Prezoane jante aliaj

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Prezoane jante aliaj

Post by Fratello »

Va salut !
Mi-am achizitionat jante de aliaj ; le voi monta la primavara in locul celor de tabla. Intrebare adresata celor care au deja jante de aliaj pe masina : este nevoie de prezoane cu șaibă sau se pot folosi cele oem ? Pe celelalte modele de masini am avut prezoane cu șaibă, dar erau altfel (se înfiletau ele in discul de frana).
Multumesc anticipat pentru orice raspuns !

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Prezoane jante aliaj

Post by BAU »

Probabil ca spui prezoane dar te gandesti la piulite .

Sa luam situatia invers . Despre care am mai discutat de cateva ori pe forum .

Eu am din fabrica jante de aliaj . Venite cu piulite , fara guler. Deoarece la jantele de aliaj conul de prindere trebuie sa aibe suprafata mai mare ( altfel s-ar distruge repede jantele , aceste piulite nu au guler ) .

Ulterior mi-am luat jante de tabla la care folosesc piulitele originale pentru jante de aliaj .

La jantele de tabla folosesc si capace de plastic originale .

Faptul ca piulitele nu au guler , preseaza mai puternic capacele care sunt mai departate de janta cu vre-o 3-4 mm.

DAR : nu cred ca poti folosi ( s-ar putea sa ma insel dar verifica bine inainte ) piulitele de la jante de tabla la jante de aliaj

S-ar putea ca acel guler ( cred ca la asta zici tu saiba ) sa nu permita piulitei sa calce bine pe conul de prindere .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: Prezoane jante aliaj

Post by Fratello »

Multumesc frumos pentru raspuns !
Da, le-am zapacit rau...m-am incurcat in prezoane...
Pe alte masini am avut prezoane fara saiba conica (pt tabla) si cu saiba conica (pentru aliaj), gaurile filetate fiind in discuri.
La Kia janta se strange cu piulite, prezoanele fiind fixe pe discuri. Voi proba sa vad cum "calca" piulita pt tabla pe janta de aliaj...dar mai este si problema ca jantele nu sunt oem, deci nu stiu prea bine cum este forma gaurilor acestora. Revin cu poze luni, ca sa fie si mai clara problema mea.

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: Prezoane jante aliaj

Post by Fratello »

Am revenit cu poze. Din cate imi dau seama am nevoie de piulite cu saiba rotativa conica. Imi poate cineva confirma, va rog, ca dimensiunile piulitelor din poza atasata sunt OK pentru KIA (ele fiind prezentate de vanzator ca piulite pt Ford) ? Multumesc !
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Prezoane jante aliaj

Post by bwo »

Eu o sa spun din experienta mea referitor la piulitele pentru jante Kia ProCeed 2009. Nu stiu daca la Ceed 2 sunt aceleasi piulite, dar cred ca nu au schimbat sistemul de prindere al rotii.
Inainte sa am ProCeed-ul (2 usi) am avut Ceed (4 usi) si cand am vandut Ceed-ul am pastrat jantele de tabla originale + cauciucuri de iarna ca sa le folosesc pentru ProCeed, deoarece ProCeed-ul venea cu jante de aliaj si cauciucuri de vara. Cel care a cumparat Ceed-ul a plecat doar cu jantele de aliaj aftermarket care erau cumparate de mine.
Deoarece nu am pastrat si piulitele de la jantele de tabla de la Ceed cand schimbam rotile de vara cu cele de iarna foloseam aceleasi piulitele de la jantele de aliaj ( cele fara guler cum le-a descris si BAU, poza 1), dupa 4-5 ani in care am folosit doar piulitele de la jantele de aliaj si vara si iarna am constatat ca le-am crapat fundul/capul deoarece piulitele pt jantele de aliaj sunt mai scurte in interior (unde este filetul) fata de piulitele pt jantele de tabla, pentru ca janta de tabla este mai subtire in zona de prindere cu piulita fata de zona de prindere de la janta de aliaj si de fiecare data cand montam piulitele pt janta aliaj cu janta de tabla ca sa prind bine janta de tabla fortam piulita deoarece era prea scurta si in timp aceastea au crapat. Mentionez ca nu am avut nici o problema in acesti 4-5 ani cu rotile de iarna in timpul mersului.
Dupa ce am vazut acest lucru am comandat niste piulite aftermarket (ziceau cei de unde le-am cumparat ca se potrivesc la Kia, Mazda, Ford) pentru rotile de iarna, deoarece erau mai ieftine fata de cele originale si le-am montat cu rotile de iarna si nu am avut nici o problema pana cand a trebui sa montez rotile de vara, atunci s-a chinuit cel de la vulcanizare sa le demonteze cam 5-10 minute la fiecare roata deoarece nu mai vroiau sa iasa usor nici cu pistolul pneumatic nici cu cheia masini nici cu cheia pe care o avea el. Cu greu a reusit sa le demonteze dupa 30-40 min si atunci am hotarat sa imi comand alte piulite originale pentru jantele de tabla (cele cu guler, poza 2) cat si pentru jantele de aliaj (poza 1).
Initial am crezut ca am comandat piulite cu alt pas al filetului fata de cele originale, dar am comandat exact dimensiunea pe care le au si piulitele originale. Sfatul meu este sa nu va complicati cu piulite aftermarket pentru ca nu se merita (este posibil in timp sa stricati filetul prezonului care este montat pe butucul rotii si atunci o sa aveti cheltuieli mult mai mari pentru inlocuirea acestora), poate doar in cazul in care a gasit cineva niste piulite aftermarket pe care le-am incercat si care sa se potriveasca perfect.
Am fost la magazinul de unde am luat piulitele aftermarket sperand sa imi inapoieze banii pe care i-am dat dar aceastia au zis ca nu pot sa imi inapoieze banii pe piulite deoarece a trecut perioada legala de retur, asa ca le-am lasat la ei ca nu mai aveam ce sa fac cu ele.
Piulitele originale le-am cumparat de la Kia si au fost :
- cele pt jante aliaj (poza 1) - 7 lei/bucata
- cele pt jante tabla (poza 2) - 12 lei/bucata

Se vede si cu ochiul liber ca piulita pentru janta aliaj este mai mica fata de piulita pentru janta tabla.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: Prezoane jante aliaj

Post by Fratello »

Multumesc pt info si sfaturi !
Am vorbit cu parts-managerul de la Kia ; ramane sa merg cu janta sa vedem daca sunt adecvate piulitele oem KIA.
Intre timp sunt deschis si la alte sugestii (pt deplasare la Kia mai trebuie sa astept, e la distanta de mine, trebuie o zi de concediu...).

dan.chirita
Posts: 43
Joined: 02 Aug 2017, 12:22
Auto: Kia Cee'd 1.4 GSL BEST
Location: Brasov

Re: Prezoane jante aliaj

Post by dan.chirita »

Late answer:

Eu mi-am luat jante de aliaj Anzio Wheels, si au venit cu piulitele lor, nu se potrivesc cele originale care au venit cu jantele de tabla.

Post Reply

Return to “Generalităţi”