Kia Ceed 2018 Generatia III

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Nesta3 »

Au aparut primele poze cu noua Kia Ceed, 2018.
Ca si Sportage-ul, noua generatie de Ceed va beneficia de schimbari majore: interior, exterior, tren rulare, motorizari, transmisii.
Motoare: 1.0 turbo 120CP benzina, 1.4 100CP benzina, 1.4 Turbo 140CP benzina, 1.6 110CP diesel, 1.6 136CP diesel.In functie de mtorizare, vor fi disponibile 2 tipuri de transmisii: manuala cu 6 rapoarte si automata cu 7 rapoarte DCT.
La designul exterior se observa o schimbare la luminile de zi, care acum, sunt amplasate in jurul lupei/proiectorului de faza scurta.
La designul interior, consola centrala, bordul, cadranele ceasurilor de bord, mostenesc liniile "surorilor" Sorento, Sportage, Optima etc.Scaunele au o alta forma, semn ca designerii de la Kia s-au prins de faptul ca scaunele de pe generatia II au fost in mare, un esec.

http://thekoreancarblog.com/2017/01/16/ ... -interior/
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by panzer »

O sa vedem mult mai repede toate detaliile tehnice pe noul i30. Doar design-ul KIA o sa il aflam mai tarziu.

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by _devilson_ »

ciudat bordul ala. aduce spre camion...
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by panzer »

A aparut live in romania noul i30. Detaliile tehnice sigur vor fi identice.
http://0-100.hotnews.ro/2017/02/13/a-tr ... ugeot-308/
http://www.hyundai-motor.ro/noul-i30

A disparut 1.6 gdi din oferta. Ramane insa nemuritorul 1.4 mpi (=gaz :D). Design-ul si preturile vor fi diferite la KIA.

Dar deja putem observa dotarile de securitate din era noastra:
- Sistem autonom de franare (AEB)
Modelul beneficiaza de sistem autonom de franare la detectarea pietonilor. Cu ajutorul senzorilor radar si a camerei frontale, AEB actioneaza in trei etape. Initial, sistemul avertizeaza vizual si acustic conducatorul auto, aplicand automat o forta de franare a carei intensitate creste treptat, pentru a evita riscul unui accident sau pentru a reduce daunele atunci cand o coliziune este inevitabila. AEB functioneaza la viteze de peste 10 km / h.
- Sistemul de avertizare in cazul unei coliziuni frontale (FCWS)
FCWS utilizeaza camera frontala pentru detectarea posibilitatii unei coliziuni, alertand conducatorul auto. AEB aplica automat o forta de franare a carei intensitate creste treptat, pentru a evita sau minimiza efectele unui astfel de accident.
- Pilot automat inteligent (ASCC)
ASCC mentine viteza si distanta constante fata de autovehiculul din fata, actionand automat pedala de acceleratie sau frana. In cazul in care traficul este blocat, sistemul aplica o forta de franare pentru oprirea vehiculului, accelerand in momentul in care se creeaza spatiu.
- Sistem de asistenta la mentinerea benzii de rulare (LKAS)
Alerteaza conducatorul auto in cazul schimbarii benzii de rulare fara actionarea semnalizatoarelor. LKAS avertizeaza vizual si sonor, corectand proactiv pozitia volanului, pentru a mentine autovehiculul pe mijlocul benzii de rulare.
- Sistem de monitorizare a unghiului mort (BSD)
Utilizand tehnologia radar, BSD monitorizeaza partile laterale spate ale masinii si, in cazul in care este detectat un alt autovehicul, un semnal de alerta este afisat in retrovizoarele exterioare.

i30 parca le-a iesit Focus! :D Daca tot le-a iesit Focus nu puteau sa bage si optiunea de degrivare si a partbriz-ului ca la Ford!

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by quelloo »

pare cam strutocamila. macar ford e uratel dar o regleaza din motoare, asta saracu si-a batut cuiu deja :p
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Akbhar »

panzer wrote:A disparut 1.6 gdi din oferta. Ramane insa nemuritorul 1.4 mpi (=gaz :D). Design-ul si preturile vor fi diferite la KIA.
Motorizare
1.0 T-GDi 120 CP 5DR, Benzina, Manual
1.4 T-GDi 140 CP 5DR, Benzina, Manual
1.4 T-GDi 140 CP 7DCT 5DR, Benzina, Automat
1.6 CRDi 136 CP 5DR, Diesel, Manual
Deci toate sunt GDi, nu mai există MPI, nu se poate monta ușor GPL.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Caralumba »

Am gasit si 1.4 MPI
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Fair day, be well !
Image

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by panzer »

1.4 mpi l-am gasit si eu. E in postul meu.

A disparut 1.4 CRDI si 1.6 GDI.

Interesant este ce au facut cu suspensia si cu directia. Daca se apropie macar de Focus/Mazda3 ar fi ideal.

