Achizitie "Noul Ceed"

petrikz
Posts: 2
Joined: 12 Sep 2018, 21:08
Auto: Renault
Location: Iasi

Achizitie "Noul Ceed"

Post by petrikz »

Buna seara,

In urma trecerii pe la Trado Motors Iasi, am reusit sa vad generatia din 2018, nu si cea pe care o arata acum pe site si prin diferite reclame cu noul ceed(cred ca 2019).Ceea ce imi doresc eu se imparte in mai multe ganduri:
- as dori achizitionarea unui motor 1.4 T-Gdi si din pretul de lista ma incadrez la cel cu BEST. Am incercat sa o fac pe configurator dar ma deruteaza ceea ce pun ei pe acolo, brosura cu acel configurator nu prea se pupa(unele dotari optionale par a fi standard, dar ei tot cer banuti ...)
- masina va fi utilizata atat in zona urbana, ceea ce duce sa va intreb la ce consumuri reale are acest motor ( prin Iasi spre exemplu, oras destul de aglomerat), tinuta la drum lung(cum va simtiti, pasagerii ce spun, portbagajul va ajunge la o iesire spre munte cu 4 persoane, etc) dar si pe drumuri mai putin bune(avem zone destul de peticite pe aici si nu as vrea sa iau o masina si sa o omor :)), masina actuala vad ca inca se mai tine bine dar incep plasticele sa-si zica cuvantul).
- ce preturi de intretinere au ( schimbarea consumabilelor, eventual ce probleme mai apar caci pana la urma, orice masina se strica indiferent de culoare si de marca)

- negocierile cu dealerul au fost cumva neplacute(imi oferea el o masina de care vrea sa scape de ea de pe stoc la un super pret, adica eu inteleg ca mai sunt optionale, dar atata timp cat a fost rulata, vii cu un discount mai bun in ideea in care eu ii zic ca-i fac o achizite cash si ma intereseaza cateva optionale decente)

- ce tipuri de optionale ar trebui sa aleg, adica sa fie cele "must-have" si nu ceva doar de dragul de a fi in trend.
- ce discount maxim pot primi la achizita cash sau daca sunt ei draguti si mai lasa din pret?

In idee ma atrage foarte mult aceasta masina, dar as dori sa aud mai multe de la voi, daca va multumeste, daca va face probleme, nu stiu, orice idei prin care-mi pot forma si eu o parere generala si in a ma decide asupra masina ce va avea sa o cumpar(mai am in cap si Suzuki Vitara, eventual Toyota Corolla).

Va multumesc anticipat si sper sa ma puteti ajuta. Cu stima!

LorDPSYCHO
Posts: 26
Joined: 04 May 2015, 14:32
Auto: Pro Ceed 2009
Location: Brasov

Re: Achizitie "Noul Ceed"

Post by LorDPSYCHO »

Eu sunt confuz... pana la urma te intereseaza modelul nou sau de generatie anterioara?

La modelul nou: 1.4 TGDI nu a mai fost pe Ceed, deci date legate de consumul real poti afla teoretic doar pe forumul celor de la Hyundai unde e pe i30 de ceva timp. ( nu poti face comparatie cu Sportage sau alte modele ca sunt alte dimensiuni/greutate, etc )
La preturi de intretinere sau tinuta de drum nu cred ca multa lume te poate ajuta pentru ca modelul e unul nou, nu cred ca exista suficiente Ceed noi pe strazi ( si in plus sa fie si pe forum ) care sa isi dea cu parerea.

Daca te referi la generatia anterioara ... motorul de 1.4TGDI nu era disponibil si din cate stiu nici nu mai comercializeaza acel model ( doar in ceva cazuri exceptionale daca e sa aibe pe stoc ceva ) Iar sectiunea de forum Ceed Gen 2 e prietenul tau.

petrikz
Posts: 2
Joined: 12 Sep 2018, 21:08
Auto: Renault
Location: Iasi

Re: Achizitie "Noul Ceed"

Post by petrikz »

Imi cer scuze daca nu am fost concret, dorinta mea este de a achizitiona un Ceed 2019 cu 1.4 TGDI.
Mersi ca mi-ai zis de forumul celor de la Hyundai, ma voi uita acolo mai in detaliu si voi cauta ceva in plus fata de ceea ce ofera kia ca informatii.

Erazer
Posts: 14
Joined: 31 Aug 2018, 13:46
Auto: Kia Sportage 1.6DSL
Location: Iasi

Re: Achizitie "Noul Ceed"

Post by Erazer »

Salut. Stie cineva daca modelul nou de Ceed are senzori de parcare si pe fata.... Ca optiuni nu gasesc decat senzori spate...

Post Reply

Return to “Generalităţi”