Tremurat motor/Zgomot volan

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Tremurat motor/Zgomot volan

Post by Qalex21 »

Acel svacnit la relanti cand motorul este cald, cu becuri care tremura cand se intampla asta, l-am avut si eu pe Ceed GT 2015 (non-facelift). Nu a avut rezolvare problema, dar nici nu am insistat prea mult, masina mergea foarte bine in rest. Daca nu vrei sa mai tremure la relanti, ti piciorul pe ambreiaj care ridica un pic turatia si nu se mai intampla (nu este ceva normal sau recomandabil). Deasemenea, cand se intampla, turatia nu varia, deci nu e problema de combustibil sau altceva, pare ceva mai mult pe partea electrica (alternator ?)

La mine masina a mers perfect cu Amsoil Signature Series 5w-30. Nu as baga altceva si este in specificatiile producatorului.

micutu
Posts: 34
Joined: 21 Nov 2016, 01:24
Auto: kia Ceed 1.6 GT
Location: Bucuresti

Re: Tremurat motor/Zgomot volan

Post by micutu »

Multumesc pentru raspuns Qalex21.
In legatura cu partea electrica/alternator, in noiembrie a fost verificata electric si au verificat si alternatorul care era ok.
A mistake repeated more than once is a decision

dacianb
Posts: 2
Joined: 10 Apr 2023, 09:27
Auto: i30 II 1.6 GDI
Location: Timisoara

Re: Tremurat motor/Zgomot volan

Post by dacianb »

Salutare,

Desi nu detin o Kia, am exact aceleasi probleme ca cele mentionate @micutu
Eu am un Hyundai i30 II cu motor G4FD 1.6 GDI 99kw cutie automata. Masina am achizitionat-o de curand de la un dealer si din pacate n-am observat problemele astea.
Nici eu nu am martori in bord sau coduri de eroare, dar masina merge prost la relanti. In mers n-am observat nici o problema, merge bine si trage destul de ok, desi e greu de zis la o masina automata.
Am verificat cu un cititor OBD2 si am vazut ca turatia de relanti la cald e intre 650 si 599 cea ce mi se pare foarte mica, plus ca am observat ca la Long fuel trim (LONGFT) valoarea este undeva in jur de -8-9%.

Cea mai mare spaima a mea este sa nu fie vreo problema de compresi la vre-un cilindru, in cazul asta e ca pa la motor...

Daca aveti ceva ideii despre ce as mai putea verifica, dau o bere rece :D

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: Tremurat motor/Zgomot volan

Post by Fratello »

As arunca un ochi la fulia alternatorului. In 99% din cazuri tremuratul la relanti s-a rezolvat prin schimbarea acestei fulii.

Restul de 1% (eu sunt printre acestia, avand fulie simpla) inca mai cautam solutii ...

dacianb
Posts: 2
Joined: 10 Apr 2023, 09:27
Auto: i30 II 1.6 GDI
Location: Timisoara

Re: Tremurat motor/Zgomot volan

Post by dacianb »

@Fratello
Din pacate nu cred ca e problema de acolo (desi s-ar putea sa fie si asta), in urma cu o saptamana am inlocuit senzorul de pozitie al axului cu came de admisie, pentru ca mi-a aparatu "Check engine" in bord, dupa inlocuire n-am sesizat nici o inbunatatire a relantiului la motor, ieri iarasi a aparut acel martor in bord, am verificat cu un cititor OBD2 si acelasi senzor da eroare.
Am fost cu masina la un serivice din oras si mi-au spus ca cel mai probabil e de la lantul de distributie, ca s-a intins si de asta merge motorul prost si tot declanseaza eroarea de senzor.

Am sunat si eu la Hyundai Oradea sa intreb daca cumva au auzit de problema asta si au zis ca da... nu stiu ce sa zic e vorba de o reparatie de 4000+ lei din cate stiu eu lantul cand e uzat se aude, dar eu n-am observat nimic.

Voi ce parere aveti? Am citit pe forumul asta ca ar fii o problema comuna la unele motoare Kia/Hyundai sa sara lantul un dinte si sa afecteze functionarea motorului.

Post Reply

Return to “Probleme”