Achizitie Kia Ceed

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by quelloo »

crinamatei wrote:
mihai_dorin wrote:Panzer, si eu am avut probleme cu Meganul dar nu poti sa zici afirmi ca e masina de mers lunar in service, este o exagerare trasa rau de par. Am condus Ceed, desi te rogi de dealeri si tot nu am reusit sa conduc motorul de 1.6 (pur si simplu nu exista in Bucuresti si asta mi se pare o gresala enorma a importatorului Kia). Eram axat pe Ceed, acum nu mai sunt datorita pretului ( este mai mare decat Focus) cat si al confortului (ma enerveaza la culme plasticul ala care il lovesti cu piciorul drept, ma refer la cel de langa portul USB). Directia la Focus este de pe alta "planeta" atat fata de Megane cat si de Ceed, la fel si tinuta de drum. Sa stii ca Ceed-ul este mai tapan pe viraje si are suspensia mai tare decat Megane 2, care e o barca in comparatie cu Ceed.

Da, eram incantat de Ceed, mai ales dpdv al garantiei si a felului in care arata, dar dupa ce am incercat si Focus m-am sucit la 180 grade. Cu aceeasi bani pe care ii dau pe un Ceed iau un Focus mai echipat, intradevar cu 10Cp mai putin si cu 5 ani garantie.

Atasez planul de revizii si sa imi spuneti daca sunt diferente notabile intre Ford si Kia la preturi.
si la ceed reviziile sunt tot pe la 700 lei
la MIT asta :p
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by crinamatei »

quelloo wrote:
crinamatei wrote:
mihai_dorin wrote:Panzer, si eu am avut probleme cu Meganul dar nu poti sa zici afirmi ca e masina de mers lunar in service, este o exagerare trasa rau de par. Am condus Ceed, desi te rogi de dealeri si tot nu am reusit sa conduc motorul de 1.6 (pur si simplu nu exista in Bucuresti si asta mi se pare o gresala enorma a importatorului Kia). Eram axat pe Ceed, acum nu mai sunt datorita pretului ( este mai mare decat Focus) cat si al confortului (ma enerveaza la culme plasticul ala care il lovesti cu piciorul drept, ma refer la cel de langa portul USB). Directia la Focus este de pe alta "planeta" atat fata de Megane cat si de Ceed, la fel si tinuta de drum. Sa stii ca Ceed-ul este mai tapan pe viraje si are suspensia mai tare decat Megane 2, care e o barca in comparatie cu Ceed.

Da, eram incantat de Ceed, mai ales dpdv al garantiei si a felului in care arata, dar dupa ce am incercat si Focus m-am sucit la 180 grade. Cu aceeasi bani pe care ii dau pe un Ceed iau un Focus mai echipat, intradevar cu 10Cp mai putin si cu 5 ani garantie.

Atasez planul de revizii si sa imi spuneti daca sunt diferente notabile intre Ford si Kia la preturi.
si la ceed reviziile sunt tot pe la 700 lei
la MIT asta :p
zici unu mai ieftin in cluj?

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by quelloo »

in provincie asazisele serviceuri Kia par foarte nesimtite la preturi din ce-mi amintesc din topicul cu revizii asa ca recomand orice service autorizat RAR cu consumabilele lui si costul total la un benzina aspirat nu trebuie sa depasasca 500 lei parerea mea.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by crinamatei »

la o valoare de 15000 sa platesti un 150 euro pe an nu mi se pare mult, tocmai sa nu ai probleme cu garantia.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by Nesta3 »

