Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by quelloo »

trebuie sa recunosc ca nu mai condusesem de mult timp masina automata. Dar am avut "placerea" sa dau putin la pedale la un Smart 4 two recent, si intradevar, poate nu e cea mai sofisticata sau noua cutie de viteze automata pe masina aia, dar daca restu sunt de 10 ori mai rapide.... tot nu merita :P (a 1-a spre a 2-a cu piciorul la podea lua cam 3 secunde sa cupleze. aveam impresia ca se opreste :))) )

disclaimer! : am condus un DSG la inceput pe un 2.0 TDI si intradevar schimba f rapid si rafinat dar personal, imi lipsea ceva :(. Simteam nevoia unui facalet la mana dreapta acolo. Cred ca asta e din cauza ca masina nu era destul de puternica sa imi ia atentia de la chestia asta prin viteza.
Probabil de pe la 300 si ceva de cai in sus as fi asa de scufundat in experienta condusului si m-as tine de volan sa nu scape, incat as putea sa uit de facalet, dar pana atunci... asta-mi e damblaua :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by BAU »

@asdfgh : Ma simt vizat de postul tau de sus . Nu stiu de unde ai dedus tu ca recomandam celorlalti faptul ca nu ar fi bune masinile cu cutie automata. In acest moment intr-adevar au devenit foarte bune si probabil ca in cca. 10 ani vor disparea cutiile manuale.

Personal am spus ca EU NU MA SIMT CONFORTABIL conducind o masina cu cutie automata . Am vazut ca si altii. Este parerea mea si piticii mei (acum ).
Ca ulterior imi pot schimba parerea este altceva .

Dar postul meu l-am incheiat cu : Alegerea este a fiecaruia dintre noi .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by stenso »

Gata colegu ne.ai dat pe spate cu...ianuarie 2015! Sa lansat cumva ceva luna asta si nu stim noi? Sau cum? Vezi ca vestita DTC este conceptie 2011 sau ceva pe acolo..deci nu are nicio leg cu 2015. Daca vrei sa vb de tehnologie 2015 ne auzim prin 2020 deacord? Si vezi ca pe autodata vestita DTC intradevar consuma la fel ca manuala dar e data mai lenesa cu 1 sec, care de multe ori poate face diferenta... Si hai sa fim sinceri...poti sa cauti si date oficiale studii ce vrei tu...manualele sunt bune si nu au avut niciodata niciun defect cred ca in proportie de...sa nu exagerez...99%. Automatele...ai tu curaj sa dai un procent? Crezi ca exagerez daca pronosticul meu e > 50%?

Aa si inca ceva...ca eu nu am chef sa dau un serch la Google si nici nu ma intereseaza...cutia ca cutia dar...vestitul dubluambreiaj uscat e fiabil? Cedeaza repede? Se gaseste ca piesa de schimb? Cat o costa? Cat o fi manopera? Stie orice mecanic normal sa il schimbe? Sau doar la reprezentanta sau poate nici acolo...

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by Nesta3 »

Nu cred ca a vrut sa pice asa greu postul.Nu trebuie sa sarim pe el.Ce zice el e ok,dar sa vedem fiabilitatea in timp.Mai ales la Kia cu aceasta noua implementare
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by asdfgh »

Asa e....nu am vrut sa pice asa greu postul si nici nu vizam pe cineva in mod special, doar ca nu e ok sa dati sfaturi atat de transante cand nu e cazul. Cutia automata la clasa asta tine de confort si de cati bani are fiecare de dat(performante poate mai putin...e kia totusi)
Kia\hyundai sunt la inceput cu tehnologia DTC si mai au pana ajung la nivelul vw, dar au un mare atu - garantia. Poate generatiile urmatoare de DTC o sa suporte mai mult cuplu(pt moment vad ca a fost pusa doar pe 1.6GDI nu e pe diesel sau T-GDI) si o sa fie si mai performante. Atat timp cat nu consuma mai mult eu as incerca.
inca niste link-uri interesante:
http://www.edmunds.com/fuel-economy/fiv ... hifts.html
http://www.autoguide.com/auto-news/2012 ... ssion.html
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by BUNU »

Sa retinem un lucru,foarte multe firme constructoare auto nu produc ele toate componentele.Sunt alti constructori specializati in cablaje,cutii de viteza,casete de directie etc.(Vezi BMW,WW,Audi si altele)
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

Post Reply

Return to “Generalităţi”