Sfaturi achizitie Pro Cee'd / Cee'd GT

Cerese
Posts: 1
Joined: 21 Apr 2020, 17:06
Auto: Dacia Logan 1.5 dCi 2018
Location: Bucuresti

Sfaturi achizitie Pro Cee'd / Cee'd GT

Post by Cerese »

Salutare,

In primul vreau sa imi cer scuze daca aceasta intrebare a mai fost postata insa eu nu am reusit sa o gasesc (am citit forumul inainte sa creez acest topic). Ce am gasit nu m-a lamurit in totalitate.
In cazul in care nu mai este un astfel de topic, sper ca acesta sa devina un punct de reper pentru viitori interesati de acest model.

Treaba sta in felul urmator:
Doresc ca in toamna sa achizitionez o masina iar unul dintre primele criterii este sa aiba peste 200 CP. Al doilea sa fie relativ noua masina (minim 2013-2014 an de fabricatie). M-am orientat intai catre VAG insa benzinarele lor imi cam dau emotii iar preturile sunt ceva cam mari. Momentan ma intereseaza Renault Megane RS 265 (dupa 2014) dar stand si gandindu-ma mai bine, discutand cu posesori ai acestei minunatii automobilistice, am ajuns la concluzia ca s-ar putea sa fie putin cam mult pentru capacitatile mele financiare.

Asa ca iata-ma aici, cineva de pe forumul VW mi-a recomandat Kia Cee'd sau Pro Cee'd GT. Din ce stiu motorul este relativ nou si este primul cu turbina din grupul Hyundai, Kia (corectati-ma daca gresesc) asa ca nu stiu la ce ma astept. Am vazut dotarile unui GT si nu pot spune ca imi lipseste ceva. Motorul este principala mea grija.

De asemenea sunt curios, si nu am reusit sa ma lamuresc foarte clar, ce anume face butonul GT de pe volan in afara de faptul ca schimba afisajul din instrumentarul din bord?

Mentionez ca am avut timp de un weekend, in care am parcurs 1000 de km, un Hyundai i30 Fastback cu motorul 1.4 T-GDI 140 CP, cutie automata de care pur si simplu m-am indragostit (eu detinand un Logan diesel 2018 in acest moment). Masinuta aia mi-a placut la nebunie si nu m-as mai fi dat jos din ea.

Acestea fiind spuse, va rog sa ma luminati cu feedbackuri privind motorul 1.6 T-GDI si fiabilitatea per total a acestei masini, precum si alte tips and tricks pe care le considerati utile cand vine vorba de achizitionarea unei astfel de masini.

Multumesc!

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sfaturi achizitie Pro Cee'd / Cee'd GT

Post by quelloo »

Deja are ceva generații sub centura motorul ala deci nu e nou.
De la Logan oricum o sa ți se para rachetă.
Nu e în acelasi ballpark cu megane RS. Ala e alta mâncare de peste.
Oricum alta masina cu aproximativ 200 de cai și dotări ca la ceed gt se găsește mai greu.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Pro Cee'd / Cee'd GT

Post by bprodan »

Eu zic ca e cea mai buna alegere /singura optiune . Mai exact Ceed Gt / Xceed 204 CP noi te duc undeva la 22000 Euro; nu cred ca gasesti alta masina cu atatia cai sub 27000Euro.
Nu cred ca vei gasi prea mule optiuni SH; de fapt am verificat pe Autovit si nu am gasit niciuna; Tinand cont ca ar avea si maxim 5 ani vechime (deci inca 2 ani de garantie) nu ai de ce sa iti faci griji. Pe de alta parte, pretul va fi unul pe masura si daca gasesti una.
Eu nu am butonul GT, banuiesc ca schimba afisajul si cel mult zgomotul la evacuare, oricum nu are cum sa modifice performantele motorului.
Eu am avut motorul de 1.6 aspirat timp de 12 ani si nu a avut nevoie de nici o interventie. Versiunea turbo o am de prea putin timp ca sa pot avea o opinie legata de fiabilitate, dar 7 ani garantie ar trebui sa fie suficienti.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sfaturi achizitie Pro Cee'd / Cee'd GT

Post by quelloo »

mai era varianta megane GT IV dar acum nu mai exista.
sunt SH cu pana in 50k km si pe la 16-17000 eur. Tot pe la 205 cai.
se conduce mai bine decat Ceed-ul (din cauza 4-wheel steering) dar din pacate vine doar cu EDC ca si cutie de viteze si e oribila.
ar mai fi peugeot 308 GT care tot pe la 205 cai dar asta nu l-am condus dar tot pe la 17000 eur vad ca este SH si nu stiu daca merita, ceedul fiind nou la doar putin mai mult
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Generalităţi”