Sau iti cumperi piesele originale,mult mai ieftine decat in reprezentanta si faci revizia ...in reprezentanta,platind doar manopera.La inceput,la ceed, era japca cu filtrul ala de polen pe care cereau 150 lei :shock:
Pe urma,erau cam aceleasi preturi la piese ca si la magazine:20-25 lei filtrul ulei,50 cel de aer,iar de polen puteai pune orice,incepand cu 15 lei pana la 60-70 lei.Iar uleiul,lunga poveste a uleiului folosit in reprezentante, il puteai aduce,insotit de factura si certificat de conformitate.
La viitoare masina, Sportage 1.6 gdi, voi folosi doar filtrele OE de ulei si aer,cumparate ori din service ori din afara lui(depinde de pret),filtrul de polen voi pune orice imi vine in mana,iar uleiul voi alege intre Shell(asta e uleiul agreat de Kia si branduit pe motor) ori Eneos. La Shell voi merge pe varianta Shell Helix Ultra SN 5w-30 sau Eneos Sustina 5w-30.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by quelloo »

de ce ai avea probleme cu garantia? atata timp cat faci revizia intr-un service autorizat RAR n-ai probleme.
PS: cu aia 50 de eur diferenta platesti rovigneta pe tot anu, toate spalarile si lichidul de parbriz pe anul respectiv :P
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by crinamatei »

quelloo wrote:de ce ai avea probleme cu garantia? atata timp cat faci revizia intr-un service autorizat RAR n-ai probleme.
PS: cu aia 50 de eur diferenta platesti rovigneta pe tot anu, toate spalarile si lichidul de parbriz pe anul respectiv :P
teoretic nu ar fi probleme, practic putini au incercat in primii ani dupa ce au luat o masina noua, dar pentru a ma scuti de alte complicatii accept taxa.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by panzer »

mihai_dorin wrote:Panzer, si eu am avut probleme cu Meganul dar nu poti sa zici afirmi ca e masina de mers lunar in service, este o exagerare trasa rau de par.
Poate ai avut noroc. Nu intru in polemici cu tine. Precum vezi nu tzi-am recomadat Ceed desi am 2 bucati in curte. Iar Megane am avut 1.9dci, made in France. Prastie masina.

Dar pot sa iti spun ce inseamna masina fiabila: ceed 1: 8 ani, 150.000km si am schimbat doar pompa de lichid de partbriz si duzele. In rest apa - paie si bataie. Vezi garajul meu, toate sunt trecute acolo.

Despre suspensie: cea mai buna la Ceed 1, urmata de Ceed 1 FL (cel din 2010) si cea mai confortabila dar si imprevizibila Ceed 2 (dupa 2012). Am masinile in curte cum am mai spus. Toate pe jante de 15.

Daca te deranjeaza acel canal median lasa scaunul mai jos.

Good luck cu Focus. Nu e o masina rea.

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by johnnys25s »

mihai_dorin wrote:Revin cu un update:

Am ramas foarte dezamagit de cei de la Mit Baneasa, unde reprezentantul de vanzari m-a certat ca am fost la cei de la IMG sa cer o oferta. Incepuse cu afirmatii ca de ce m-am dus la aia, cum de am ajuns acolo si ca nu ii se pare normal sa ma duc la IMG atata timp cat am vorbit prima data cu el. Momentan cei de la MIT au oferit o reducere de 350 euro, alarma,covorase si senzori de parcare, dar cu priviri aruncate pe tavan si cu refuzul de a face test drive (desi masina era in parcare, test drive-ul se face doar cu progamare). Am iesit din showroom si am sunat la Autonet unde am facut test drive pe loc si am primit o oferta mai buna.

Masina se conduce bine, are o tinuta de drum buna, din pacate am testat doar motorul de 1.4 fiindca se pare ca motorul de 1.6 este ceva exotic pentru reprezentantele din Bucuresti. M-a deranjat la piciorul drept acel ornament de la stick-ul usb, in care loveam cu piciorul si unele finisaje la interior. Dar per total masina este ok, sincer peste Skoda ca finisari.

Am mai testat si Ford Focus 1.0 100Cp unde interiorul este mai bine finisat, masina este mai fasneata decat Ceed-ul, iar la finisajele era mai ok.

