Kia Ceed 2018 Generatia III

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by johnnys25s »

quelloo wrote::)))
motorizari slabute pe mazda 3?
poate doar daca te gandesti la motoarele lor de 1.5 versus ala de pe ceed GT.
2.0 - 120 si 165 si 2.2 diesel de 150 nu joaca in acceasi liga cu Kia. un test drive iti confirma asta dupa primul demaraj :P

Salut,

mda....insa când te gandesti ca Mazda ajunge la "doar" 120 CP cu un motor de 2.0 litri...da, sunt slabi !! (parerea mea) !
In plus de asta au si preturi pe masura + ca, cel putin in germania, tendinta e de motorizare cat mai mica cu putere mare datorita rigorilor tot mai stricte legate de poluare. Defapt de motoare Hybride si electrice !
In curând o sa iasa Euro 7, o sa intre in vigoare "placheta albastra" pentru Diesel, iar din toamna toate marcile auto care vor fabrica motoare pe BENZINA vor trebui sa le faca cu AdBlue !!!
Asa ca, parerea mea, Mazda are inca muuult de recuperat pe acest segment !
La fel de adevarat este ca - este o alta masina - insa chiar si asa nu se cumpara mai mult ca Hyundai si/sau Kia.

...dar fiecare cu ce-i place si ce "cauta" la o masina !

Respect !

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by johnnys25s »

_devilson_ wrote:ciudat bordul ala. aduce spre camion...

Buna,

intr-adevar seamana cu bordul unui camion MB Actros, generatia noua !
Insa de curând am vazut modelul KIA NIRO si vreau sa va spun ca noul bord de la Cee'd seamana destul de mult cu cel de la NIRO.
... si va pot spune ca mi-a placut foarte mult, e cu totul altceva !

Bafta !

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by quelloo »

johnnys25s wrote:
quelloo wrote::)))
motorizari slabute pe mazda 3?
poate doar daca te gandesti la motoarele lor de 1.5 versus ala de pe ceed GT.
2.0 - 120 si 165 si 2.2 diesel de 150 nu joaca in acceasi liga cu Kia. un test drive iti confirma asta dupa primul demaraj :P

Salut,

mda....insa când te gandesti ca Mazda ajunge la "doar" 120 CP cu un motor de 2.0 litri...da, sunt slabi !! (parerea mea) !
In plus de asta au si preturi pe masura + ca, cel putin in germania, tendinta e de motorizare cat mai mica cu putere mare datorita rigorilor tot mai stricte legate de poluare. Defapt de motoare Hybride si electrice !
In curând o sa iasa Euro 7, o sa intre in vigoare "placheta albastra" pentru Diesel, iar din toamna toate marcile auto care vor fabrica motoare pe BENZINA vor trebui sa le faca cu AdBlue !!!
Asa ca, parerea mea, Mazda are inca muuult de recuperat pe acest segment !
La fel de adevarat este ca - este o alta masina - insa chiar si asa nu se cumpara mai mult ca Hyundai si/sau Kia.

...dar fiecare cu ce-i place si ce "cauta" la o masina !

Respect !
faci asa: mergi si faci test drive cu cei 120 cai pe mazda 3. dupa te urci la kia 186 cai pe sportage si imi zici care merge mai tare. trust me, nu tot ce scrie pe fisa tehnica conteaza dupa test drive. ca sa stric putin surpriza, fiind motor mare are un cuplu mai mare decat un motor aspirat mai mic si si-au permis sa faca primele 2 rapoarte din cutie f lungi. (ajungi peste 100km/h intr-a 2-a) la varianta cu 165 cai sunt rapoate mai normale si desi are 45 de cai in plus, nu se simt asa de mult peste in accelerari normale.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by panzer »

Hai sa revenim la Ceed-ul nostru. Cum inca nu il putem mai extragem ce e important din testele reale cu fratele i30 generatia a IIIa.

In ultimul AutoMotor si Sport, cel care se gaseste la chioscuri e un test drive cu noul i30. Nimic nou din pacate; mai injura ei un pic cutia 7DCT. Aceleasi lucruri bune despre suspensie si directie.
Au remarcat si ei ca a mai crescut un pic, lauda capacitatea portbagajului, dar nu sunt multumiti ca punctul de incarcare e prea sus.

Si bleah, ce pret au dat astia: 1.4 t-gdi 7DCT varianta exlucusive, 22.000 euro!

Se asteapta ca varianta N (echivalentul GT) sa treaca si el de 200 cp.

Cam atat. Pt poze, 10.99 lei si luati revista. Cum e germana, o sa vedeti cat de tare lauda orice German, mai ales VW. :)

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by johnnys25s »

Salut !

Da, probabil asa o fi, insa... fiecare cu ce cauta la o masina !
Adica dpmdv Kia este mult mai ok datorita motorului mic, cu putere (relativ) mare si consum mai mic (noxe)!
Iar pentru o masina de "plimbare" prin Romania (Bucuresti) si/sau facut naveta....e mai (ideala) "perfecta" !

Respect !

