Kia Cee'd sw - VS - Hyundai Elantra

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd sw - VS - Hyundai Elantra

Post by panzer »

Hehehe. Elantra are punte rigida. Ceed are multi-link. :lol:

Depinde ce intelege oricine prin stabilitate. Ceed 1 e mai stabila decat Ceed 2. Le am pe amandoua. Nu am nici un motiv sa o laud pe una in fata celeilate. Suspensia foarte moale pe Ceed 2 e de vina. Daca mergi ca o domnisoara nu te prinzi. Daca o brachezi din scurt sau esti nevoit sa franezi in curba masina o ia pe aratura. Ceed 1 cu suspensia lui tare si neconfortabila nu face asta. Cand imi iau o masina noua merg intr-o parcare goala si trag un pic de ea sa ma lamuresc de limitele masinii si sa nu aflu asta in trafic. Asa era sa rastorn un Captur. :mrgreen:

Priviti pe youtube. Si ala e GTul cu jante pe 17. Bestul 2 pe 15 se rastoarna daca faci asa ceva.

Mergi la test drive si strange curba un pic mai brusc in giratoriu un pic. Daca mai poti asteapta un test drive pe zapada, tragi tu singur concluziile.

Si directia este mai asistata si mai cu mai putin feedback la Ceed 2. Cele 3 moduri ajuta cat frectia la piciorul de frasin.

Cu riscul de a supara Ceed 2 e mai subtiata decat ceed 1: pe unde au putut au subtiat. Imi scartaie scaunul de nu poti sta in masina (o sa merg la garantie sigur), consola centrala unde se sprijina piciorul drept de ea, s-a crapat, plasticul e tare, stergatoarele fara aeroblade trebuiesc deja schimbate dupa o iarna doar (aeroblade la ceed 1 au tinut 4 ani), basca desi in 6 viteze consuma mai mult. Sistemul audio e o gluma fata de cel vechi.
Altfel au reparat troncaniturile de la Ceed 1, e mult mai bine isonorizat motorul (atentie doar motorul nu masina, se aude zgomotul de la cauciucuri si din exterior), motorul e mai flexibil, respira mai bine, trage mai bine pt ca urca mai usor in turatie, farurile sunt mai bune, pozitia la volan e mai buna, suportul lombar la noile scaune e ideal pt dimensiunile mele, dar tapiteria scaunelor are mult poliester in ea.

Am spus-o de multe ori. Privind doar masina (Motor/Cutie/Suspensie/Directie) ce mai faina la condus in clasa C e Focus. Urmeaza Mazda 3 care avantajul si unui interior spre top of the class. Fratii Golf/Leon/Octavia sunt si ei de considerat dar au dat-o rau in balarii cu fiabilitatea iar raporul pret/calitate s-a deteriorat complet. Pretul a crescut iar calitatea s-a prabusit, mai ales la motoare.

La dotari/pret judecati si singuri.

Daca totusi mergi pe Ceed 2: nu uita de pachetul de iarna cu volan incalzit, cornering lights, bluetooth, clima se poate pune si pe Best acum, si cere alte cauciucuri contra cost. Michelin pe 16 ar fi minim. Hankook cu care vine nu sunt nici Energy Saver nici performance. Sunt pur si simplu proaste. Pe Nokian WR D4 de iarna e alta masina. Au si optiune de Michelin pe 16. Ar trebui sa fie EnergySaver 2. Mult mai bune decat EcoContact de la Continental.
Motorul de 1.6 gdi e cea mai buna alegere pentru Ceed dar sa te astepti la o medie de 8.x mixt daca esti din Bucuresti. Motorul imbie sa apesi pe el. Ceeace e bine.

Oricum ar fi decizia e grea, dar nu o lua inainte de a conduce Ceed 2 si Mazda3 cu 2.0 120cp.

User avatar
danielkid1
Posts: 53
Joined: 25 Jun 2012, 16:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd sw - VS - Hyundai Elantra

Post by danielkid1 »

Panzer multumesc pentru lamuriri, acum vii de acasa :) =D>
Kia Cee'd 1.4 GSL 109CP
An 2008 - 72.000km
[url=http://urls.su/flines][img]http://forum-lines.ru/rez/ab222729.gif[/img][/url]
-------------------------------------------
[url]http://www.coolpixel.ro[/url]

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd sw - VS - Hyundai Elantra

Post by panzer »

vezi! :)

Am uitat un lucru esential: cutia e mai buna la ceed 2, schimba mai usor, cursa mai scurta, dar nu e cutie de Golf ghidata inca. Mie imi placea mai mult cutia de Octavia 2 FL (pe care am avut-o 5 ani) desi avea cursa mai lunga n-o simteai mecanica, nu "agata" niciodata. Am insa prieteni care o prefera pe cea de la Ceed 2. Oricum ce preferinte ai avea e peste Ceed 1, similara cu Mazda/Focus.

