Viitor posesor de Kia Ceed

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Viitor posesor de Kia Ceed

Post by darksleep »

Hello everyone,

Ma numesc Antonio , sunt din Arad si de curand impreuna cu sotia mea vom fi posesorii unui nou autovehicul Kia Ceed.

Am hotarat sa luam o masina noua, cea veche fiind.. well veche, respectiv un Renault Laguna 1 Ph2 din 1998 care inca merge foarte bine dar am simtit nevoia de ceva nou si mai sigur din punct de vedere al sigurantei.

Am platit si avansul catre dealer, undeva pe la 3100 EUR iar masina ar trebui sa ajunga undeva prin luna Iulie - August, din spusele dealer-ului din Arad, care apropo este un om de milioane, ne-a ajutat, a raspuns la telefon la orice ora pentru orice intrebare si ne-a indrumat privind optionalele masinii respectiv care merita si care nu merita din punctul lui de vedere, desi a zis ca scopul lui este de a vinde ce-a mai scumpa masina.

Dupa cum am spus, modelul va fi un Kia Ceed cu urmatoarele dotari:

- 1.6 GDI - BEST - 135 HP
- Culoare Track Red ( efectiv murim dupa culoarea aceasta rosie ).

Ca si dotari optionale ar fi:

- Jante Aliaj 205/55 R16"
- Geamuri tenta fumurie
- Sistem aprindere faruri pe timp de zi ( LED )
- Geamuri spate electrice cu sistem AutoUp/Down & Safety
- Radio CD + MP3 + LCD Display + Camera video mers inapoi
- Sistem aprindere automata a luminilor pe timp de zi ( e obligatoriu cu LED-uri )
- Senzori parcare spate
- Climatizare automata
- Pachet asistenta sofer
- Pachet Travel
- Pachet iarna.

In mare parte, la versiunea BEST am pus cam toate optionalele sa ne incadram in zona de comfort al banilor ( desi am depasit bugetul cu 900 de EUR ).
Jantele vor fi ca in poza atasata.

Din partea dealer-ului, fara negociem au venit urmatoarele:
- Covorase fata spate
- Pachet Asistenta Sofer ( pilot automat + cele trei moduri de condus )
- 320 de EUR reducere ( asta datorita ca prima oara a calculat gresit pretul iar noi ne-am facut calcule, iar dupa cateva zile a sunat si si-a cerut scuze, oferind aceasta reducere ).
- Revizia 1 + 2 complet gratuita.

Pretul final pentru distractie a fost de ~14100 EUR din care se scade rabla ~1450 de EUR. + reducerea de 320 de EUR.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Viitor posesor de Kia Ceed

Post by johnnys25s »

Salutare !
Felicitari pentru alegere si sa o stapaniti sanatosi si fara incidente !
De asemenea, vreau sa te felicit pentru pretul obtinut, care mie personal m-i se pare extrem de foarte-mega-extra bun...si nu inteleg cum si dc ai obtinut un astfel de pret ?!
Eu detin deja un astfel de model cu specificatiile descrise de tine dar care m-a costat 18.990 euro in germania !
As fi foarte curios sa stiu daca motorul cu care vine echipata masina ta este euro 6, daca are start/stop, daca vopseaua este metalizata si daca: farurile tale (faza scurta) sunt pe/cu LED ??
Sistemul de "lumini de zi" - este pe/cu LED si se aprind automat odata cu punerea contactului.
Sistemul de aprindere automata - se refera la faptul ca in momentul cand intri intr-un loc intunecos (tunel) - farurile se vor aprinde automat, cu conditia ca pozitia 'butonului' de functionare a farurilor sa fie pe/in pozitia "AUTO" - dar nu cred ca sunt faruri cu LED !
Eventual daca esti bun sa mai dai cateva detalii despre dotarile masinii ?!
Apropos de "din partea dealer-ului..." - vreau si trebuie sa stii ca cele 3 moduri de reglaj al volanului sunt standard, iar covorasele vin odata cu masina din fabrica !
Daca esti curios, atasez un fisier RAR cu cateva poze ale masinii mele !
Multumesc.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: Viitor posesor de Kia Ceed

Post by darksleep »

Hello, chiar te rog sa pui poze.

