Recomandare anvelope de vară

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Recomandare anvelope de vară

Post by tmihai20 »

Salutare. La începutul anului viitor mașina mea face 5 ani și cred că a cam sosit momentul să cumpăr un set de anvelope de vară. Vă cer din nou o recomandare de anvelope (am cerut părere și despre cele de iarnă) de 16 inci (205/55R16). Prețul ar fi în jur de 400, maxim 500 bucata, dar e foarte important să fie de calitate, pentru că anvelopele de vară sunt folosite cel mai mult. Cele de iarnă încă arată foarte bine, iarna merg mult mai puțin.

Am abonament eMag Genius, așa că aș putea avea transport gratuit dacă anvelopele vin de la eMag (am văzut că transportul poate costa și 60 de lei). Nu e musai să fie de la eMag. Pe eMag am găsit Continental Premium Contact 6 205/55R16 91V și Michelin Primacy 4+ 205/55 R16 91H. Le-am ales pe acestea pentru că am Continental acum și am impresia că Michelin face anvelope bune.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Recomandare anvelope de vară

Post by Nesta3 »

Eu am primacy 4 pe electrica și cum am mai zis, problema la ele e senzația de acvaplanare.Cică astea + au îmbunătățit tracțiunea pe umed, timpul de răspuns in viraje atat pe umed cât și pe uscat, o frânare mult mai buna atunci când anvelopele sunt supuse la sarcini mai grele.
As alege Michelin deoarece sunt mai silențioase și țin mult mai mult decât Continental.Am avut continental pe proceed și s-au tocit foarte repede.Poate s-au mai schimbat între timp, dar tot Michelin as alege.Uita-te și la Pilot Sport
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Recomandare anvelope de vară

Post by tmihai20 »

Nu mă așteptam să mai răspundă cineva, mulțumesc mult. Oare e ok să le cumpăr de la eMag? De pe unde le-ai cumpărat tu, spre exemplu? Sunt mulți care se plâng de DOT-ul anvelopelor, unii au primit anvelope cu DOT diferit.

Michelin recomandă alte modele pentru Kia Cee'd 2 SW (printre ele este și Primacy 4+) și recomandă site-ul anvelope-autobon. Cineva a comandat pentru altă mașină de pe Adax.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Recomandare anvelope de vară

Post by ionutp »

Eu cand mi-am cumparat anvelope am cautat pe toate site-urile, pe unele apare DOT-ul insa nu e garantat. E posibil si sa fie putin mai scumpe. Ideal ar trebui sunat si confirmat.

Din punctul meu de vedere si ce am urmarit nu ar trebui sa fie relevant oricum. Da, se pot uza anvelopele nefolosite in timp dar 5+ ani si nu cred ca se aplica pentru cele noi. Anvelopele cand sunt noi sunt acoperite cu ceva substanta de protectie si nu sunt afectate.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

livius02
Posts: 3
Joined: 07 May 2014, 15:12
Auto: Kia Ceed JD
Location: Bucuresti

Re: Recomandare anvelope de vară

Post by livius02 »

Salut, poti incerca si Autosoft. Am luat de curand de la ei si am observat ca dot-ul e disponibil pe site cand faci comanda. Si la livrare totul a fost in regula, nu au fost nepotriviri.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Recomandare anvelope de vară

Post by Nesta3 »

La mine așa a venit de fabrica.
Asta cu dot-ul e simpl:suni înainte sau după comanda(plata la livrare și ii rogi sa îți confirme.
Oricum, DOT mai mic de 2022 nu ar trebui sa găsești, mai ales la astea Primacy+.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Recomandare anvelope de vară

Post by Faust »

Îți recomand astea https://www.auto-soft.ro/anvelope-vara- ... 80QAvD_BwE

Cumpărate, montate, la Auto Soft.
Când am cumpărat mașina a venit cu anvelope Continental, la 42000km le-am schimbat, consider că sunt anvelope cam slabe, s-au uzat destul de repede.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Recomandare anvelope de vară

Post by quelloo »

+1 pentru astea de la faust. schimba masiv comportamentul masinii.
stai departe de hanook ventus prime (n-au nici o treaba cu grip-ul atat pe uscat cat si pe umed)

daca cumva exista Pilot Sport 4S pe dimensiunea pe care o vrei... alea sunt si mai bune
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Recomandare anvelope de vară

Post by tmihai20 »

Nu vreau să mai aud de Hankook. Din păcate Pilot Sport 4 nu mai sunt disponibile la Auto Soft și nu prea găsesc nicăieri Pilot Sport 4S. Cred că voi alege Primacy 4+, probabil modelul este nou dacă DOT poate fi doar din 2022, măcar nu-mi mai bat capul cu DOT-ul. Eu le voi comanda poate chiar de pe eMag, montajul se va face la firma unde sunt păstrate roțile. Acum costă 386 la eMag, au fost 395 la Altex, prin alte părți sunt la 420 maxim. Las prețurile aici ca punct de referință.

Mulțumesc de recomandări.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

Post Reply

Return to “Generalităţi”