Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by Ogy »

- detectare vehicul in unghiul mort.
Ai unghi mort la ceed-ul nou? Astia in loc sa imbunatateasca, strica... #-o

KiaUser
Posts: 95
Joined: 21 May 2014, 13:08
Auto: Kia Cee'd SW 1.6 GDI

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by KiaUser »

Cred că panzer se referea la sistemul de avertizare pentru unghiul mort și nu neapărat dacă ai nevoie de el sau nu.
Și mie mi se pare inutil (oglinzile sunt suficient de mari).

Sistem de avertizare la ieșire de pe bandă cred că e numit "Sistem de atentionare la schimbarea accidentala a directie de mers" și apare în configurator, deci există.
Alex Dobrin
Jurnal

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by panzer »

Oglinzile mie mi se par mici, cel putin in comparatie cu Octavia 2 si Ceed 1.

Toate masinile au un unghi mort. Formele fusiforme cu montanti f mari reduc vizibilitatea. Taximetristii rezolva cu a 2a retrovizoare interioara orientata spre unghiul mort din stanga spate.

Ma refeream la acel beculet in retrovizoarele exterioare care se se aprinde cand e o masina in unghiul mort. Tocmai ce am mers cu Mazda 3 a amicului meu si se tot aprindea. Mai ales pe dreapta cand trecea cate un pieton pe trotuar.

Nu stiam ca exista "Line Assist". Merci.
panzer wrote: - faruri cu LED. Costa mult. Ridica costul. Unele au mai avut probleme la inceput.
Scuze ca ma citez singur. Am vrut sa spun ca costa mult initial si ridica costul unei eventuale reparatii. Nah, ca a doua oara mi-a iesit! :D

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by Ogy »

Off-topic ceed 1 are doar la montantii fata, unghi mort (tre sa misti capul-eschiva).
ON-topic: daca zici ca la ceed 2-3 oglinzile sunt mai mici, atunci da, trebuie avertizarea (inutila la ceed 1).

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by panzer »

Eu numesc Ceed 1 din 2007 pana in 2012 cu tot cu facelift. Ceed 2 din 2012 -> prezent cu tot cu facelift.

Ceed 2 are un montant in fata care se imparte in doua cu un gemulet in el. Dar nu acolo detecteaza unghiul mort.
E vorba de spate stanga/dreapta in afara a ceeace se vede in retrovizoarea exterioara. Daca ai intoarce capul cam ce este in raza montantului spate, mult mai gros.

Sistemul ar fi util mai ales in cazul celor care ies la aspiratie din spate in stanga spate sa te depaseasca f repede. Util in cazul in care astepti sa depasesti, te concentrezi pe ce vine din fata si cand sa iesi la depasire, mai e un idiot care depaseste 2 masini odata si s-a miscat mai repede ca tine.

Insa, din experienta mea cu Mazda, pe drepata in oras detecteaza toti pietonii care merg pe trotuar. Cum blink-aie f des creierul invata sa il ignore.

bogdanmi
Posts: 16
Joined: 30 Oct 2016, 01:22
Auto: b------

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by bogdanmi »

@panzer: mersi mult de sfaturi.
Ma tot gandesc daca sa iau 1.4 Star plus ceva optionale sau 1.6 GDI Best cu 2-3 optionale, pe care oricum le-as lua si la varianta Star.
Insa din ce vad scris aici m-am cam dezumflat, plus ce am mai citit prin presa din UK, ca vad ca doar ei scriu despre noul C'eed.

Inca nu am luat-o si nici nu m-am dus la drive test, pentru ca din ce tot configurez, ajung cu ea (C'eed SW) pe la 13800 si ma gandesc ca la banii astia poate mai bine ar fi o Toyota (Corolla) cheala sau Mazda (3) cheala. Singura problema este ca am nevoie de spatiul SW-ului si mi-au zis niste colegi ca ar fi mai mare (SW-ul) la spatiul interior ca Loganul (la care tot fac raportarea)

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by catalin »

Nu te dezumfla,,,,,,
Ai fost sa vezi,testezi masina,de abia dupa poti sa-ti dai seama?
Sincer am fost, vazut sunt super multumit de cum a evoluat modelul nou.
Vorbesc destul de des cu o persoana de la Mit Motors nu de la vazari,despre ce se intampla cu noile modele,deoarece si pe mine ma intereseaza si pot sa-ti spun ca se merita.
Golf 7 1.5 Tsi

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by panzer »

Colegul nu a mai scris de 1 luna. Nu stiu daca mai intra pe aici.

