Kia Cee'd SW 1.6 GDI Infrared

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Kia Cee'd SW 1.6 GDI Infrared

Post by Minu »

Gpl pe Gdi e cam nerentabil,e vreo 5000ron instalatia,plus ca la 9litri Gpl mai papa si 1 litru benzina.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

KiaUser
Posts: 95
Joined: 21 May 2014, 13:08
Auto: Kia Cee'd SW 1.6 GDI

Re: Kia Cee'd SW 1.6 GDI Infrared

Post by KiaUser »

Am depășit 9000 de km. Nu mă așteptam să ajung aici așa repede dar parcă nu mă lasă să mă dau jos din ea. :)
Bănuiesc că nu e nevoie să menționez că mașina nu mi-a făcut nicio problemă.

În schimb mi-am făcut singur probleme încercând să-i pun un scut la motor.
Am vorbit cu cei de la AutoKino Brașov (de la ei e luată mașina) și au fost foarte drăguți. L-au comandat de aici : http://www.kia.scutmotor.name/ la sugestia mea. A venit relativ repede dar când să-l monteze au constatat că nu se potrivește.
Eu am insistam și au ajuns să taie o parte din protecțiile laterale de plastic ale motorului și până la urmă l-au fixat.
Nasol a fost că făcea un zgomot ciudat la turarea motorului și m-am hotărât să renunț la el.
Drum înapoi la service, dat jos și schimbate protecțiile laterale ( comandate în prelabil ).
Până la urmă cred că e mai bine fără scut. Răcirea se face mai bine și merg oricum doar pe drumuri asfaltate.

Consumul se duce pe undeva pe la 10l/100km, cel puțin în oraș.
Este mai mare decât mă așteptam dar este singurul lucru de care pot să mă plâng.

Am constatat că am și câteva gadget-uri care erau contra cost sau nu apăreau în oferta delaer-ului:
- senzor de presiune la roți, care se pare că acum este montat pe toate mașinile (era contra cost)
- senzor la lichidul de spălat parbrizul
- tetiere reglabile și pe orizontală

Continui să fiu încântat de alegrea făcută.
Alex Dobrin
Jurnal

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Cee'd SW 1.6 GDI Infrared

Post by Qalex21 »

Pana la urma, se pare ca meritat sa dau cat am dat pe unul luat direct de la reprezentanta :) Il am cam de 5000km si ma simt mult mai in siguranta cu el, iar probleme nu mi-a creat de nici un fel.

KiaUser
Posts: 95
Joined: 21 May 2014, 13:08
Auto: Kia Cee'd SW 1.6 GDI

Re: Kia Cee'd SW 1.6 GDI Infrared

Post by KiaUser »

Și cât ai dat pe el ?
Alex Dobrin
Jurnal

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Cee'd SW 1.6 GDI Infrared

Post by Qalex21 »

Destul de mult... cam 800 de lei. Unii spun ca ar fi fost mai ieftin la alti dealeri KIA, insa eu am comparat preturile cu ce vazusem la Peugeot si un scut metalic acolo costa asemenator de mult. In fine, ideea este ca l-au montat fara probleme si va sta acolo protejand masina, pentru totdeauna.

Am mai luat o data teapa cu un scut ne-original de 300 de lei pentru Peugeot 207 si de atunci prefer sa iau de la reprezenta unde ti-l si monteaza. Chiar daca dau o mica avere.

viewtopic.php?f=5&t=22898&start=45#p211093

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Kia Cee'd SW 1.6 GDI Infrared

Post by crinamatei »

KiaUser wrote: Am constatat că am și câteva gadget-uri care erau contra cost sau nu apăreau în oferta delaer-ului:
- senzor de presiune la roți, care se pare că acum este montat pe toate mașinile (era contra cost).
cum ti-ai dat seama ca ai senzori de presiune. Ti s-au dat gratis in pferta, sau ai descoperit tu.