Ca sa clarific:

- Culoarea TrackRed este un rosu aprins ca focul, nu este metalizata, arata extrem de bine, directorul avand un Kia Ceed GT pe TrackRed.
- Din cate stiu, este echipata cu EURO 6.
- StartStop nu am pus, nu vad eficienta acestui sistem in viata de zi cu zi ( lucrez o companie din domeniul automotive care face acest sistem pentru branduri premium, le vad aproape zilnic aceste sisteme ).
- Farurile sunt normale, LED sunt doar acele contururi pe extrema exterioara a farului.

Imi cer scuze, ca nu am clarificat concret, pe celalat monitor era mail-ul deschis cu dotarile masinii, le-am copiat direct din fisierul PDF.


Atasat este o poza cum este culoarea TrackRed.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Viitor posesor de Kia Ceed

Post by johnnys25s »

darksleep wrote:Hello, chiar te rog sa pui poze.

Ca sa clarific:

- Culoarea TrackRed este un rosu aprins ca focul, nu este metalizata, arata extrem de bine, directorul avand un Kia Ceed GT pe TrackRed.
- Din cate stiu, este echipata cu EURO 6.
- StartStop nu am pus, nu vad eficienta acestui sistem in viata de zi cu zi ( lucrez o companie din domeniul automotive care face acest sistem pentru branduri premium, le vad aproape zilnic aceste sisteme ).
- Farurile sunt normale, LED sunt doar acele contururi pe extrema exterioara a farului.

Imi cer scuze, ca nu am clarificat concret, pe celalat monitor era mail-ul deschis cu dotarile masinii, le-am copiat direct din fisierul PDF.


Atasat este o poza cum este culoarea TrackRed.
Salutare !
Am pus deja pozele...sunt intr-un format comprimat RAR...ar trebui sa il vezi !
Foarte frumoasa culoarea ! Foarte bine ca este euro 6 ! Iar legat de LED-urile de sub far, stiu cum si ce sunt, eu le am deja, doar ca nu intelegeam exact exprimarea ta in 2 randuri legat de LED-uri !
Am intrebat despre toate cele de mai sus pentru a intelege diferenta de pret - si anume culoarea metalizata este mai scumpa, farurile cu LED de asemenea iar sistemul start/stop la fel.
Apropo de sistemul start/stop - probezi aceste sisteme sau doar "produci" anumite componente pentru aceste sisteme ?! Nu este acelasi lucru...iar in viata de zi cu zi - chiar conteaza (mai ales in STAU -urile din germania si chiar si la semafoare) !
Iti garantez ca, la un trafic ca cel din bucuresti, cu acest sistem poti avea un consum cu cel putin 1 l/100km mai putin, iar la aprox 700 km ( autonomia unui rezervor) - mai inseamna 100 km ! nu?
Sau poate este doar parerea mea....in orice caz, il poti decupla oricand !
Ca idee vreau sa stii ca masina mea asa a fost echipata, asa am luat-o standard din reprezentanta - nici eu nu as fi ales un astfel de sistem daca trebuia sa imi configurez eu masina !
Cand o sa iti vina masina ? Vrem si noi ceva poze !
Multumesc.

User avatar
ceappone
Posts: 96
Joined: 29 May 2016, 12:27
Auto: Kia Sportage GT LINE 1.6 T-GDI
Location: München

Re: Viitor posesor de Kia Ceed

Post by ceappone »

Salut Johnny si felicitări amandorura pt achiziții , așteptare cat mai scurta ii doresc colegului darksleep

Johnny , in Germania ofertele sunt mai scumpe , puterea de cumpărare este cea care influenteaza piața . Pachetele sunt mai "pline" in prima instanța , iar de acolo opțiunile extra sunt ceva mai ieftine decat in pachetele din tara care oricum sunt in principiu mai "aerisite"