Am vrut sa conduc Corrola, dar la dealer doar ce am intrat in masina si m-a busit interiorul ala de Cielo direct in fata. Am renuntat. Toyota a intrat cu Corrola peste Logan si chinezisme la calitatea interiorului. Probabil ca avantajeaza Lexus in felul asta. E o diferenta mare intre Auris si Corrola la interior.

Mazda e ok la interior. Chiar vor sa se tina dupa nemti la interior.

Aceeasi poveste si la Civic: hatch e ok, dar sedan-ul e finisat cam ca Loganul. Insa hatch-ul nu il iei sub 18.000 euro, iar sedan-ul poti sa il prinzi pe la 14.000

bogdanmi
Posts: 16
Joined: 30 Oct 2016, 01:22
Auto: b------

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by bogdanmi »

Salut,
Da intru, deoarece cred ca C'eed imi voi lua pana la urma.
N-am reusit sa-mi iau anul trecut, oricum pierdusem si programul REMAT.
Acum astept sa reinceapa REMAT-ul si ma duc s-o iau.
Doar ca am sunat la mai multi dealer si in Bucuresti si-n Constanta (de unde sunt ai mei) si nici unul nu avea vreun C'eed SW pt test. Mai mult ce aveau de test era un 1.4, nici vorba de 1.0 T-GDI, sau 1.6 GDI.
Nu mai zic ca nu aveau decat BEST, as fi vrut si eu un STAR, ca ma batea gandul la 1.4 STAR plus niste optionale, insa...de unde.
Scria cineva ca pot testa la Hyunday daca vreau alte motorizari, doar ca 1.0 T-GDI l-am vazut pe I20, care e mult mai usurica decat C'eed-ul SW, deci ce relevanta ar avea.
Oricum, sincer chiar nu pot sa ma decid dintre 1.4 si 1.6 GDI...mi-ar placea totusi sa am 136 de cai, dar mi-e frica de consum, mai ales ca voi merge 90% in Bucuresti, prin plin trafic.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by quelloo »

astia la giulesti au 1.0 T-gdi. zi-le ca vrei sa faci testdrive cu GT-ul (asa m-au fentat pe mine), dar se simte chiar ok motorul.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

bogdanmi
Posts: 16
Joined: 30 Oct 2016, 01:22
Auto: b------

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by bogdanmi »

Salut,
Uitasem sa intreb si chiar am tot citit si nu am gasit nicio informatie si nici nu mi-am dat seama din pozele existente.
Pe C'eed SW, exista sistem ISO-Fix? M-am uitat si in optionalele disponibile la configurare si in specificatii si nu am vazut nimic.
Cei care aveti C'eed stiti cumva daca are ISO-Fix?

Mersi.

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by Qalex21 »

Isofix este standard din cate stiu ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by panzer »

La mers 90% prin Bucuresti il iei pe cel de 1.4 si pui gaz pe el. :) Ca doar nu o sa faci raliu cu un SW la semafor pe Maniu.

bogdanmi
Posts: 16
Joined: 30 Oct 2016, 01:22
Auto: b------

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by bogdanmi »

deci stiti daca are isofix? nu l-am vazut nicaieri listat, nici printe optionale, nici printe cele incluse. De aia intrebam.
Multumesc,

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Sfat achizitie C'eed SE PE (1.4 GSL vs T-GDI)

Post by crinamatei »

bogdanmi wrote:deci stiti daca are isofix? nu l-am vazut nicaieri listat, nici printe optionale, nici printe cele incluse. De aia intrebam.
Multumesc,
Da are ISOFIX - ca si referinta sa stii ca si loganul are, e standard de ceva vreme

Post Reply

Return to “Generalităţi”