
Ex.Ceed best - kompass blue
CT 12 BNK

viziosp
Posts: 11
Joined: 15 Nov 2014, 18:54
Auto: kia ceed 2013

Re: Kia cee'd 2013 1.6 gdi best

Post by viziosp »

Multumesc .Cred ca ai dreptate :), cand am cumparat-o aia au fost banii disponibili .
Am facut prima revizie si pot sa va spun ca mi-a scazut consumul : inainte consuma 6,4 l la suta in exterior si 8,4l mixt acum consumul afisat este de 5,7l exterior si 7,8l mixt ,revizia a costat aproximativ de 700 de ron ( nu mai retin suma exacta ).
Parca e un pic mai rigida acum cu jantele de 16 inch ceea ce nu imi place ,dar in schimb arata mult mai bine :) .
Am comandat bandourile laterale A2271ADE00 si am primit A2271ADE00ST (cromate) , nu se potrivesc cu masina mea care nu are crom aproape deloc ( fiind modelul Basic ), poate este cineva interesat sa le cumpere ( sunt noi inca in cutie ) .
Inca mai caut schema electrica pentru incalzirea in scaune si reglajul lombar , daca poate cineva sa ma ajute .
Vreau sa-mi cumpar un porbagaj exterior si as fi recunoscator daca mi-ati putea recomanda niste dimensiuni potrivite ale cutiei .

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia cee'd 2013 1.6 gdi best

Post by eugenflorinmanea »

Felicitari pentru achizitie si sute de mii km fara probleme!Ca o paranteza orice masina sh ce arata impecabil la vopsea ascunde ceva: ori un garaj ori o vopsire recenta! Si cum garajele sunt putine...
Si tot ca o opinie personala: interiorul noul ceed arata si se simte mult mai premium fata de Sportage
SAAB 9-5

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Kia cee'd 2013 1.6 gdi best

Post by mortymer »

viziosp wrote:Multumesc .Cred ca ai dreptate :), cand am cumparat-o aia au fost banii disponibili .
Am facut prima revizie si pot sa va spun ca mi-a scazut consumul : inainte consuma 6,4 l la suta in exterior si 8,4l mixt acum consumul afisat este de 5,7l exterior si 7,8l mixt ,revizia a costat aproximativ de 700 de ron ( nu mai retin suma exacta ).
Parca e un pic mai rigida acum cu jantele de 16 inch ceea ce nu imi place ,dar in schimb arata mult mai bine :) .
Am comandat bandourile laterale A2271ADE00 si am primit A2271ADE00ST (cromate) , nu se potrivesc cu masina mea care nu are crom aproape deloc ( fiind modelul Basic ), poate este cineva interesat sa le cumpere ( sunt noi inca in cutie ) .
Inca mai caut schema electrica pentru incalzirea in scaune si reglajul lombar , daca poate cineva sa ma ajute .
Vreau sa-mi cumpar un porbagaj exterior si as fi recunoscator daca mi-ati putea recomanda niste dimensiuni potrivite ale cutiei .
poate te intereseaza un thule atlantis 200, folosit in 4 concedii... http://www.portbagajeauto.ro/cutii-port ... ioare.html...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

xalanax
Posts: 17
Joined: 28 Jan 2015, 16:22
Auto: Cee'd

Re: Kia cee'd 2013 1.6 gdi best

Post by xalanax »

Ma bate gandul sa pun si eu un dvd player cu gps insa ma ingrozesc la gandul ca vor incepe greierasii sa isi faca simtita prezenta. L-ai montat la un service specializat sau in house ?

viziosp
Posts: 11
Joined: 15 Nov 2014, 18:54
Auto: kia ceed 2013

Re: Kia cee'd 2013 1.6 gdi best

Post by viziosp »

DVD-ul a fost montat de un electrician auto ,care a facut o treaba foarte buna ,parerea mea ( trebuie ascunsa undeva antena GPS si cablul pana la camera de marsarier ...). Nu pot sa-ti spun daca este dificil de montat dar pot sa-ti spun ca nu se aud "greierasi ", singurul lucru care ma deranjeaza este noul plastic din jurul DVD-ului care vine cu butonul Start/Stop motor :( .

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”