Eu astept sa ridic noua masina din semnătura sapt viitoare si am configurat-o si in tara ... Mai ieftină cu vreo 6.500 € . La Opelul precedent , in tara pachetele erau dezastru la prețuri de pana la 10.000 mai bune , dar dc vroiai un sistem bosse pe ea , in tara era de 3 ori mai mult in timp ce in varianta de top din Germania costa cam 580 € ... Ce-i drept la Kia nu am observat diferențe atat de mari deci depinde si de politica producătorului

Ce sa fac acum , sa ii dau cumnatului avansul si sa facă leasingul pe numele lui ( eu nu am acte necesare in tara ) ? Sa ma complic cu înscrierea de aici plus asigurarea ? ( oferta cea mai sigura , nu neaparat ieftină , ti-o procura dealerul la companii de asigurare in parteneriat direct cu producatorul )

Cred ca daca tragi o linie la final de balamuc , ieși cam tot pe acolo , poate cateva mii in funcție de producător si oferta lor . Cateva mii pe care le scoti in timp din drumuri mai bune , combustibil de calitate si alte servicii , fara supărare sau ofensa la adresa conationalilor

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Viitor posesor de Kia Ceed

Post by johnnys25s »

Salutare !
Da, asa e, se pare ca ai dreptate ceappone pentru ca am revizuit cele scrise de colegul darksleep cu achizitia si intr-adevar spunea ca a ales optiuni cum ca vrea din aia sau din aialalta, pe cand masina mea a venit asa "standard" + pachet P11 Premium, care includea o gramada de acele extra optiuni de care spunea colegul !
Pe langa acel pachet am mai capatat: vopsea metalizata + inscrierea si taxa platita de ei + asiguare CASCO beeton + plinul facut
Revizia (prima) imi spunea ca o sa ma coste aprox 150 euro - un pret care este cat cel din romania !
Deci probabil ca da, dupa tot balamucul cred ca este acelasi lucru !
Felicitari pentru achizitia ta - cand CEE'D'-ul meu se v-a face mare, SPORTAGE v-a fi !!
Multumesc.

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: Viitor posesor de Kia Ceed

Post by darksleep »

Inca astept dupa notificarea din partea dealer-ului pentur intrarea masinii in productie precum si lansarea Rabla 2016 pentru persoane fizice. Momentan s-a amanat depunerea dosarelor, probabil din cauza ca nu toti dealer-ii au apucat.


PS. johnnys25s, ca sa iti dai seama de diferenta de putere dintre DE si RO, jantele care le avem amandoi, in DE pe site-ul lui Kia sunt aproximativ 900 de EUR, aici sunt 344. Exact aceliasi jante, dimensiune 16".

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Viitor posesor de Kia Ceed

Post by johnnys25s »

Salutare !
mda, s-ar putea sa ai dreptate, dar doar intr-o mana...deoarece daca comanzi jantele separat sunt intr-adevar 980 EUR, dar ele intra in pachetul pe care il am EXTRA la masina + alte optiuni, iar tot pachetul este 1100 EUR.
In orice caz sunt deacord cu tine prin faptul ca puterea de cumparare este totusi alta aici in D.
Celor interesati atasez 2 documente + configuratia masinii mele (vopseaua nu corespunde) - am pus-o doar ca sa iasa pretul real conform documentelor. In asa fel poti face o comparatie intre masini.
Configuratia este in germana, dar se poate folosi https://translate.google.com/?hl=ro pentru ajutor, iar cine nu pricepe exact sau nu se face traducerea bine puteti intreba !
Multumesc.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: Viitor posesor de Kia Ceed

Post by darksleep »

johnny, poti te rog sa imi spui ce dimensiune au jantele tale ?

Eu am ales modelul de jante cum ai tu / cum am postat in primul post dar nu stiu de ce devin tot mai sceptic pe zi ce trece in privinta lor. Am impresia ca o sa imi vina masina cu total alte jante de ceea ce am comandat eu si atunci chiar ca o sa ma supar.

Nu prea am gasit pe configuratoare modelul acesta pe 16".

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Viitor posesor de Kia Ceed

Post by johnnys25s »

Salutare !

