vibratii motor dupa schumbul de ulei

copoiu
Posts: 89
Joined: 18 Dec 2018, 19:28
Auto: Kia Ceed 1.4 benzina
Location: Cluj Napoca

vibratii motor dupa schumbul de ulei

Post by copoiu »

de cca 1 luna am facut schimbul de ulei. Am inlocuit LM molygen 5w-30(norma API SN, ILSAC GF 5) cu LM top tec 4200, 5w-30(norma API SN, ACEA C3)...de atunci resimt motorul mai galagios si vibreaza simtitor....e posibil sa fie de la ulei/.?...ca altceva nu am schimbat....sa se fi sincronizat schimbul de ulei cu ceva problema necunoscuta din pura coincidenta?
Am pus un tester de la un amic...si nimic..totul in parametrii(testul a fost doar interogare senzori auto, nu detalii gen parametrii ardere sau alte amanunte de finete)
Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: vibratii motor dupa schumbul de ulei

Post by BAU »

Poate este o parere subiectiva a ta . Sau poate ai dreptate.

Schimba uleiul si filtrul de ulei .

Pune din nou LM molygen 5w-30(norma API SN, ILSAC GF 5)

Vezi cum se comporta
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

copoiu
Posts: 89
Joined: 18 Dec 2018, 19:28
Auto: Kia Ceed 1.4 benzina
Location: Cluj Napoca

Re: vibratii motor dupa schumbul de ulei

Post by copoiu »

am mai intrebat in stanga, dreapta...m-am tot gandit....in mod normal, nu ar trebui sa fie vreo schimbare...ca doar tot 5w-30 am pus...difera indicele de vascozitate si HTHS-ul.... deci LM 4200 e are indice de vascozitate de 173 si HTHS peste 3,5 iar Molygen, 163 si HTHS de 2,9
Am mai avut inainte Shell Helix Ultra C3...deci tot cu HTHS de peste 3,5 si vascozitate mai mare, si mergea foarte bine
Merge si acum cu LM 4200, dar vibratiile ma exaspereaza... fiecare isi cunoaste masina...si eu la fel si clar ca ceva nu e ok...

copoiu
Posts: 89
Joined: 18 Dec 2018, 19:28
Auto: Kia Ceed 1.4 benzina
Location: Cluj Napoca

Re: vibratii motor dupa schumbul de ulei

Post by copoiu »

Rezolvat
Pus ulei Ravenol FDS cu norma A5 si au dispărut vibratiile...

Post Reply

Return to “Probleme”