Kia Ceed 2018 Generatia III

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Qalex21 »

Pai noul Ceed GT va avea acelasi target audience ca si modelul vechi. Cineva care vrea un hot (warm) hatch solid, la un pret foarte bun. Eu de exemplu caut asa ceva. I30 N ar fi mult peste bugetul meu, chiar daca este din alta categorie ca si performanta.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by quelloo »

preturile pe UK se anunta cam la fel.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Qalex21 »

Am vorbit la Mit Motors si cica din Martie vor incepe comenzile. Deci ar trebui sa aflam preturile pentru Romania cat de curand, probabil dupa salonul de la Geneva. Nasol este ca GT-ul va aparea la anul :(

doio77
Posts: 772
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by doio77 »

tmihai20

@doio77: la ce te referi cu încălzirea în ștergătoare? Eu am o opțiune care încălzește duzele, cred că mai degrabă la asta te referi.

Nu la duze ma refer. La ceed1 mi-am pus opțional pe langa scaunele încălzite si încălzire ștergătoare, era un pachet. Este banda neagră unde stau ștergătoarele. Cand functiona, 20cm de la baza parbrizului in sus topea gheata pe toata lungimea parbrizului. Am buton separat in stanga jos . Era misto , iarna in 2 min era topita toata gheața.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

JETSKY
Posts: 97
Joined: 22 Jan 2009, 13:02
Auto:

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by JETSKY »

Pt dl panzer:
Hyundai i30 are ca dotari standard in pachetul de siguranta sistemul AEB, LKAS din 2017 , pe langa clasicele ABS,EBD, VSM,TCS si ESP. Eu personal nu cred ca o sa-l omoare pe i30. Hyundai se vrea o idee mai premium fata de Kia si asta se vede de multe ori in materiale sau unele dotari. Acum este adevarat ca diferentele sunt din ce in ce mai subtile de la o generatie la alta. Ramane sa vedem CEED-ul pe viu si sa ne facem o parere si cine doreste o noua masina sa aiba de unde sa aleaga.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by panzer »

@ JETSKY: perfect adevarat. Mea culpa. =D>
Nu m-am uitat la ei pe site ci intr-o brosura mai veche. Acum apare AEB, LKAS, High beam assist si Attention assist in standard. Au fost probabil introduse pe parcurs.

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by misuspita »

Ce mi-a placut intotdeauna la Ceed si nu la i30 a fost prezenta tweeterelor si a oglinzilor electrice in standard. i30 nu vea asa ceva pana acum si asta se simtea. Am un prieten cu i30 cumparat la 6 luni dupa mine si intotdeauna cand intram in masina lui simteam sunetul de cacao si ma zgariau pe ochi oglinzile mecanice.

Generatia asta vad ca au egalat scorul, dar era de cacao ca o masina de 14.000 (i30) sa nu aibe ce avea Bestul de 11.600...
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by panzer »

Asta pt ca Hyundai a dorit in oferta si o dotare mai ieftina decat BEST. Si anume Classic. Confort-ul a fost mereu echivalentul Best ca dotari si pret.

In fapt pe cei de la Tiriac daca vrei sa iti faca o oferta calumea mai intai te duci la Kia. Sigur o vor egala. :D Nu spuneti la nimeni.
Oricum politica lui Hyundai in Ro este chiar ciudata. Combinatia motoare-echipari e ciudata. Diesel doar pe cea mai scumpa din toate. La i40 au pastrat un singur motor. Or sti ei ce stiu, dar eu unul nu ii inteleg.

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by FLOPY »

Eu nu sunt de acord cu faptul ca ei oferă motorul de 1.4 tgdi doar în echiparea de top. Sper ca cei de la Kia să nu facă la fel. O.K. , nu spun să ofere această motorizare in varianta entry level, dar de la middle level ar trebui sa fie disponibilă.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by misuspita »

Hah, eu acum am văzut. Au renunțat la cd? Nu ca m-ar deranja, cred ca am ascultat de maxim 10 ori cd in mașină, baza e stick-ul și radio la mine.

Și mi-ar plăcea sa ofere ventilația în scaune și pe versiuni cu motor mai mic sau tapițerie de textil.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by crinamatei »

s-a lansat si 2018 Kia Ceed Sportswagon
https://www.motor1.com/news/235076/2018 ... -revealed/

User avatar
Chupa20
Posts: 44
Joined: 27 Oct 2017, 13:17
Auto: Kia Ceed SW
Location: Timisoara

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by Chupa20 »

damn.. inca salivez

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by misuspita »





Calde si proaspete de la Geneva. Tot uitandu-ma la filmulete am ajuns la o concluzie alarmanta. Imi place :))))


La capitolul minusuri personale:

Nu imi place este ca nu are varianta in 3 usi :D. Deasemenea pozitionarea placutei de senzori radar, care sigur va lua in mufarina un milion de pietricele, si pe zloata/ninsoare/noroi se va umple cu de toate si va fi inutilizabila. Ce (cred) ca nu imi mai place este materialul de pe usi partea superioara, pare a fi plastic ordinar, dur, cel putin asa parea in filmare, dar e o parere. Poate cei care pun mana mai devreme pe ele sa ne lamureasca cu materialele. Nu prea mor dupa forma spatelui, dar e drept ca mie imi place ProCeed-ul, deci na, subiectiv.

Ce imi place?

Farurile. Sunt super cu tema "cuburi de gheata". Farurile spate iar imi plac desi forma spatelui nu ma convinge prea tare. La interior scaunele par placute, clar e o imbunatatire. Tableta, cel putin varianta de 8 inci care e prezentaa peste tot arata f bine, sa vedem cum arata si aia de 5, banuiesc ca mult mai naspa. Imi place setul de butoane dedicate de sub tableta, poti gasi functiile f usor, nu trebuie sa te uiti non stop la ecran sa vezi ce faci. Parca totusi prea mult faux crom dupa gustul meu la interior. Asta nu e nici pozitiv nici negativ.

Deci clar, cand voi cauta masina anul viitor, Ceed-ul va face parte in mod sigur dintre pretendentele top 3
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by quelloo »

scaunele-s misto dar plasticele alea lucioase de prin masina sunt oribile. nu mai zic de tot cromul de la exterior

spatele tot nu-mi place. prea proeminent parca
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 2018 Generatia III

Post by misuspita »

Da, am uitat sa zic de suprafețele lucioase. Mai ales pe volan. Wtf? Acolo unde stai tot timpul cu mâinile, o sa fie plin de urme.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Post Reply

Return to “Generalităţi”