Dimensiunea jantelor de pe masina este: 6.5Jx16 ET51 gaura de centrare de 67.1mm si se numesc B-Type Bicolor
Vezi aici: http://www.kia.com/de/modelle/ceed/crea ... ory=wheels
Masina mea este modelul UEFA EURO 2016 (cauti modelul de 1.6GDI apoi apesi "Auswahlen" - pe urma selectezi "Felgen" sau "Ausstattung") - si vei gasi modelul meu de janta, la care se precizeaza dimensiunea si ca sunt compatibile cu TPMS.
Anvelopele au dimensiunea: 205/55R16 si sunt marca/modelul Michelin Primacy 3
Aceasta configuratie a venit automat la alegerea "pachetului P11" de extra optiuni (Premium+ paket) de la dealer-ul meu !
Pentru orice alte nelamuriri sau intrebari, te rog nu ezita !
Multumesc.

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: Viitor posesor de Kia Ceed

Post by darksleep »

Si cum tara noastra e de kkt s-au intamplat urmatoarele:

- M-a sunat dealer-ul disperat sa fac rost de certificatul fiscal pe persoana pe care va fi masina ( adica viitoarea mea sotie ). Ea este plecata in delegatie pentru 1 luna. Bun, rog pe soacra, merge depune cerere la TM ii da hartie, cum ca pe Luni s-ar elibera (11.07.2016 ).
- Dealer-ul m-a sunat sa imi spuna ca a primit e-mail de la ceva oficial de la Guvern cum ca mai exista doar 800 de tichete rabla la nivel national. Cel tarizu sa aduc tichetul pe Vineri ( 08.07.2016 ), ceea ce imi este imposibil, nu am cunostinte / pile / prieteni la TM sa o roage pe entitatea de la Finante sa printeze o hartie.

Doar eu stiu cum a dat cu dumnezeii si sfintii prin telefon din cauza asta, deoarece a vandut 17 masini, TOATE luate prin Rabla 2016 iar acum trebuie sa sune oamenii sa scoata certificatul fiscal in 5 minute.

In concluzie, pierd 1450 de EUR asa, sa fie bine.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Viitor posesor de Kia Ceed

Post by panzer »

Ce frumos: abia acum remarc si eu, se poate comanda Climatronic pe Best. =D>

O optiune foarte buna imho: anvelope Michelin. Am Michelin pe cea veche si Hankook pe cea noua: un plus pentru Michelin, desi amandoua sunt genul "energy saver", Michelin nu "aluneca" atat de tare.

Foarte bun pretul pentru ce ai pus pe masina. Sper sa se rezolve cu ticketul rabla.

Chc
Posts: 11
Joined: 11 Jun 2016, 18:37
Auto: -

Viitor posesor de Kia Ceed

Post by Chc »

Salut.
Sunt Cristi un nou coleg pe forum.
Tocmai ce am comandat și eu marți o Ceed, evident cu Rabla.
Azi am vorbit cu dealerul (IMG) și mi-a zis ca oficial tichetele s-au terminat însă se va face o "recalculare" și ca el e convins ca vor mai apărea.
Sper sa prindem și noi câte unul.

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: Viitor posesor de Kia Ceed

Post by darksleep »

Chc wrote:Salut.
Sunt Cristi un nou coleg pe forum.
Tocmai ce am comandat și eu marți o Ceed, evident cu Rabla.
Azi am vorbit cu dealerul (IMG) și mi-a zis ca oficial tichetele s-au terminat însă se va face o "recalculare" și ca el e convins ca vor mai apărea.
Sper sa prindem și noi câte unul.

Am sunat inclusiv la Ministerul Mediului astazi si intradevar mi-a confirmat ca s-au epuizat toate tichetele. Am vorbit si cu dealer-ul si inca mai speram la reducere, daca nu. Asta e, s-a dus concediul pe anul asta in detrminetul masinii.

Va tin la curent.

darksleep
Posts: 167
Joined: 19 May 2016, 09:48
Auto: Kia Ceed 2016
Location: Arad

Re: Viitor posesor de Kia Ceed

Post by darksleep »

Ori sunt prea obosit, ori nu este butonul de EDIT la post-ul anterior.

In alta ordine de idei, s-ar putea sa avem noroc:

http://www.economica.net/cele-13-000-de ... 305.html#n

Post Reply

Return to “Generalităţi”