Upgrade Audio Ceed, Generation 2, After 2012

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Upgrade Audio Ceed, Generation 2, After 2012

Post by panzer »

Stiu ca nu mai exista un astfel de topic, asa ca il deschid eu. Informatia e imprastiata prin diverse locuri si oricum fara finalitate.

In vara asta o sa imi upgradez sistemul audio pe Ceed 2, 2015 best. A venit timpul caci nu il mai suport pe cel stock.

Primii pasi:
- am intrat pe Kia Hotline si am studiat conectorii din spatele HU. Nu mai exista nici o posibilitate sa obtii semnal Low Level (cel care intra in amplif). Deci voi folosi un adapotor HiLow de generatie mai noua, adica activ. O sa pastrez HU original.
- accesul la tweetere se face pe deasupra. Grila aceea iese usor. La service am primit raspunsul "desfacem bordul". Nu e adevarat. Imediat ce il desfac o sa pun poze si cu sistemul de prindere din bord.
- am desfacut fata de usa. Adancimea de montaj va fi la limita. Eu voi demonta boxele de pe Ceed 1 (vezi in semnatura). Herzt Energy au o adancime de montare de 65mm. Cf masuratorilor, din cauza positionarii mai sus pe usa, o sa intre la limita. Sper sa nu sparg geamul. :) Cand alegeti difuzoarele atentie sa nu aiba adancime de montaj mai mare de 65mm. Nu vor intra acolo.
- difurile pe fata sunt de 16.5 cm. Nu se poate refolosi inelul lor pt ca sunt integrate in inel. Inelul de montaj este nituit pe usa. :!: Rollback-ul va fi greu de facut.
- nu exista accesorii de montaj pt Kia Ceed 2 (>2012) decat pt 2 DIN. Nici o posibilitate sa pui un HU 1 DIN.
- am scos din ecuatie orice chinezarie bazata pe Android. Am avut posibilitatea sa ascult pe un Honda CRV nou, "upgrade-ul". La Honda se face la reprezentanta. Merg filme, suporta orice format, dar calitatea la Honda e mai buna pe HU original cantand MP3 decat pe "Upgrade" cantand Flac. Bani aruncati pe chinezarii.

Evident ca voi monta si amplificatorul, voi isonoriza usile. Din discutiile cu cei care il vor monta (nu le dau numele) putem pune si un burete intre usa si fata usii si eliminam si vibratiile fetei de usa de la difuzor.

In curs de clarificare:
- traseul de la filtru (care va fi in usa) pana la tweeter care este in bord. Ori gasim o modalitate directa (din usa, pe sub bord) ori vom folosi cablul din spatele HU (cel care pleaca de la HU catre tweeter).

O sa va tin la curent, si cu poze pe masura ce gasesc timpul necesar pt ca o sa fac operatiunea in 2 pasi:
- voi demonta sistemul dupa Ceed 1. O sa pastrez HU Kenwood si voi pune niste boxe neamplificate. Nu m-am decis inca ce pun. Oscilez intre Hertz Dieci si MD.Lab seria 4.
- Amplif-ul si Hertz Energy vor merge pe Ceed 2.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Upgrade Audio Ceed, Generation 2, After 2012

Post by Nesta3 »

Ti-am luat-o inainte :mrgreen:
O sa postez acum in JB
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Generalităţi”