User avatar
eugeniuz2005
Posts: 207
Joined: 23 Mar 2008, 19:56
Auto: Kia Ceed SW (2, PE)
Location: Iasi
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by eugeniuz2005 »

Kia Cee'd SW (2, PE) 1.6GDI BEST (+more)
http://ungureanueugen.wordpress.com

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by panzer »

Ce bine ca o testeaza pe drumuri inghetate. Acolo e problema cu suspensia la Ceed 2.
Din pacate iditotii o tin pe a lor cu oglinzile mici. Cam toti au rezolvat aerodinamica si pun oglinzi mari (aici Octavia 3 e campioana! mai aveau un pic si le puneau de Tir.)
O alta parte buna: incepe sa semene cu Ceed 1 :) Mai putin fusiforma, un singur montant fata (fata de 2 montanti cu gemulet, la Ceed 2). Partbriz-ul pare mai putin inclinat, mai spre Ceed 1 decat spre Ceed 2. S-or fi prin si ei ca partbriz-ul atat de inclinat ajuta la aerodinamica dar ia centrimetri buni din spatiul interior. Si-a mai revenit Peter Schreyer la realitate. Mai bine arata ca Golf-ul si e functionala decat sa arate canicialta dar sa superi cumparatorii.

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Ajax26 »

Se vinde mai ieftin I30-ul - are mereu promotii si mai scazi - cam la 20k ajunge un 1,4T cu 7DCT. Am fost eu pe la DAB si m-am interesat
Sper sa aduca insa cat mai urgent si navigatia de 8 inch si stopurile led spate altfel nu ii vad bine. Sa dai 20k pe o masina in 2017 si sa ai un display de 5 inch ..e usor penibil. Masina insa merge foarte misto, am facut cateva ture pe splai si se duce bine,
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Nesta3 »

Mi se pare un pret mult prea mare pentru o compacta.Probabil se infige bine 1.4 turbo ala si cu DCT, dar cam astea sunt singurele atuuri.
Parerea mea strict personala: e o masina foarte urata, atat interior cat si exterior.Farurile mi se par foarte mici in comparatie cu botul masinii, spatele, cum ai spus si tu, fara leduri nu prea trezeste nimic(sufar si eu la sportage dupa ledurile alea pe spate), iar interiorul e sumbru, incepand cu radio-navi-media playerul ala sau cum s-o numi, cocotat pe bord.
Am vazut-o live in mall.Nu imi place.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

leeloo
Posts: 9
Joined: 01 Dec 2007, 15:16
Auto:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by leeloo »

quelloo wrote: 27 Mar 2017, 01:06
johnnys25s wrote:
quelloo wrote::)))


faci asa: mergi si faci test drive cu cei 120 cai pe mazda 3. dupa te urci la kia 186 cai pe sportage si imi zici care merge mai tare. trust me, nu tot ce scrie pe fisa tehnica conteaza dupa test drive. ca sa stric putin surpriza, fiind motor mare are un cuplu mai mare decat un motor aspirat mai mic si si-au permis sa faca primele 2 rapoarte din cutie f lungi. (ajungi peste 100km/h intr-a 2-a) la varianta cu 165 cai sunt rapoate mai normale si desi are 45 de cai in plus, nu se simt asa de mult peste in accelerari normale.
am eu mazda 3 g120, automata, e o pocnitoare motorul ala.
E bun de impresii asa pe 0-100, daca ai un bax de apa in portbagaj si vrei mai mult de 120 km/h , se termina joaca, e gatuit cumplet. In a III dupa 4500 RPM e mort. in a doua inca mai merge, dar orice masina merge in a doua.
Slava domnului ca nu prea ies din oras cu ea prea des.
Al doilea punc slab e consumul mare urban. LA mers urban tot ce conteaza e cilindreea si traficul, si cei 2l il penalizeaza mult.
De 3 luni de zile nu a scazut sub 12%. Si nu vorbesc de mers la -15 grade, eu nu am prins sub 0 grade iarna trecuta.
Daca urcau si ei G100 care are 1.5l la 120 de cai, era ceva, la fel de puturos dar macar consuma mai bine urban.

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Ajax26 »

Compacta cu cutie automata si ceva dotari nu prea gasesti sub 20.000 -
Nu prea merita ce-i drept - uite tot la DAB m-am plimbat si cu un Vitara S - 1,4 AT 140CP - 4x4 - alta garda la sol, navigatie mare :)) tot pe la banii astia
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

MiticaKIA
Posts: 34
Joined: 18 Aug 2008, 22:29
Auto:
Location: Bucuresti TITAN

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by MiticaKIA »

Pana vine noua Kia, am incercat sa vad cat costa un i30 wagon.. confirm ca nu se vinde in RO.
La fel cum nu se aduce i40 pe benzina,
Cred ca ma bag la un sw 1.6 benzina..

andrei123
Posts: 11
Joined: 08 May 2017, 10:55
Auto: Ceed GT

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by andrei123 »

Un colaj realizat de autobild cu posibilul c'eed 3
Image

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by quelloo »

prea cuminte, prea trist, prea boring, prea citroen c4 :)
se mai iarta din pacate daca arata bine varianta in 2 usi si vine cu un motor decent de 2.0 (macar 280 de cai)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Nesta3 »

Asta e un i30 editat.
Motorizari o sa fie cele diesel bine stiute si 1.4 aspirat, .1.4 turbo DCT 140CP, si 1.0 turbo
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Generalităţi”