Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by panzer »

Ce parere sa avem?! Du-te la test drive cu cutiile automate. Problema este ca daca iti place DSGul cel mai mult te-ai fript. La fel am facut si eu: test drive cu 1.6 mpi si 1.2 tsi; pe hartie sunt la fel insa cine face un astfel de test drive sigur cumpara TSIul. Teapa. Deci cu atentie :)

Eu unul nu mai cumpar nimic f complicat ca vad ca nu le mai testeaza f mult zilele astea. Cu atat mai putin o inovatie a VAG-ului.
Daca vrei neaparat automata, pot sa o recomand pe cea in 4 viteze de pe Honda Civic modelul anterior. Asta in 5 de acum nu o stiu.
Imi aduc aminte de un review cu Kia Optima automata in 4 viteze care nu era deloc elogios la adresa cutiei.

Automate bune ar trebui sa gasesti la cei care vand f mult in America. Cauta la Ford, Honda leaderii lor de vanzari.

deodorantu
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2015, 15:24
Auto: kia ceed

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by deodorantu »

O sa sun la Arad sa vad daca au masina pentru test ...

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by BUNU »

Ceed-ul meu are 55000 km la bord.Tot atîțea km are si cutia (automata) din dotare și sunt foarte multumit (de ambele).Citeam o statistica ca 87% dintre soferi vor masini cu cutii automate.Dca vrei confort la volan,nu ezita,cumpar-o.
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by Nesta3 »

E foarte ok/utils in oras cutia automata.Consuma mai mult fie ca e vb de benzina fie ca e vorba de diesel.Daca nu te deranjeaza consumul,o poti lua fara regrete.Daca se strica ai garantie,dar trebuie sa ai grija de ea(schimburi de ulei obligatorii) la termen.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by BUNU »

Si-n afara localitatilor e foarte utila o cutie automata.Am facut un experiment,am condus in oras intr-o zi o masina cu cutie manuala si am facut cam 300km in 12ore.A doua zi am condus cei 300km tot in 12 ore cu masina mea.Nu are rost sa fac comparatie cat de obosit am fost de fiecare data si ce inseamna asta la volan.
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

deodorantu
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2015, 15:24
Auto: kia ceed

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by deodorantu »

Multumesc de sfaturi mai ma hotarasc pe optionale cutia automata fiind obligatorie :) dupa care o mica negociere la pret si urmeaza asteptarea de 3 luni :)

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by Ogy »

fiind un tip care sa zicem ca imi place sa experimentez si vazand ca grupul KIA/ Hyundai au dezvoltat cutia cu dublu ambreiaj in colaborare cu nemtii ( dai un ban dar ai un neamtz :) poate si de la VW =D> ) am zis de ce nu sau mai corect TREBUIE ...
De ce cutie vorbesti ? :lol: Zi fereasca.... sa fie asa!
Astia si le fac singuri "in casa" (daca ai aflat altceva, baga link sa vada si ochiul meu).
Sfatul meu: alege o varianta de echipare (stoc: best, city etc)) cat mai apropiata de banii pe care esti dispus sa-i dai. Daca se mai pot adauga optionale si te incadrezi, baga! Eu sunt mai mult pe parte de siguranta, decat pe parte de confort. Cutia automata poate ca o sa o doresc si eu atunci cand, o sa ma satur de sofat. Ce ma supara mai mult la cei cu automate, ai mana libera, pune-o pe volan si poti sa iei curbele mai in viteza. Fa in puii mei ceva sportiv la volanul ala! :) Sau macar semnalizeaza schimbarea directiei de mers.
Vrei confort?! Ia-ti o limuzina si STAI IN SPATE si lasa soferul sa conduca!

https://www.youtube.com/watch?v=KrwcX41KfpQ

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by quelloo »

sau macar sa nu stea cu telefoanele la urechi. accident waiting to happen!
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by stenso »