Per total deocamdata castiga Focusul fiindca la acelasi pret acesta vine mult mai dotat (parbriz incalzit, ecran touchscreen de 8inch,). Urmeaza sa mai studiez piata pana la inceperea rabla.
Salutare !
O recomandare - daca te intereseaza si consumul, NU iti recomand nici o motorizare mica pt nici un fel de marca auto. Mai ales daca locuiesti in Bucuresti sau lucrezi acolo....o sa tragi de motorul ala la fiecare plecare din loc, iar consumul o sa fie pe masura !
Incearca si un Hyundai i30 sau i20 - i30 este exact acelasi lucru cu cee'd (sasiu, motorizare) doar design-ul difera.
De asemnea, poti incerca si alte marci "chinezesti" gen Toyota, Honda -care sunt cel putin la fel de fiabile ! (toyota inseamna - care nu se strica) ! Cauta la reprezentante prin tara, o sa gasesti preturi mai bune si oameni mai "friendly".
Eu asa incerca sa aleg in 1 rand cele importante (motorizare, sasiu, culoare) si apoi optiunile care nu se pot adauga (scaune incalzite, AC, pilot automat) si as lasa la urma accesoriile care se pot "monta" ulterior (senzori parcare, jante aliaj, navigatie, etc).
In orice caz, prefer o masina pe care sa o folosesc, nu sa o tin in service (nu ma refer la cei 7 ani) si sa ma lovesc intotdeauna de impertinenta, nesimtirea si neprofesionalismul angajatilor reprezentantei, egal care este ea !
Insa toate parerile noastre sunt pt a avea o baza...dar o masina trebuie luata sa iti placa tie si sa fi tu multumit, egal dc zic altii (prietenii) - altfel la orice problema o sa consideri ca e o masina de kkt.
Multumesc.

mihai_dorin
Posts: 16
Joined: 10 May 2015, 05:26
Auto: Renault Megane

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by mihai_dorin »

Salut johnnys25s, nu am mai postat aici fiindca am ales o alta masina fata de Ceed si nu isi mai avea rostul sa continui discutia. Masina in cauza este un Opel Astra K 1.4 125Cp. La Kia pana la urma nu am ramas dezamagit de masina, este o masina buna, dar am ramas dezamagit de partea de vanzare si de pretul cerut. Ma astept la partea post-vanzare (service) sa fiu tratat prost dar atunci cand vrei sa cumperi o masina sa stai sa te rogi de ei sa faci test-drive, sa nu aiba motorul care il vrei (abia dupa salonul auto m-au sunat ca au adus motorizarea 1.6) mi se pare bataie de joc.

Da, la Opel nu am garantie 7 ani, am decat 4, dar este o masina cu mai multe dotari si cu un pret mai bun.

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by johnnys25s »

Revin...
...cu faptul ca, locuiesc in germania de aproape 3 ani in zona Stuttgart si vreau sa va precizez ca nu am vazut pe strada mai multe masini Opel decat i20, i30, i40 sau Kia Sportage de exemplu. Sunt mai multe Hyundai, Kia, Honda si/sau Toyota, decat Opel.
Sunt sofer de TIR si ma plimb zilnic intre Baden Wurttenberg, Bayern si Hessen. E foarte adevarat ca predomina MB, BMW si Audi... dar credeti-ma ca in nici-un caz Opel.
In orasul unde locuiesc, reprezentanta Opel este aceiasi cu reprezentanta Hyundai (in multe orase reprezentantele sunt comune), iar cand imi cautam masina sa imi cumpar am fost si la ei si i-am intrebat care se vinde mai bine...cu capul in pamant mi-au raspuns ca Hyundai ! Asta este ceea ce am constatat eu pe aici ! In alte locuri poate fi altfel.
Multumesc.