User avatar
danielkid1
Posts: 53
Joined: 25 Jun 2012, 16:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd sw - VS - Hyundai Elantra

Post by danielkid1 »

M-am intristat cand am auzit ca sunetul este varza ... :( Speram ca a ramas macar la fel
Kia Cee'd 1.4 GSL 109CP
An 2008 - 72.000km
[url=http://urls.su/flines][img]http://forum-lines.ru/rez/ab222729.gif[/img][/url]
-------------------------------------------
[url]http://www.coolpixel.ro[/url]

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Cee'd sw - VS - Hyundai Elantra

Post by Qalex21 »

danielkid1 wrote:M-am intristat cand am auzit ca sunetul este varza ... :( Speram ca a ramas macar la fel
Nu stiu cum este la Ceed 1, dar la Ceed 2 Best din 2014 era extraordinar. La actualul Ceed-ul PE Star din 2016 este mult sub ! Claritate, bass etc Cred ca bate in sensul negativ si sistemul de pe Peugeot 2008 (initial am ramas socat de cat prost se auzea), care acum dupa adjustari se aude decent. La asta n-am ce sa-i fac.

Chiar la Ceed nu exista vreo optiune ceva pentru un sistem audio mai bun acum ?

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd sw - VS - Hyundai Elantra

Post by panzer »

Nu numai ca nu are vreo optiune la vanzare, nu mai are nici o posibilitate sa il upgradezi after market. Lipsesete iesierea line-out. La Ceed 1 avea niste fire in mufa 2 care puteau fi legate direct in amplif.

Singurul lucru care se poate face este schimbarea boxelor si legarea ori pe iesirile existente (presupunand ca HU e bun iar difuzoarele proaste) sau cu adaptor HiLow in amplif.

HU nu mai poate fi schimbat decat cu chinezarii: acum este integrat cu bluethooth pe volan. Am incercat sa gasesc in toata lumea pe cineva care l-a schimbat dar n-am gasit nici macar pe Kia Forte (sora americana).

Daca te incalzeste: toti l-au tras in jos mult pe cel standard, dar macar vand la versiunile de top un al doilea sistem mai bun. Cel de pe Mazda 3 Revolution e mai bun decat cel de pe Ceed dar sub sistemul meu Hertz (vezi semnatura). Toate sunt mai slabe decat systemul Dynaudio de pe Volvo S60 de acum 12 ani. Dar e sistem cu 12 difuzoare, cel mai fain pe care l-am auzit pe o masina vreodata.

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Kia Cee'd sw - VS - Hyundai Elantra

Post by Qalex21 »

Mersi pentru informatii.

Am inteles faza cu sistemul audio de pe Ceed 1 vs Ceed 2. Dar ce s-a intamplat cu cel de pe Ceed 2 2014 comparat cu cel de pe Ceed 2 PE 2016 ? Din cate am vazut acum lipseste din optiunile audio "Enhanced Bass" (sau ceva de genul), care cred ca facea diferenta in principiu pe modelul non-facelift. Dar parca si alte sunete nu mai sunt cum erau pe vechea masina. Daca pe masina veche sunetul era punct forte cu care reuseam sa impresionez pe oricine pe Ceed PE este sub-mediocru. Ma intreb ce i-au facut ...

Eu ma uitam la asa ceva : https://www.amazon.co.uk/Android-Lollip ... +head+unit

Dar dupa ce mi-ai zis, nu stiu daca merita efortul.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd sw - VS - Hyundai Elantra

Post by panzer »

Exact aceea din link-ul tau e ce numesc eu o "chinezarie!". Nu trebuie sa o asculti pe cea pt Ceed ca sa spui ca este proasta. Sunt facute in aceeasi fabrica indiferent de forma pe care o poarta.

Eu am ceed 2, model 2012, cumparata in mai 2015, euro 5 inainte de apara Ceed 2 PE euro 6.

Nu m-a interesat niciodata diferenta intre Ceed 2 si Ceed 2 PE. Cel existent acum in showroom il poate testa oricine. Eu vorbeam de masina mea.

Dar hai sa fim seriosi: nu se alege masina pe baza sistemului audio. Acesta poate fi upgradat pe urma cu o suma de bani mult mai mica decat upgrade-ul originalului. Eu insa n-as cam vrea sa pierde comenzile bluetooth de pe volan, desi nu imi place deloc ergonomia acestui sistem de pe Ceed: ca sa suni pe cineva, apaesi o tasta pe Volan, daca nu vrei sa reapelezi ultimul nr trebuie sa misti prin meniul tel de pe butonul din dreapta al RCDului. Apoi ca suni efectiv iarasi butonul de call de pe volan. Cam aiurea dar asa a gandit coreanul.

Post Reply

Return to “Generalităţi”