Achizitie Kia Ceed

mihai_dorin
Posts: 16
Joined: 10 May 2015, 05:26
Auto: Renault Megane

Achizitie Kia Ceed

Post by mihai_dorin »

Va salut !

Scriu aici fiindca as avea nevoie de cateva sfaturi in privinta achizitiei unui Ceed. Bugetul este de aproximativ 13.000 +- 500 de euro cu tot cu tichet remat, adica pretul masinii sa fie undeva 14.500. Ca dotari ma intereseaza pilotul automat ( fac Bucuresti-Constanta aproximativ la 2 saptamani) si incalzirea in scaune. Am fost la MIT Baneasa si la IMG am facut cateva configuratii dar tot am ramas cu cateva nelamuriri. In primul rand motorul, 1.4 sau 1.6 pe benzina, care renteaza mai mult, tinand cont ca in acest buget cu 1.4 m-as incadra cu masina un pic mai dotata decat cu 1.6. Momentan detin un Megane 2 cu motorul de 1.6 de 110Cp, iar regimul de viteza este pana la 140 km/h. Ce ma incanta la Ceed fata de concurenta este garantia, distributia pe lant si suspensia independenta pe spate. Acum doream sa va intreb e dvs. daca garantia chiar este un atuu in plus, ma refer la faptul ca este chiar cum spun ei din bara in bara si cum s-a exprimat si cel de la MIT daca vi se strica o bucsa sau un cap de bara vi-l schimbam (imi e greu sa cred), apoi este vorba de distributie, la acel lant la cat timp se schimba intinzatoarele sau ce piese se schimba. Masina va fi utilizata in cea mai mare parte in oras (Bucuresti) si dupa cum am spus aprox de 2 ori pe luna un drum pe autostrada Buc-Cta cu maxim 140 km/h ( am precizat chestia cu viteza ca sa imi spuneti daca chiar se merita 1.6 in fata lui 1.4).

Momentan oscilez intre un Megane 4, Ceed si Ford Focus Trend cu motorul de 1.0 ecoboost, avantajul cel mai mare al lui Ceed fiind garantia, iar avantajele lui Megane fiind design-ul si o echipare mai bogata.

Alt lucru care mi-a displacut a fost atitudinea celor de la IMG care nu aveau niciun Ceed la drive test ( le comandasera si asteptau sa vina), cum vrei sa vinzi o masina daca clientul nu o poate testa?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by Nesta3 »

Asta cu masinile de test drive "ie boala lor" cum ar spune unii.Nici eu nu pot intelege de ce prefera sa stea si sa astepte ca lumea sa cumpere fara sa testeze masina.In fine.
Garantia bara - bara e reala,iar daca un cap de bara ti se pare ca ar fi exagerat a fi schimbat, cum ti se pare sa ti se inlocuiasca distributia in al 7-lea an al garantiei.Pe partea asta,poti sta linistit, hibele altor marci(de fapt,ale altor reprezentante )nu se regasesc aici.
Referitor la motor:am.avut 1.4 benzina si nu am avut nevoie de mai mult,fie ca aveam masina incarcata,fie ca trebuia sa depasesc,fie ca am mers pe serpentine etc.Depinde ce vrei sa faci cu ea,ce stil ai de condus.Daca o vei folosi stric extraurban,e suficient motorul de 1.4.Cel de 1.6 e si mai potent,e de generatie noua,e alta treaba,fiind diferente considerabile dintre toate punctele de vedere in favoarea 1.6gdi.
Distributia nu se schimba.Au fost probleme cu distributiile pe motorul de 1.4,unde a fost decalata de la punct.Dar din ce stiu,au fost cazuri izolate.
Depinde de buget acum,poti lua 1.6 cu scaune incalzite si pilot automat si sa nu sara prea mult la bani.Adica 1.6 Best+ optionale
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by BAU »

Sunt intr-u totul de acord cu Nesta.
Totusi nu intotdeauna optionalele dau fiabilitatea masinii.

Uneori pot fi de fite .

Este de preferat un 1,6 chiar daca mergi mult in oras . Drumurile spre Constanta asa dese compenseaza km din oras . Probabil ca masina va fi folosita in acest caz 50 + 50% si cu atat mai mare va fi satisfactia .

