Cee'd PE

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Cee'd PE

Post by ionutz »

Au aparut preturile pentru noile ceed-uri PE LINE , printre care si noua motorizare de 1.0L
http://www.kia.ro/showroom-preturi/ceed
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cee'd PE

Post by Ogy »

Ma doare inima de preturile afisate.....

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cee'd PE

Post by quelloo »

cu ocazia asta m-am uitat de curiozitate si eu la preturi

WTF? is this for real? varianta CITY cu motor de 1.0 costa 17400 si un ceed GT e 18400 sau proceed GT 18200
si, pe langa motorul infinit superior la varianta GT mai ai si dotari in plus (numai de tapiteria din piele trebuie sa amintesc)
WTH ce curca extraterestra le face astora preturile??? eu unul mi-as vinde si-un rinichi pentru aia 800eur diferenta..... as lua bani si de la aia cu buletinu...: hmm de fapt NU, mai bine un rinichi :p

sa-mi fie cu iertare, dar cine-si cumpara 1.0 city in loc de GT e idiot.

PS: acum am vazut ca 1.6 DSL city e chiar mai scump decat GT-ul
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Cee'd PE

Post by mdr_mirel »

De cand au marit preturile cei de la kia,nu prea mai vedem asa multe modele noi pe strazile Romaniei.Kia s-a vandut cel mai bn in perioada 2007-2010(mai ales modelul ceed si pro ced) tocmai pt pretul mic.La vremea cand am luat eu pro ceed-ul Fl in decembrie 2009 a fost cea mai buna alegere calitate,pret ,garantie.Cine are in ziua de azi suma pt achizitia unei masini noi in jur de 15 000 de euro se indreapta catre alte marci mai cunoscute gen WV,Skoda,Opel etc.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Cee'd PE

Post by Razica »

pai astia la urmatorul model de ceed vor fi peste vw ca pret. ..
sunt curios gt line cat va costa :-#
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cee'd PE

Post by panzer »

ce naiba inseamna PE?

Eu nu vad in plus decat culoarea inclusa (rosu sau alb) si o tapitetie denumita BEST. Au mai pus 1000 euro la pretul de baza chiar si la motoarele vechi gen 1.4mpi. TGdi de 1.0 inca 1000 euro peste mpi.

Cine mai vrea masina de la ei: poate sa comande cu incredere 1.6 gdi SW. Sunt preturile vechi. Sau Sportage ca sunt similare la pret.

Apropo: obeserva cineva semnificatia cuvintelor la KIA Romania? Nimic nu este ce ar parea.
- Ceed All In insemna de fapt Ceed cat mai chel cu putinta.
- Ceed Best nu inseamna cel mai bun Ceed ci Ceed Best Buy.... adica pe dos. Ceed BEST nu are clima. Dar e BEST.
- City e superior lui Best: asta chiar in nici o limba din lume sau cultura.
- In plus de ce in tara noastra unde sub 5% vb engleza sa pui toate denumirile in Engleza? Tb sa nu fii normal. Am avut niste muncitori pe acasa si cand sa le povestesc ca ceedul este BEST se uitau la mine ca la felul 14. Nu era mai bine (domnii de la Marketing) daca tot schimbati denumirile (LX, EX) ale producatorului sa puneti niste denumiri Romanesti: In loc de City sa zicem Urban? In loc de Star - Stelutza (aici am glumit). Iar in loc de Best orice altceva, pt ca orice dar numai Best nu este.

In alta ordine de idei poate preia si Kia obiceiurile lui Ford: super preturi - super discounturi! Mai vedem.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cee'd PE

Post by quelloo »

panzer wrote:- In plus de ce in tara noastra unde sub 5% vb engleza sa pui toate denumirile in Engleza?
era bine daca erau doar atatia care stiau engleza :) n-as mai fi auzit la interviuri fraza: "trebuie sa stii si alta limba straina ca engleza stie toata lumea acum"

oricum, GT-ul e best buy la Kia acum, parerea mea. si am vazut o oferta la una de 100 cai cu putin peste 10000 euro, si aia cred ca o sa atraga
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Cee'd PE

Post by ionutz »

"PE" de la noul cee'd cred ca este evolutia de la cee'd II care era "JD" si cee'd I care era "ED"
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cee'd PE

Post by panzer »

Merci mult. Alt marketing de duzina. Ce e asta? Indicativul intern? Codul de produs?

Oricum daca mai cresc un pic preturile si ajung Golf o sa mai vanda discounturi ca Ford.

Observa cineva ca preturile de lista sunt mai mari decat la Hyundai. Problema majora este ca acel pret entry level 15352 € afisat la Best 1.4 mpi este pretul la care o sa se plateasca CASCO asa cum eu platesc casco la nerosimilul 14.856 euro, desi am dat sensibil mai putin pe masina noua.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Post by quelloo »

Pai nu ti-au facut oferta in baza facturii? Au luat preturile de pe net ca sa faca oferta de casco initiala? :o

Sent from my HTC One using Tapatalk
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cee'd PE

Post by panzer »

Nu functioneaza asa.

Companiile de asigurari au niste cataloage cu preturile auto standard in industrie: Eurotax Schwacke. Cataloagele sunt elvetiene dar contin preturile la absolut orice masina, pretul subansamblurilor, deprecierea (pretul in functie de an si nr de km). Aceste cataloage sunt cam standard in industrie.

Din catalogul Eurotax se ia valoarea masinii si se aplica algoritmul companiei.

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Cee'd PE

Post by stenso »

Interesul lor este sa fie cat mai echilibrati. Sa coteze o masina la pretul "cat mai real". Daca te duci cu o masina sh sa ii faci casco daca ar fi tentati sa ti.o coteze la un pret car mai mic ( ca in caz de dauna totala sa dea cat mai putin ) incaseaza rate mici ( lunare sau anuale). Invers, daca ar fi tentati sa iti umfle pretul...pt a.ti lua rata mare...nu le cade bine la dauna totala. Deci trebuie sa gaseasca echilibrul... Iar preturile de catalog sunt sfinte.

Post Reply

Return to “Generalităţi”