Trepidatii la plecare de pe loc

bogdansrb
Posts: 13
Joined: 23 Sep 2020, 08:12
Auto: kia pro'ceed jd
Location: Bucuresti

Trepidatii la plecare de pe loc

Post by bogdansrb »

Salutare, am o problema destul de ciudata cu ceea ce cred eu ca este ambreiajul. La plecarea de pe loc, si in special la rece, masina tremura destul de puternic la capatul cursei pedalei de ambreiaj, adica exact inainte sa iau piciorul de pe ea si sa cupleze complet. Dupa ce ambreiajul se incalzeste, nu mai face asa, chiar daca il fortez.
Intreg kitul a fost inlocuit in 2019, cu tot cu rulment, nu am observat alte probleme cu el, nu patineaza, nu scoate zgomote. Am fost la mecanic si mi-a spus ca nu merita inlocuit avand in vedere ca nu patineaza.
Am verificat si suportii de la motor si de la evacuare, nu sunt probleme. Ce parere aveti?

Bog1_7
Posts: 142
Joined: 03 Mar 2008, 17:16
Auto: Kia Cee'd 1.4 2008
Location: Iasi

Re: Trepidatii la plecare de pe loc

Post by Bog1_7 »

Buna,

I-ai dat de capat? Si eu am aceeasi problema. DImineata la rece vreo 5 minute trepideaza cand vreau sa plec de pe loc, dupa nu mai face, sau daca e cald afara nu se intampla deloc. Eu am prima generatie de ceed, motor 1.4

Multumesc frumos!
Cee'd 1.4 White + esp,jante16(tip A),scaune incalzite+reglaj lombar si inaltime, proiectoare, cheie pliabila, tetiere active, volan piele, suport ochelari

Galerie foto http://profile.imageshack.us/user/bog17/
Jurnal de bord viewtopic.php?t=1847

bogdansrb
Posts: 13
Joined: 23 Sep 2020, 08:12
Auto: kia pro'ceed jd
Location: Bucuresti

Re: Trepidatii la plecare de pe loc

Post by bogdansrb »

Am schimbat ambreiajul pana la urma. Acum au disparut in mare parte, parca le mai simt cateodata dar in nici un caz la fel de puternic ca si cu ala vechi. Astept sezonul rece sa vad cum e atunci.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Trepidatii la plecare de pe loc

Post by BAU »

Trepidatiile la plecarea de pe loc sunt in 90% urmare a defectarii mecanismului ambreiaj . In cele mai multe cazuri defectarii discului de ambreiaj . Daca se schimba doar discul si tot trepideaza , inseamna ca defectul este la ( si la ) placa de presiune , trebuia schimbata si placa .

Daca este schimbat tot kit-ul , disc , placa , rulment si tot trepideaza , trebuie verificat si volantul , posibil sa fie deformat .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

bogdansrb
Posts: 13
Joined: 23 Sep 2020, 08:12
Auto: kia pro'ceed jd
Location: Bucuresti

Re: Trepidatii la plecare de pe loc

Post by bogdansrb »

Da, am schimbat tot kitul. Volanta mi s-a spus ca e ok.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Trepidatii la plecare de pe loc

Post by BAU »

Poate ca ar trebui volanta verificata mai bine ( desi cazurile de deformare ale volantei sunt foarte rare ) sau posibil placa de presiune . Uneori datorita " arcului soare " placa de presiune nu " calca " la cuplare perfect pe discul de ambreiaj ci initial putin inclinat fapt ce poate da trepidatii la plecarea de pe loc
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

bogdansrb
Posts: 13
Joined: 23 Sep 2020, 08:12
Auto: kia pro'ceed jd
Location: Bucuresti

Re: Trepidatii la plecare de pe loc

Post by bogdansrb »

Va tin la curent cu ce s-a mai intamplat. La cateva luni dupa ce am schimbat ambreiajul trepidatiile au inceput sa apara iar. Cineva mi-a sugerat sa elimin "supapa de intarziere" (delay valve) de la cilindrul receptor. Dupa treaba asta trepidatiile au disparut (momentan) si ambreiajul este mult mai responsiv.
Supapa se scoate usor, dar trebuie facuta o aerisire a circuitului hidraulic dupa:
https://www.veloster.org/attachments/cl ... png.16345/

Post Reply

Return to “Probleme”