Cum spunea si Nesta , poate te incadrezi la un 1,6 GDI chiar cu mai putine optionale si nu o sa-ti para rau .

Din cele trei optiuni , eu nu as lua in seama Megane si nici motorul de 1,0 chiar daca este eco-boost.

Succes si sa ne tii la curent ,
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
bogladen
Posts: 129
Joined: 18 Nov 2009, 20:03
Auto: Nissan Qashqai Acenta 1.5 dci
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by bogladen »

Si eu as merge clar pe 1.6. E bine sa stii ca ai orezerva de putere. Mai ales ca mergi des pe autostrada.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by eugenflorinmanea »

Parerea mea clar 1.6. E motor generatie noua, se misca bine plus ca daca treci de pe 1.6 Megane pe 1.4 vei avea o problema serioasa:masina ti se va parea puturoasa..de aici antipatie fata de ea si exagerarea tuturor micilor minusuri gasite ulterior care sunt inerente orice masina ai cumpara.
Garantia e foarte reala si aplicabila: 7 ani nu ai treaba. In privinta asta e un mare plus fata de Megane.
Ca o paranteza m am dus cu un prieten prin 2010 sa isi ia Megane. Intreb:cat are garantie? Dealerul: 4 ani! Zic ' bun si daca dupa 3 ani 11 luni mi se strica o bieleta mi-o schimbati pe garantie? A... nu! Aia face parte din trenul de rulare si are garantie 2ani sau 50,000 km :))
Gandeste te ca sunt colegi cu Ceed care au schimbat bielete pe garantie la peste 100,000 km! (eu am schimbat una pe la 90 k masina avand 4ani 10 luni daca nu ma insel- am prins garantia bara bara de 5 ani nu 7).
Si un mare plus este ca reviziile la rprezentanta au costuri umane, nu iau pielea de pe tine ca alte reprezentante. Un maxim 500 lei pentru revizii uzuale.
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by quelloo »

mihai_dorin wrote:Va salut !

Scriu aici fiindca as avea nevoie de cateva sfaturi in privinta achizitiei unui Ceed. Bugetul este de aproximativ 13.000 +- 500 de euro cu tot cu tichet remat, adica pretul masinii sa fie undeva 14.500. Ca dotari ma intereseaza pilotul automat ( fac Bucuresti-Constanta aproximativ la 2 saptamani) si incalzirea in scaune. Am fost la MIT Baneasa si la IMG am facut cateva configuratii dar tot am ramas cu cateva nelamuriri. In primul rand motorul, 1.4 sau 1.6 pe benzina, care renteaza mai mult, tinand cont ca in acest buget cu 1.4 m-as incadra cu masina un pic mai dotata decat cu 1.6. Momentan detin un Megane 2 cu motorul de 1.6 de 110Cp, iar regimul de viteza este pana la 140 km/h. Ce ma incanta la Ceed fata de concurenta este garantia, distributia pe lant si suspensia independenta pe spate. Acum doream sa va intreb e dvs. daca garantia chiar este un atuu in plus, ma refer la faptul ca este chiar cum spun ei din bara in bara si cum s-a exprimat si cel de la MIT daca vi se strica o bucsa sau un cap de bara vi-l schimbam (imi e greu sa cred), apoi este vorba de distributie, la acel lant la cat timp se schimba intinzatoarele sau ce piese se schimba. Masina va fi utilizata in cea mai mare parte in oras (Bucuresti) si dupa cum am spus aprox de 2 ori pe luna un drum pe autostrada Buc-Cta cu maxim 140 km/h ( am precizat chestia cu viteza ca sa imi spuneti daca chiar se merita 1.6 in fata lui 1.4).

Momentan oscilez intre un Megane 4, Ceed si Ford Focus Trend cu motorul de 1.0 ecoboost, avantajul cel mai mare al lui Ceed fiind garantia, iar avantajele lui Megane fiind design-ul si o echipare mai bogata.

