Light cornering

tudord
Posts: 35
Joined: 28 Jun 2014, 12:35
Auto: Kia C'eed 2016 1.4
Location: Iasi

Light cornering

Post by tudord »

Salutare,

am o intrebare legata de light cornering sau faruri adaptive. Cred ca sunt una si acelasi lucru insa nu prea inteleg la ce variante constructive sunt disponibile.
Am intrebat un dealer si nu a stiut sa imi spuna.

Multumesc.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Light cornering

Post by quelloo »

din ce stiu io la VAG exista cornering lights exact langa luminile de ceata si se aprind individual cand se iau curbele.
acum, ca exista si varianta de faruri motorizate care se misca odata cu volanul pe variantele mai echipate asta-i altceva.
faruri adaptive eu stiam ca sunt cele care isi schimba orientarea cand detecteza masini din sens opus ca sa nu deranjeze (pe faza lunga parca)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Light cornering

Post by crinamatei »

tudord wrote:Salutare,

am o intrebare legata de light cornering sau faruri adaptive. Cred ca sunt una si acelasi lucru insa nu prea inteleg la ce variante constructive sunt disponibile.
Am intrebat un dealer si nu a stiut sa imi spuna.

Multumesc.
La kia ceed cornering sunt 2 becuri in plus orientate spre exterior in interiorul farului si se aprind in directia rotirii volanului (si invers in R), iar faruri adaptive sunt la varianta cu xenon si acolo se misca lupa usor stanga dreapta - nu mai ai acele 2 becuri.

tudord
Posts: 35
Joined: 28 Jun 2014, 12:35
Auto: Kia C'eed 2016 1.4
Location: Iasi

Re: Light cornering

Post by tudord »

Multumesc pentru raspunsuri. Pana la urma, sunt doua optiuni diferite iar optiunea cu faruri adaptive este dispo doar pentru Star/City.

Totusi optiunea light cornering nu e foarte clara. Este disponibile pentru orice echipare in dotarile standard?

Multumesc.

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Light cornering

Post by crinamatei »

tudord wrote: Totusi optiunea light cornering nu e foarte clara. Este disponibile pentru orice echipare in dotarile standard?
Multumesc.
cred ca doar pentru cele care au - Sistem aprindere faruri pe timp de zi (tip LED) deci star/city

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Light cornering

Post by panzer »

Sigur Best nu are.

tudord
Posts: 35
Joined: 28 Jun 2014, 12:35
Auto: Kia C'eed 2016 1.4
Location: Iasi

Re: Light cornering

Post by tudord »

Hmm,,, am vazut multe postari pe forum despre Best-uri cu aceasta optiune, cred ca este inclusa in "Sistem de aprindere automată a luminilor pe timp de zi (ALC)".
(dupa cum spunea si crinamatei)


Multumesc.

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Light cornering

Post by crinamatei »

tudord wrote:Hmm,,, am vazut multe postari pe forum despre Best-uri cu aceasta optiune, cred ca este inclusa in "Sistem de aprindere automată a luminilor pe timp de zi (ALC)".
(dupa cum spunea si crinamatei)


Multumesc.
Eu ziceam de faruri cu DRL tip led, best are proiectorul împărțit în 2: proiector ceata + lumini zi (fără led)

Post Reply

Return to “Generalităţi”