Probleme electrice

taxon
Posts: 22
Joined: 12 Mar 2021, 11:23
Auto: Kia Cee'd SW II 1.4mpi 2017
Location: Galati

Probleme electrice

Post by taxon »

Deschid un topic general pentru sfaturi si sugestii privind problemele electrice care apar la C'eed II, poate asa evitam fragmentarea ariei si centralizam oarecum tot ce tine de partea electrica.

Eu incep cu o belea minora despre care am mai citit pe aici si careia nu ii vad rezolvarea.
Anume, becul de faza scurta stinga nu mai arde, desi l-am schimbat si ras-schimbat. Inteleg ca la C'eed problema ar putea fi si din tabloul de sigurante, dar ma uit precum curca-n lemne si nu imi dau seama care ar fi siguranta aia care tine in spate doar faza scurta pe stinga.
SI parca mi-e jena sa ma duc in reprezentanta pentru atita lucru.

Diagramele panourilor de sigurante le-am gasit aici : https://car-fuse.blogspot.com/2018/09/2 ... fuses.html

Deci? Cine imi da un sfat, cine stie o rezolvare?
"Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!"

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Probleme electrice

Post by BAU »

Daca spui ca ai schimbat si ras-schimbat becul , nu crezi ca nu este o siguranta ??? Daca nu ai umblat la sigurante si era vre-una arsa , nu se mai aprindeau becurile .

Nu este o rusine sa mergi in service pentru asa ceva . Cu banii dati pe mai multe becuri puteai face o testare si un electrician poate gasea ceva : un cod de eroare electric , vre-un scurt circuit ce se inchide prin acel bec , si chiar becurile pot fi de proasta calitate .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Philbox
Posts: 186
Joined: 05 Mar 2008, 17:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Probleme electrice

Post by Philbox »

Verifica aceasta siguranta din panoul de sigurante de la compartimentul motor. Vezi atasamentul.
Low beam fuse LH.png
In caz ca nu este arsa ar mai putea fi un contact de masa imperfect( la becul cu pricina) sau vreun fir intrerupt.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
cee'd HB, 1.4 GSL Best, Kompass Blue => BLUE THUNDER
Image

taxon
Posts: 22
Joined: 12 Mar 2021, 11:23
Auto: Kia Cee'd SW II 1.4mpi 2017
Location: Galati

Re: Probleme electrice

Post by taxon »

Salut, philbox, la ceed II cutia respectiva arata altfel (sper ca nu gresesc si mai e vreuna in compartimentul motor). Diagrama e data in linkul de mai sus, acceasi cu cea de pe capacul din poza.

BAU, merci pentru sfat, insa e asta e un caz minor pe care artrebui sa stim sa il rezolvam si singuri, fara service. Ex: o patesti pe la vreo pensiune din virf de munte. Masina o am numai de citeva luni, inca nu am apucat sa ma familiarizez cu ea, dar usor, usor, o sa ne imprietenim noi. :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!"

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Probleme electrice

Post by Caralumba »

Asa cum ti-am raspuns pe Softpedia, iti mai spun si aici : nu ai siguranta separata pentru faza scurta pe o parte.
Daca totusi te incapatinezi si o gasesti, te rog sa ne "luminezi" si pe noi.
Succes.
Fair day, be well !
Image

taxon
Posts: 22
Joined: 12 Mar 2021, 11:23
Auto: Kia Cee'd SW II 1.4mpi 2017
Location: Galati

Re: Probleme electrice

Post by taxon »

Dar nu te-am contrazis, ba logica imi zice ca nu au cum sa fie sigurante dedicate pentru fiecare bec.
Dar, cum spuneam, marca si modelul sunt noi pentru mine, asa ca asta e si o ocazie sa invat cite ceva despre masina.
Si, da, o sa ajung la service cu ea, doar e in garantie...
"Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!"

Post Reply

Return to “Probleme”