Alt lucru care mi-a displacut a fost atitudinea celor de la IMG care nu aveau niciun Ceed la drive test ( le comandasera si asteptau sa vina), cum vrei sa vinzi o masina daca clientul nu o poate testa?
1.6 zic si eu. nu conteaza viteza maxima ca acolo mai toate masinile sunt apropiate. conteaza cum ajungi acolo si reprizele pentru depasiri (si aici clar e mai bun 1.6)
nu stiu ce sa zic cu suspensia spate. din cate-mi amintesc eu, de prin 2011 si la celelalte marci ai independenta pe spate (daca nu la toate motorizarile atunci pentru cele peste 100 de cai) deci asta n-ar trebui sa neaparat un factor decizional.

personal eu as alege in ordinea: putere -> aspect (subiectiv) -> garantie -> dotari si toate astea sub umbra pretului :P
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

mihai_dorin
Posts: 16
Joined: 10 May 2015, 05:26
Auto: Renault Megane

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by mihai_dorin »

Ceed 1.4 Star ajunge la 14.147-1500 (Rabla)-300 (discount dealer)+ 90 (vopsea)+ 171 (pachet iarna) + 74(bluetooth)= 12.682 euro

Ceed 1.6 Star ajunge la 15.066-1500-300+90+171+74= 13.601 euro

Diferenta ar venii intre ele de 901 euro.

Daca e sa vorbim de Ford Focus 3 acesta ajunge la 13.250 E fara clima, fara pilot (200 E) si fara pachetul de iarna (500 E). Megane 4 1.6 de 115 ajunge la 13.300 si vine in plus fata de Ceed la banii astia cu navigatie, bord electronic, geamuri electrice spate. Dar cel mai mare minus la ambele modele este garantia, 2 ani Ford si Renault 3 ani. Ma intereseaza foarte mult garantia fiindca spre exemplu la Meganul pe care detin au picat cateva piese care s-ar fi incadrat daca masina avea spre exemplu garantie 7 ani si aici ma refer la pielea de pe volan, garnitura la termostat, o bobina.

Cand am vorbit cu cei de la IMG spuneau ca daca comandam saptamana trecuta masina s-ar fi livrat undeva la mijlocul lui iunie, mi se pare un termen destul de mare. Ce m-a impiedicat sa achit avansul a fost faptul ca progamul Rabla inca nu a inceput, dar ei imi spuneau sa achit avansul si pana vine masina o sa demareze progamul Rabla.

Din cate am cautat pe acest forum se pare ca Ceed 2 nu are probleme, este decat acel topic cu privire la gurile de ventilatie. Din 2012 de cand a fost lansat modelul chiar nu ati intampinat nicio problema?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by Nesta3 »

Singura problema majora,sa ii spunem asa, a fost pe prima generatie,motorul de 1.4, cu distributia decalata.Dar cum am zis,au fost cazuri izolate.In rest,o bieleta,un brat inferior spate,un rulment se presiune,au fost piese care au picata dupa ceva ani si numer de km.
Pentru 900 euro in plus,alege 1.6gdi.Ai tot ce ai nevoie,ai un motor potent,ai un design frumos,ai interior calitativ,ai spatiu interior suficient,ai garantie bara -bara 7 ani.Zic ca e cea mai buna alegere,la un nivel/cost relativ ok.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

mihai_dorin
Posts: 16
Joined: 10 May 2015, 05:26
Auto: Renault Megane

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by mihai_dorin »

Se pare ca optiunea cu Megane pica, tocmai ce am aflat dotarile si iese cu mult din buget, se pare ca au schimbat echiparile pentru Romania. Raman axat pe Ceed, acum nu stiu ce sa fac in privinta progamului Rabla, daca sa comand inainte sa inceapa progamul sau dupa, ideea este ca daca masina ajunge si astia nu au dat drumu la Rabla pierd 1500 euro. Iar decizia privind motorul as vrea sa o fac dupa un test drive dar se pare ca in Bucuresti gasesc decat motorul de 1.4, o sa incerc si la Constanta.