KiaUser
Posts: 95
Joined: 21 May 2014, 13:08
Auto: Kia Cee'd SW 1.6 GDI

Re: Kia Cee'd SW 1.6 GDI Infrared

Post by KiaUser »

Qalex21 wrote:... ideea este ca l-au montat fara probleme si va sta acolo protejand masina, pentru totdeauna.
Din poză nu este foarte clar. Au rămas protecțiile laterale ?
crinamatei wrote:cum ti-ai dat seama ca ai senzori de presiune. Ti s-au dat gratis in pferta, sau ai descoperit tu.
În ofertă erau contra cost și nu i-am luat.
Când am pus cauciucurile de iarnă mi s-a aprins martorul în bord și așa am aflat.
Nu s-a stins decât după câțiva zeci de kilometrii ( de la reprezentanță mi s-a spus că e normal la schimbarea cauciucurilor ).
Mi-a plăcut că la câteva săptămâni după aceea s-a aprins din nou, motivat și în bord chiar mi-a arătat la care roată e problema ( pe display-ul care arată dacă sunt închise ușile ).
Alex Dobrin
Jurnal

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Cee'd SW 1.6 GDI Infrared

Post by Qalex21 »

KiaUser wrote: Din poză nu este foarte clar. Au rămas protecțiile laterale ?
Din cate am vazut sub masina, a fost taiat foarte putin din plasticul de pe partile laterale, dar nu cred ca ar trebui inlocuit nimic, daca ar fi sa il dau jos. Oricum sunt multumit ca nu se aud zgomote, practic nu e nici o diferenta, fata de cum era fara scut. Poate nu ti l-au montat corespunzator, sau poate intradevar, nu se potrivea din anumite puncte de vedere, nu stiu ce sa spun.

KiaUser
Posts: 95
Joined: 21 May 2014, 13:08
Auto: Kia Cee'd SW 1.6 GDI

Re: Kia Cee'd SW 1.6 GDI Infrared

Post by KiaUser »

Qalex21 wrote: Din cate am vazut sub masina, a fost taiat foarte putin din plasticul de pe partile laterale, dar nu cred ca ar trebui inlocuit nimic, daca ar fi sa il dau jos.
Nici la mine nu a trebuit tăiat mult.
Qalex21 wrote: Poate nu ti l-au montat corespunzator, sau poate intradevar, nu se potrivea din anumite puncte de vedere, nu stiu ce sa spun.
Am fost în service lângă băiatul care l-a montat și nu avea ce altceva să-i facă.
Faptul că a trebuit tăiat din plasticele alea a fost foarte dezamăgitor oricum și prefer să le am pe alea întregi.
Dacă și la ăla de 800 de lei există aceeași problemă mă îndoiesc că e ceva făcut chiar de Kia, chiar dacă l-ai luat de la reprezentanță. Până la urmă și eu tot la reprezentanță l-am montat. :)

De curiozitate, tu ai tetierele reglabile pe orizontală ?
Dar senzorul acela pentru lichidul de spălat parbrizul ?
Senzorul de presiune în pneuri ?
Parcă nu e foarte mare diferență de timp între momentele când ne-au venit mașinile.
Alex Dobrin
Jurnal

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Cee'd SW 1.6 GDI Infrared

Post by Qalex21 »

Pana acum nu am observat nici una din acele optiuni. Senzorii cam greu sa ii testez ( poate cel cu lichidul de parbriz sa astept sa scada), iar tetierele o sa verific maine. Poate ai avut noroc si "ti-au" scapat cateva optionale :D

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Cee'd SW 1.6 GDI Infrared

Post by Qalex21 »

Dupa cum am mentionat, eu n-am vazut sa am acele optiuni, dar este si o diferenta masina ta este echiparea Star, a mea Best ! Senzorii de presiune penuri pot fi destul de frustranti pentru ca mai dau rateuri :D