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by johnnys25s »

mihai_dorin wrote:Salut johnnys25s, nu am mai postat aici fiindca am ales o alta masina fata de Ceed si nu isi mai avea rostul sa continui discutia. Masina in cauza este un Opel Astra K 1.4 125Cp. La Kia pana la urma nu am ramas dezamagit de masina, este o masina buna, dar am ramas dezamagit de partea de vanzare si de pretul cerut. Ma astept la partea post-vanzare (service) sa fiu tratat prost dar atunci cand vrei sa cumperi o masina sa stai sa te rogi de ei sa faci test-drive, sa nu aiba motorul care il vrei (abia dupa salonul auto m-au sunat ca au adus motorizarea 1.6) mi se pare bataie de joc.

Da, la Opel nu am garantie 7 ani, am decat 4, dar este o masina cu mai multe dotari si cu un pret mai bun.
Salutare !
Felicitari si sa o stapanesti sanatos si fara evenimente !
Nu conteaza parerea mea si a celorlalti....sunt doar lucruri de luat in calcul la alegerea unei masini.
Este foarte bine ca ai intrebat si ca te-ai lamurit. In orice caz te felicit pt NEalegerea motorului de 1.0 Eco Boost.
Parerea mea este ca nu prea conteaza daca sunt 4 sau 7 ani, daca se strica la fel (e ca la orice alt produs)...iar la drumurile din romania....discutabil !
Eu vb mai degajat si din cauza faptului ca in germania, toate lucrurile stau total diferit (in Rom nu am avut experiente in a cumpara o masina noua din reprezentanta sau sa fac service-ul in vreuna).
Iar legat de faptul ca nu sunt capabili sa isi "vanda" produsul pe care il reprezinta - da, iti dau dreptate.
Legat de pret - este posibil sa aiba legatura cu garantia si fiabilitatea masinii !!
In orice caz, ar fi interesant sa revii pe aici cu detalii legat de experienta cu masinuta ta, pentru a putea fi o sursa de insipratie la alegerea unei masini noi a altor viitori posesori de masini !
Multumesc.

mihai_dorin
Posts: 16
Joined: 10 May 2015, 05:26
Auto: Renault Megane

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by mihai_dorin »

Stiu ca pare un argument aiurea dar in momentul de fata Astra este masina anului 2016, iar Opel nu mai e de mult marca "nemteasca", drept dovada Astra nu se fabrica in Germania.

Uite daca vrei iti dau cateva exemple: Ceed vandute in EU in martie: 8.011, i30: 10.012, Astra K: 27.638. Datele sunt de pe site-ul left-lane.com.

Personal nu ma intereseaza cat se vinde un anumit model, nu asta conteaza cand il cumperi. Ca fiabilitate urmeaza sa vad pe viitor, mai intai sa vina masina, mai este o luna :)

johnnys25s
Posts: 83
Joined: 17 Apr 2016, 15:36
Auto: ceed 1.6 GDI 2016 Premium+
Location: Herrenberg
Contact:

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by johnnys25s »

mihai_dorin wrote:Stiu ca pare un argument aiurea dar in momentul de fata Astra este masina anului 2016, iar Opel nu mai e de mult marca "nemteasca", drept dovada Astra nu se fabrica in Germania.

Uite daca vrei iti dau cateva exemple: Ceed vandute in EU in martie: 8.011, i30: 10.012, Astra K: 27.638. Datele sunt de pe site-ul left-lane.com.

Personal nu ma intereseaza cat se vinde un anumit model, nu asta conteaza cand il cumperi. Ca fiabilitate urmeaza sa vad pe viitor, mai intai sa vina masina, mai este o luna :)
Asa e...multe nu prea conteaza !
Important este sa fim impacati cu ceea ce cumparam, sa ne folosim de acel lucru si sa ne bucuram de el pe deplin !
Oricum, eu astept detalii despre viitoare ta masinuta, pareri si chiar poze...dc nu ?!
Respect !

mihai_dorin
Posts: 16
Joined: 10 May 2015, 05:26
Auto: Renault Megane

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by mihai_dorin »

Daca mi se va permite, bineinteles. Respectele mele!

Post Reply

Return to “Generalităţi”