Nesta3- cand imi spuneau acest lucru cei de la reprezentanta imi era greu sa cred, la Renault chiar daca esti in garantie si iti pica un cap de bara sau o bieleta le plateai fiindca asa sunt drumurile in Romania. Ma bucur sa aud ca cei de la Kia le schimba si chiar este un mare plus sa stii ca 7 ani nu platesti nici macar bucsaraia de pe masina.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by Nesta3 »

Tocmai pentru ca nu vreau sa pierd timp,bani,nervi, am ales(pentru a 2-a oara) tot Kia.Ideologiile cu masini nemtesti,frantuzesti sau cum Kia ar fi "chinezarie", la mine nu tin.Prefer sa vad alte marci prin service-uri si sa am eu masina " chinezeasca",cu garantie 7 ani si calitate precum la astea nemtesti sau frantuzesti.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by BAU »

@mihai_dorin : O problema importanta de care trebuie sa tii seama si vad ca ai observat singur este ca intr-adevar garantia este de 7 ani totala .

Lucrul de care trebuie sa tii seama este ca la Kia nu se pune problema ca bieleta , pivotul or bucsa ar fi consumabila ci se schimba sau se repara in cei 7 ani de garantie orice piesa , orice garnitura cu exceptia celor care se defecteaza din exploatare gresita , vizibila , dovedita .

Si de asemenea trebuie sa-l citez din nou pe Nesta ( nu ma plateste pentru aceasta , nu avem nici un contract , nici nu ne cunoastem ) : Este de preferat sa ai o masina " chinezeasca" , cu un pret decent , cu garantie 7 ani si calitate precum la cele nemtesti sau frantuzesti.

Si eu ma bucur cand stiu ca timp de 5 ani ( atat am prins eu garantia ) am schimbat doar cateva maruntisuri la masina si acelea in garantie . Si acum dupa 8 ani tot consumabile am schimbat.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by bondalicir »

poti sa dai comanda linistit ca pana la jumatatea lui aprilie se rezolva si cu rabla. oricum nu ajunge masina in mai putin de o luna jumatate. pe partea cealalta poti sa astepti pentru a fi sigur. eu megan nici nu as lua in calcul. focus e o masina misto, insa motorul chiar daca e turbo mie tot mi se pare subdimensionat cu 1litru eco...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

mihai_dorin
Posts: 16
Joined: 10 May 2015, 05:26
Auto: Renault Megane

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by mihai_dorin »

Initial din calcule se incadra Megane dar dupa ce s-au afisat dotarile iese din discutie, acum ramane sa testez ambele motoare si sa vad daca mai pot scoate ceva de la dealer.

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Post by Razica »

Poti sa intrebi la hyundai daca au 1.6 gdi la test drive pe i30
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

mihai_dorin
Posts: 16
Joined: 10 May 2015, 05:26
Auto: Renault Megane

Re: Achizitie Kia Ceed

Post by mihai_dorin »

Revin cu un update:

Am ramas foarte dezamagit de cei de la Mit Baneasa, unde reprezentantul de vanzari m-a certat ca am fost la cei de la IMG sa cer o oferta. Incepuse cu afirmatii ca de ce m-am dus la aia, cum de am ajuns acolo si ca nu ii se pare normal sa ma duc la IMG atata timp cat am vorbit prima data cu el. Momentan cei de la MIT au oferit o reducere de 350 euro, alarma,covorase si senzori de parcare, dar cu priviri aruncate pe tavan si cu refuzul de a face test drive (desi masina era in parcare, test drive-ul se face doar cu progamare). Am iesit din showroom si am sunat la Autonet unde am facut test drive pe loc si am primit o oferta mai buna.

Masina se conduce bine, are o tinuta de drum buna, din pacate am testat doar motorul de 1.4 fiindca se pare ca motorul de 1.6 este ceva exotic pentru reprezentantele din Bucuresti. M-a deranjat la piciorul drept acel ornament de la stick-ul usb, in care loveam cu piciorul si unele finisaje la interior. Dar per total masina este ok, sincer peste Skoda ca finisari.

Am mai testat si Ford Focus 1.0 100Cp unde interiorul este mai bine finisat, masina este mai fasneata decat Ceed-ul, iar la finisajele era mai ok.

Per total deocamdata castiga Focusul fiindca la acelasi pret acesta vine mult mai dotat (parbriz incalzit, ecran touchscreen de 8inch,). Urmeaza sa mai studiez piata pana la inceperea rabla.

Post Reply

Return to “Generalităţi”