Procesul verbal de predare-primire, ce si cum?

tudord
Posts: 35
Joined: 28 Jun 2014, 12:35
Auto: Kia C'eed 2016 1.4
Location: Iasi

Procesul verbal de predare-primire, ce si cum?

Post by tudord »

Salut!

urmeaza in curand sa ridic masina de la dealer (in curand ... adica la sfarsitul lunii iunie :P) si as dori sa aflu cateva detalii de care trebuie sa tin cont cand semnez pentru masina.

Cam ce ar trebui sa urmaresc, ce anume trebuie verificat, ce "capcane" ar putea exista din partea dealer-ului (cu intentie sau fara) ?
Am citit prin jurnalele de bord ca ba lipseau manualele, covorasele sau ... chiar antenele.
Hai sa intocmim o lista cu tot ce trebuie sa avem in vedere.

Multumesc.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Procesul verbal de predare-primire, ce si cum?

Post by Ogy »

Verifici dupa lista optionalele si dotarile standard ale masinii. Ai neclaritati, il intrebi pe cel care iti preda masina.

tudord
Posts: 35
Joined: 28 Jun 2014, 12:35
Auto: Kia C'eed 2016 1.4
Location: Iasi

Re: Procesul verbal de predare-primire, ce si cum?

Post by tudord »

Bine bine! Astea ar fi cu optionalele, dar cum ramane cu eventualele probleme de fabricatie? Care ar fi celel mai intalnite? Eu sper sa nu am problemele astea dar... mai bine sa le observ inainte de a semna procesul verbal:)

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Eu am cumparat 3 masini noi de la mit. Toate au fost 100% ok. Nici nu am stat sa imi fac griji....

Trimis de pe al meu SM-T705 folosind Tapatalk

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Procesul verbal de predare-primire, ce si cum?

Post by Nesta3 »

Nivel ulei,nivel antigel, functionare lumini,functionare stergatoare,scaune electrice (daca exista),sistem audio.
Oricum,defecte de functionare in rulaj le poti detecta doar....in rulaj.Asa ca, stai linistit, verifica ce am zis mai sus si pe urma, daca e cazul, ai garantie si se pot rezolva pe garantie problemele ulterioare.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Procesul verbal de predare-primire, ce si cum?

Post by stenso »

Un aspect imp uita.te bine la imbinarile spoilarelor, aripilor, usilor etc, chiar la vopsea..cred ca cel mai ghinionist client poate fi acela caruia i se da o masina noua doborata/accidentata de/pe tir si reparata. Am vazut ca se mai intampla. Doamne fereste...

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Procesul verbal de predare-primire, ce si cum?

Post by stenso »

Si mai uita.te in bord la nr de km, de preferinta <10km si sa fi atent la dotari in special cele platite extra.

Post Reply

Return to “Generalităţi”