MediaNav cu android -kia ceed 1.4 mpi city (2014)

User avatar
Chupa20
Posts: 44
Joined: 27 Oct 2017, 13:17
Auto: Kia Ceed SW
Location: Timisoara

Re: MediaNav cu android -kia ceed 1.4 mpi city (2014)

Post by Chupa20 »

de venit a venit. azi am primit si imagine pt resoftare. nu am apucat inca sa incerc.

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: MediaNav cu android -kia ceed 1.4 mpi city (2014)

Post by tmihai20 »

Care e starea legată de navigația cu Android? Acum pe 11.11 vreau să comand și eu una de pe AliExpress. Se pare că link-urile produselor vechi nu mai sunt disponibile.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: MediaNav cu android -kia ceed 1.4 mpi city (2014)

Post by tmihai20 »

Îmi cer scuze pentru postare dublă, dar la o căutare pe AliExpress, am găsit așa ceva. Are multe review-uri (124) și vreo 267 comenzi (multe de la prietenii din Rusia). Cred că voi comanda produsul.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: MediaNav cu android -kia ceed 1.4 mpi city (2014)

Post by panzer »

Frumos ca baietii iti si spun pretul de la Black Friday!

Ce versiune ai ales? Mi se potriveste versiunea A (am Best si e cu ecran mic). As prefera sa vina din Polonia.
Mi se pare haios ca cele mai ieftine sunt "HiFi" pe cand cele scumpe nu! Despre AC7315 am gasit cate ceva. Despre ST7851 nimic (decat ca mai este prezent prin alte HU de BMW, dar tot after market).

4 x 26 W / 4 @ 14.4 V, 1 kHz, 10 %
WoW - nimeni nu suporta un sunet cu 10% distorsion. De ce or mai da numerele acestea.

Nu ma prind din fire daca poti scoate RCA out in amplificator. Nici un prieten rus nu am vazut sa mentioneze asta.

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: MediaNav cu android -kia ceed 1.4 mpi city (2014)

Post by tmihai20 »

Tot varianta A am și eu (Best cu radio clasic fără navigație). Cred că versiunile mai scumpe au și HiFi. Tot din Polonia voi comanda și eu. Anul ăsta e primul în care apar prețurile de Singles Day. Eu vreau să aibă musai și 4G (am un stick cu Internet de la RDS, 4G, dar și un SIM de la Orange care e în perioada de grație) dar și 64 GB memorie internă (poate renunț la cardul microSD). Am observat că chipsetul pare să nu fie același la toate (unele cu chipset Intel, altele cu MTK2859 sau PX5 cum i se mai spune - ca la celelalte modele). Despre amplificatorul audio am găsit pe XDA un topic al unui tip care l-a înlocuit cu unul Pioneer. Acum am găsit descrierea piesei pe Mouser.

Configuration 1
CPU: Intel SC9853, Radio IC: 6685 or 6851, DSP: 32EQ, Android 9.0

Configuration 2
CPU: MTK8259, Radio IC: 7708, DSP: 30EQ, Android 10.0
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: MediaNav cu android -kia ceed 1.4 mpi city (2014)

Post by Fratello »

Despre inlocuirea finalului audio : "I'm really sorry to tell you that any difference in sound quality is purely a figment of your imagination and nothing more. You have, in fact, replaced your amplifier chip with one that is very nearly identical. "
6685 mai bun decat 7708, zic unii.
Intel mai greu de "modat".
Discutii ample gasiti pe 4pda.ru

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: MediaNav cu android -kia ceed 1.4 mpi city (2014)

Post by Nesta3 »

O rezolvati cu un procesor de sunet
http://www.tornadoshop.ro/procesoare-de ... -re-q.html
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: MediaNav cu android -kia ceed 1.4 mpi city (2014)

Post by panzer »

Mosfet-urile amandoua sunt mult peste puterea CDPului standard.

Mai sapam. Merci de idee. Si asa eram cam in dubii ce cadou sa imi fac pentru Craciun.

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: MediaNav cu android -kia ceed 1.4 mpi city (2014)

Post by tmihai20 »

Ce problemă are amplificatorul existent? Ce se poate întâmpla? Singura chestie care m-ar deranja ar fi să primesc headunit cu procesor Intel, e rar și cred că nu se găsește ROM custom pentru el.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: MediaNav cu android -kia ceed 1.4 mpi city (2014)

Post by tmihai20 »

Până la urmă am dat comandă de ACEST headunit. Ar trebui să aibă și cameră pentru mers înapoi. De 11.11 varianta cu sim 4G + 4GB RAM + 64 GB memorie internă costă 207.76 EUR (m-a ajuns 194 de euro cu cupoane de la magazin și de la AliExpress). Livrarea va trebui să fie teoretic din Polonia. Vă țin la curent cu saga :D
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: MediaNav cu android -kia ceed 1.4 mpi city (2014)

Post by tmihai20 »

După vreo aproape 2 săptămâni de ping pong cu suportul Junsun (în care am primit și un FUCK YOU virtual pentru că problema e la mine, la ei totul merge perfect) am returnat ieri navigația Junsun în Germania. Nu prea recomand Junsun. Am fost păcălit de multele comenzi și de feedback-ul relativ bun. Dacă aș fi stat să citesc întrebările și feedback-ul aș fi observat că unii se plâng de problemele pe care le-am avut eu (rama nu se prea potrivește și e nevoie să tai ceva ca să intre - eu am tăiat unul dintre picioarele de pe partea dreaptă). Concluzia este că software-ul lor e făcut puțin pe genunchi și că nu au un om tehnic care să se ocupe de probleme. Am căutat apoi pe net și pe 4PDA sunt destui oameni care se plâng de probleme cel mai probabil cu varianta cea mai scumpă (cea cu 4G care are chipset MTK8259).