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Akbhar »

Am condus în weekend Hyundai i30 1.4T-Gdi 140Cp, manual.

Motorul e foarte interesant, plăcut de condus, silențios în funcționare. Urcă rapid în ture, mașina e fâșneață, consumul pare bun (~5l/100km@100km/h, masină cu 250km la bord). Direcția mi s-a părut ok, mai bună decât la prima generație de Cee'd și la a doua de i30. Dinamic mașina pare un compromis bun între comfort și manevrabilitate.

Ceea ce descalifică de la achiziție, din punctul meu de vedere, i30 este spatiul mic din portbagaj: mașinile vin dotate în serie cu roată de rezervă de dimensiune normală, iar podeaua portbagajului e supra-înălțată. Din câte am văzut, se poate lăsa mai jos cu 10cm podeaua, dar trebuie scoasă roata. Spătarele banchetei se rebatează peste șezut, fiind aprope plane cu portbagajul. Se pare că versiunea break (CW) nu va fi adusă în România, deci dacă e nevoie de spațiu pentru bagaje - cărucior pentru copii/sanie etc. - i30 hatch nu e o idee prea bună.

Alte dezavantaje subiective:
- grila față foarte mare și găurită, expune mult radiatoarele, nu știu cum vor rezista în timp.
- consola centrală fracționată (display superior pentru sistemul audio, consola pentru climatizare și zona cu prize 12V/mufă USB) nu prea lasă loc de instalare a unui suport pentru telefon - eu unul nu suport nimic lipit de parbriz, vreau ceva prins în aeratoare/bord. Probabil se va putea bricola ceva.

Aștept cu interes și noul Cee'd, poate va fi mai potrivit.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by panzer »

Acelasi lucru despre tren-ul de rulare il spune si Mat Watson. Exact ce spun eu ca e slab la Ceed 2 (2012=> prezent) si anume suspensia prea moale si directia mult prea asistata.

Eu nu vad nici un motiv sa nu aduca CW. Dar e posibil ca astia de la Tiriac sa fie mai scrantiti. Nici la i40 nu aduc decat un singur motor.

Uitandu-ma din nou la pozele de la interior al Ceed 3 (sau III) este in linie cu ce se vede pe noul Sportage, Niro si noua Optima. Macar de data asta sunt si ei in Sync.

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Akbhar »

La reprezentanță zic că nu aduc CW, nici la i30, nici la i40 pentru că nu se vinde. E un cerc vicios.

Și cel puțin în clasa compactă, i30/Cee'd au o ofertă decentă, mai accesibilă decât a competitorilor, sau mai multe dotări la preț comparabil.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by panzer »

Poate nu au pe stock si aduc doar la comanda. Cel putin i30 SW vad pe strada. Nu sunt f dese, dar sunt. Nu-i nimic. O sa aduca Kia. :)

Motorul de 1.4 turbo pare o oferta mai buna. Cel de 1.6 turbo si 190 cp era cam multishor. Oricum o sa fie si o versiune GT, cel putin la Kia care cred ca va continua cu un motor spre 200 cp, daca nu chiar cel de 2.0 TGDI de 245. Sa iasa un HotHatch adevarat.

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Akbhar »

i30 CW au adus doar prima generație, iar pentru a doua doar înainte de face-lift. Așa mi-au zis la reprezentanță.

Eu salivez după un Cee'd Sw cu motorul de 177CP DCT, dar nu se fabrică/aduce.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by johnnys25s »

_devilson_ wrote:ciudat bordul ala. aduce spre camion...

Salut !

La Kia Cee'd III...
Pot confirma asemanarea cu un bord de camion...si in special cu al celor de la Mercedes, Actros MP4 Euro 6.
Forma dreapta si butoanele seamana ffff bine cu cele de la Daimler, insa imi place foarte mult !
De asemenea vad ca grila radiatoarelor v-a avea o forma asemanatoare cu a modelului anterior !
Sper sa nu schimbe nimic !

Cat despre i30, spatele seamana "bucatica rupta" cu cel al VW Golf 7, cel putin zona stopurilor...nu imi place !
Partea frontala, unghiul capotei si grila centrala, seamana foarte mult cu a celor de la Mazda...Mazda 3.
Interiorul (bordul) e de asemenea ca la Mazda (si unele modele mici de la Mercedes), in special navigatia (displayul).
Intreba cineva ceva legat de sistemul Android pe noile modele....da, se pare ca v-a fi folosit si la Hyundai/Kia !
NU mi-am luat Mazda 3 tocmai din cauza asezarii displayului...cat si a motorizarilor slabute !

Multumesc.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by quelloo »

:)))
motorizari slabute pe mazda 3?
poate doar daca te gandesti la motoarele lor de 1.5 versus ala de pe ceed GT.
2.0 - 120 si 165 si 2.2 diesel de 150 nu joaca in acceasi liga cu Kia. un test drive iti confirma asta dupa primul demaraj :P
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Generalităţi”