Test anduranta (100000 km) pt Kia

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Test anduranta (100000 km) pt Kia

Post by mongol »

Este vb despre un ceed 2 condus de Autobild 100000 km. A aparut articolul in ultimul nr al revistei (o publicatie subventionata de vw). Concluziile sunt surprinzatoare, mai ales din prisma comparatiei golf-ceed. Nu uitati, articolul este scris de reporterii nemti ai revistei, el este doar tradus in romana. De lecturat in principal de hater-ii kia: poate mai invata care-i treaba cu coreenii astia si cum au inceput ei sa fie vazuti in lumea civilizata.

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Test anduranta (100000 km) pt Kia

Post by Caralumba »

Link ?? #-o eu am cautat si n-am gasit....de aceea te rog pentru link (poate mi-a scapat).
Fair day, be well !
Image

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Test anduranta (100000 km) pt Kia

Post by b76bgaarh »

http://www.autobild.de/artikel/kia-cee- ... 50590.html

colegii carora lea sarit distributia de la punct sunt hateri de profesie? sau celor ccare lea ruginit prinderea scaunului?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Viper
Posts: 32
Joined: 13 Sep 2014, 19:11
Auto: Kia Ceed 1.6 GDI

Re: Test anduranta (100000 km) pt Kia

Post by Viper »

b76bgaarh wrote:http://www.autobild.de/artikel/kia-cee- ... 50590.html

colegii carora lea sarit distributia de la punct sunt hateri de profesie? sau celor ccare lea ruginit prinderea scaunului?
Si un link cu traducerea in romana nu exista? :)

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Test anduranta (100000 km) pt Kia

Post by panzer »

The start-stop problems remain to the very end; but there are also almost the only ones. Otherwise, the Koreans running over 100,000 km like clockwork.
Iote ce a putut neamtu sa scrie. Il dau astia afara sigur.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Test anduranta (100000 km) pt Kia

Post by panzer »

b76bgaarh wrote:http://www.autobild.de/artikel/kia-cee- ... 50590.html

colegii carora lea sarit distributia de la punct sunt hateri de profesie? sau celor ccare lea ruginit prinderea scaunului?
Sigur asta sunt: hateri de profesie. Sigur urmatoarea lor masina o sa fie Golf (dinasta cu 200kg mai usor decat cel dinainte) si o sa il tina 7 ani si n-o sa schimbe decat 2 bielete si 2 amortizoare pe spate... si o sa coste 20000 euro si o sa aiba motor TSI (am auzit ca sunt cele mai bune - mai ales la distributie). Dupa care o sa aiba un super pret la seccond. Ca orice ar strica VAGul e nemtesc... #-o

Auzi, ca tot vine weekend-ul si ne mai distram si noi: de ce ai doua? Sau n-ai stiut de rugina de la scaune cand ai luat-o pe-a doua ca altfel iti luai Tiguan? :mrgreen: Imi cer scuze, azi sunt acidutzu de serviciu.

PS: merge citit cu gogu translate in engleza!

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Test anduranta (100000 km) pt Kia

Post by b76bgaarh »

daca am nu inseamna ca trebuie sa ii bag sub pres problemele sau sa zic ca e cea mai tare din parcare doar pentru ca e a mea.

imi place sa prezint cat mai obiectiv lucrurile bune si lucrurile rele ale fiecarei masini.

bafta.

ps sper sa urmeze a 3a cat de curand.
pps. si eu am problema cu SS fix la acelasi motor.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Sincer. Nu regret ca am doua kia ceed. Insa la facelift problemele au inceput sa apara.

Schimbat rulment spate. Senzor abs fata. Senzor pedala ambreiaj si senzor neutru. Fiecare de cate doua ori. Schimbat coloana directie complet+caseta directie cu tot ci cremaliera.

Revopsit bara fata pe garantie deoarece s-a exfoliat din motiv de vopsit prost din fabrica!

Schimbat amortizoare spate ambele!

Amortizoarele de la portbagaj functioneaza doar cand e cald afara gen peste 30 grade. In rest tre sa trag de usa.

Una din telecomenzi a crapat. La propriu. In mana fara sa o fi scapat pe jos.

Bordul schimbat complet acum 5 k km deoarece s-a crapat spre gura de aerisire.

Turbina da semne de sfarsit. Fluiera si la verificare are putin joc. Dar nah nu se schimba. Asteapta sa ramana fraieru in pana cu ea...

Si partea fun? Am doar 83.000 km.

Daca nu aveam garantie, am facut un calcul cifra pe cifra si ma ducea fix 4785 eur. Tva inclus. Numai bordul am inteles ca a fost vreo 1600 eur fara tva si fara manopera :(

Daca masina ar avea un cost de productie mai.mare de 6k eur cred ca kia avea probleme serioase!

Nu sunt hater. Dar va zic ca dupa prima generatie lucrurile au derapat!

Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Test anduranta (100000 km) pt Kia

Post by mongol »

Este vorba de Ceed 2, nu facelift. Articolul a aparut in Autobild Romania ieri.
Problemele de la ceed 1 nu au aparut la toata lumea.
b76bgaarh wrote:http://www.autobild.de/artikel/kia-cee- ... 50590.html

colegii carora lea sarit distributia de la punct sunt hateri de profesie? sau celor ccare lea ruginit prinderea scaunului?
Alea nu sunt probleme de ceed 2. Pe de alta parte si pe ei i-a scos din minti sistemul start-stop. Daca nu se duceau la service pt start stop ajungea masina pe loc1. Asa e pe 4 in top fiabilitate. Acu vreo doi ani, cand se aplicau alte criterii de punctare la testele ce anduranta, o Kia Venga cu motor de 1.4 benzina a ajuns la 100000 km fara absolut nici o problema! Nici macar un bec ars! Pentru un soclu de bec de ceata corodat (becul perfect functional) a ajuns masina pe locul 2, dupa un seria 1.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Test anduranta (100000 km) pt Kia

Post by panzer »

b76bgaarh wrote: imi place sa prezint cat mai obiectiv lucrurile bune si lucrurile rele ale fiecarei masini.
Me too. Daca citesti pe la garaj la mine n-am ridicat nici una in slavi. Doar ca personal sunt f suparat pe VAG. Motiv pt care atunci cand am cumparat masina anul asta, nici n-am calcat in nici un showroom VAG (Audi, VW, Seat, Skoda).

Cat despre Start and Stop: nici la ultimul A4 nu merge fara "glitch"uri.

Post Reply

Return to “Generalităţi”