Am comandat de la Ownice una bucată cu PX5 și 4GB RAM + 64 GB stocare de Black Friday la ei (am vrut fără multe butoane și cu ecran mare, 9 inci). M-a ajuns 260 de euro cu un cupon extrem de generos de reducere de 22 euro din partea AliExpress. Din ce am citit pe forumurile rusești 4PDA și Kia, Ownice vinde mult prin magazinele fizice. Rușii mai recomandă ca producători următorii (mai sunt și alții, dar doar pe cei de jos i-am găsit pe AliExpress):
- Dasaita HA5655-MAX6 (una dintre cele mai scumpe navigații, chiar și dacă are PX6)
- Witson RVT5776 (vânzător destul de vechi, dar ecranul este mic și are multe butoane)
- Klyde 9D8055 (navigație cu ecran mic și multe butoane ca la Witson)
- Mekede are două variante: una mai scumpă cu multe variante și alta mai ieftină cu mai puține variante (cele două magazine sunt diferite)

Îmi cer scuze pentru posibilul spam, dar mi-a fost greu să obțin informația și la un moment dat am crezut că voi pierde mult din suma dată inițial, dacă nu toată suma și 950 de lei nu e chiar o sumă mică. Am ales PX5 pentru că ar trebui să pot instala un car launcher ca Agama foarte ușor și să am suport facil într-un launcher third party pentru tot ce oferă navigația (radio, BT, GPS și altele).
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: MediaNav cu android -kia ceed 1.4 mpi city (2014)

Post by Fratello »

Ownice vine tocmai din China ?
Si la rama navigatiei mele a fost nevoie sa tai un picior, de sus, undeva la jumatatea displayului, dupa care a intrat perfect, nu se misca deloc.Agama (2.3.4, full) este foarte OK, functioneaza ireprosabil pe navigatia mea.
Desi exista o gramada de ROM-uri (Malasysk, Hulk, etc) alternative, personal al preferat sa nu modific software-ul oem ; functioneaza foarte bine asa cum e.
Bafta cu noua achizitie !
LE : Eu am o camera de trafic Junsun 4k. E ...OK, dar nu wow.... Si eu am fost un pic dezamagit de ei.

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: MediaNav cu android -kia ceed 1.4 mpi city (2014)

Post by tmihai20 »

Ownice e tot din China. Toate firmele enumerate de mine sunt din China. Nu m-a deranjat că am fost nevoit să tai din ramă, m-au deranjat problemele reale (reușisem să poziționez cabluri, rama s-a potrivit până la urmă) care au fost cauzate de softul slab sau de lipsa de suport. Nu am primit nici o informație utilă și mai și amestecau problemele (ca și cum eu aș fi vrut să conectez pe USB adaptorul OBD2). Poate amestecătura a fost cauzată de cunoștințele mai slabe de engleză. Eu nu recomand Junsun pentru navigație și pentru că suportul lor este slab (în caz că veți avea probleme). Am vorbit la un moment dat cu altcineva (se cunoștea din mesaje că e un tip din China) doar când am insistat că nu anulez disputa ca să le trimit lor în Germania produsul și apoi să aștept ca un băiat bun returul banilor. Le-am spus că prin AliExpress am plătit, doar prin AliExpress vreau să primesc banii înapoi.

Au spus că vor returna banii și încurcau USD cu EUR (le-am spus suma în EUR, ei au spus că-mi dau USD înapoi). Bine că n-am plătit mult pentru transport (undeva pe la 76 de lei cu tracking pe 17Track sau Poșta Română). Oricum depind de ei să facă recepție la pachet ca să primesc banii înapoi, dar transportul mi-l vor da înapoi doar dacă vor ei. N-am mari așteptări că-mi vor returna banii de transport. Nu vreau nici vouchere pe magazinul lor pentru că nu voi cumpăra altceva de la ei.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

Fratello
Posts: 237
Joined: 17 Dec 2017, 10:08
Auto: Ceed SW 1.4GSL
Location: Ploiesti

Re: MediaNav cu android -kia ceed 1.4 mpi city (2014)

Post by Fratello »

Stiu ca toate firmele mentionate sunt din China...Intrebam daca si livrarea este tot din China ; eu am luat navigatia din Cehia, a venit in 5 zile la usa (cu Urgent Cargus), fara vama sau alte taxe.

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: MediaNav cu android -kia ceed 1.4 mpi city (2014)

Post by tmihai20 »

Pe pagina produsului spuneau că pot livra din Europa, dar după ce i-am contactat au spus că nu au stoc în Europa și că-l vor trimite din China (Hong Kong mai exact). E ok și așa, deși urăsc să plătesc tariful tot mai mare al DHL pentru că fac ei vămuirea în numele meu. Deocamdată e pe drum, n-am primit de la DHL SMS sau email pentru vămuire.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

Post Reply

Return to “Generalităţi”