Eu unul nu sunt de acord cu cutia automata pt ca se pierde din placerea sofatului in primul rand . Poate ca as renunta la acest aspect daca s.ar inventa cutia automata care sa consume egal sau mai putin ca cea manuala, sa coste la achizitie mai putin sau egal ca cea manuala si sa fie la fel sau mai fiabila (plus costuri de intretinere ) ca cea manuala. Repet, poate.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by BAU »

Exact aceleasi argumente ca ale lui " stenso" le am si eu vis-avis de cutia automata.
Dar la mine conteza mult placerea sofatului , sa simti masina folosind cutia manuala .
Atunci :de ce masinile de curse nu au cutii automate ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

deodorantu
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2015, 15:24
Auto: kia ceed

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by deodorantu »

Placerea condusului nu sta in cutia manuala.
La romani pretul de achizitie e decizional de aici si fobia de cutie automata ...
Ferrari firma aia mica oare de ce nu mai pune cutii manuale pe masinile lor, cred ca nu sunt sportive si nici placute la condus :)

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by Ogy »

Un tigan isi cumpara Ferrari. Dupa doua saptamani se strica cutia de viteze la masina si o trimite la reprezentanta. Ii repara italienii masina si i-o trimit inapoi. Dupa alte doua saptamani iar i se strica cutia de viteze. Italienii ii repara cutia din nou si trimit un reprezentat sa mearga cu tiganul sa vada de ce se tot strica cutia. Merge tiganu pe autostrada, a I-a, a II-a, a III-a… a VI-a… 340km/h si il intreaba pe reprezentant: - Ce spui? Esti speriat? La care reprezentantul: - Nu sunt speriat deloc… stiu ca masina poate… La care tiganul: - Stai sa vezi cand bag “R” de la Racheta.


Acum daca tu crezi ca pana in 50000 o sa ai reprize de Ferrari, pot sa te intreb: ce ai fumat, ca vreau si eu? :)

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by BUNU »

Cutiile automate cu dublu ambreaj si 8 trepte mentin consumul de carburant la acelas nivel cu cutiile manuale.
Satisfactia condusului(cel putin pentru mine)nu sta in a mesteca intr-o cutie ci de a ma deplasa cat mai confortabil si la destinatie sa ajung cat mai odihnit.Si daca as avea bani chiar ca mi-as lua o limuzina. :D
Last edited by BUNU on 10 Jan 2015, 13:58, edited 2 times in total.
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by Ogy »

Pe modelele noi care o sa apara de la kia, o sa fie pusa cutia cea noua in 7 trepte. Mai este un pic si ajungem si la 8.
In fine, eu nu vb de consum. Sunt alte lucruri mai arzatoare si mai stresante in viata asta.
Cutia automata pentru mine e la fel ca un motor diesel: complexa, scumpa la intretinere, fiabilitate scazuta, pretentioasa si sensibila.

deodorantu
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2015, 15:24
Auto: kia ceed

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by deodorantu »

Cu amabilitatea coordonatorului de vanzari Adrian Ardelean de la Silvermotors Timisoara am primit si o oferta.
Kia Ceed 1.6 GDI Star 135CP cu urmatoarele optionale:

1. Transmisie automata dublu ambreaj (DCT)- 1.531€
2. Jante aliaj 205/55 R16 (A16)-290€
3. Geamuri spate cu tenta fumurie (PRI)-41€
4. Bord „Super Vision”(SVC)-286€
5. Pedale Aluminiu (ALP)-58€
6. Bluetooth (BLT)-76€
7. Senzori parcare (BWS)-161€
8. Pachet Iarna (SWH)-177€
9. Pachet Vision (ECM)-193€
Total optionale: 2.523€
Pret de vanzare: 18.370 € cu TVA
Ce parere aveti, eu cred ca este destul de bine aleasa, daca considerati ca mai trebuie sa schimb ceva un sfat mi-ar fi de folos inainte sa dau raspunsul final :)

Post Reply

Return to “Generalităţi”