KiaUser
Posts: 95
Joined: 21 May 2014, 13:08
Auto: Kia Cee'd SW 1.6 GDI

Re: Kia Cee'd SW 1.6 GDI Infrared

Post by KiaUser »

Qalex21 wrote:Senzorii de presiune penuri pot fi destul de frustranti pentru ca mai dau rateuri :D
Am mai citit asta pe undeva (poate chiar aici pe forum) și a fost unul din motivele pentru care nu i-am ales între opționalele mașinii. O să văd dacă apar probleme. :)
Deocamdată și-au făcut treaba și mă bucur că sunt totuși acolo.
Alex Dobrin
Jurnal

KiaUser
Posts: 95
Joined: 21 May 2014, 13:08
Auto: Kia Cee'd SW 1.6 GDI

Re: Kia Cee'd SW 1.6 GDI Infrared

Post by KiaUser »

Mă apropiu rapid de prima revizie. Am depășit 13000 de km.
Sunt în continuare foarte încântat de mașină, deși am decoperit ceva mici probleme.

Bluetooth-ul, periodic, încetează să funcționeze ( nu se mai aude nimic de pe telefon ). Trebuie să-i dau restart telefonului și apoi să-l reconectez la systemul mașinii.
Nu se întâmplă des dar e foarte enervant.

Pilotul automat nu poate fi activat, periodic, tot foarte rar, dar și mai enervant, pentru că trebuie oprită mașina pentru a-l putea folosi.

Pe de altă parte consumul a scăzut pe undeva pe la 6.9l/100km (la pompă) cu 90% din drumuri făcute în afara orașului și cred că pot să-l duc chiar un pic mai jos.
Am făcut săptămâna trecută un tur prin țară și am constatat că mă dau jos din mașină mai odihnit decât o făceam din vechiul Polo.
Am verificat și martorul de atenționare nivel combustibil cu ocazia asta. S-a aprins când estimarea pentru kilometrii "disponibili" era pe la 100, am mai parcurs aproape 50 și când am făcut plinul mai erau aprox. 6 litrii de benzină în rezervor ( scăut din 53 cantitatea cu care am alimentat ). Cred că martorul se aprinde când combustibilul scade sub 10 litrii.

Am avut o supriză plăcută zilele trecute când a trebuit să frânez brusc la o trecere de pietoni și mi s-au aprins automat avariile. Nu remarcasem ESS-ul în configurație.
Alex Dobrin
Jurnal

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Kia Cee'd SW 1.6 GDI Infrared

Post by crinamatei »

KiaUser wrote:Mă apropiu rapid de prima revizie. Am depășit 13000 de km.
Sunt în continuare foarte încântat de mașină, deși am decoperit ceva mici probleme.
Cu BT am patit si eu sa nu se conecteze dar pur si simplu dezactivam si activam din nou BT din tel si era ok. Eu ascult mai tot timpul Google Music in masina.

Referitor la revizie, am facut si eu acu de vreo 3 saptamani si am iesit la un cost de 710 lei. motor de 1.4 benzina
mi sa parut scump filtru de polen aproximativ 175 lei. 200 lei 4L ulei mobil 1 5w30 din care am mai ramas 0.75 L nefolosit.
Cu ocazia revizie mi sa activat in bor si numarul de km ramas si zile pana la urmatoare revizie. Initial nu erau setate

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Cee'd SW 1.6 GDI Infrared

Post by quelloo »

KiaUser wrote:Am verificat și martorul de atenționare nivel combustibil cu ocazia asta. S-a aprins când estimarea pentru kilometrii "disponibili" era pe la 100, am mai parcurs aproape 50 și când am făcut plinul mai erau aprox. 6 litrii de benzină în rezervor ( scăut din 53 cantitatea cu care am alimentat ). Cred că martorul se aprinde când combustibilul scade sub 10 litrii.
teoretic se aprinde la 8l ramasi (cel putin la vechiul model)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”