Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

deodorantu
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2015, 15:24
Auto: kia ceed

Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by deodorantu »

Buna la toata lumea :)
Doresc sa achizitionez in perioada urmatoare un model specificat in titlu, idea este ca nu ma pot horatara pe ce variant de echipare sa optez ...
Ca si lucruri obligatorii ar fi: cutie automata, climatronic, senzori parcare fata-spate ( faruri cu xenon ??? :) )

O sa ziceti ia STAR si aia e ...dar poate ca e mai bine CITY ...

Factorul de care tre sa tinem cont este ca am un buget de 17-18 mi de euro ( nu as vrea sa-l depasesc ).

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by BAU »

In semnatura nu se vede din ce oras esti .
Ai fost la reprezentanta ? La 17-18 mii de euro cred ca gasesti o masina care sa aibe ceea ce doresti tu pe ea ( si poate si ceva in plus) . Incearca la reprezentanta poate ti-o personalizeaza .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

deodorantu
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2015, 15:24
Auto: kia ceed

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by deodorantu »

Orasul este Timisoara ...
Am fost la reprezentanta, idea este ca neavand nici o masina de prezentare discutia a fost mai mult formala decat finala.
Prin discutie formala nu zic ca nu am plecat lamurit, dar faptul ca am optat pentru cutie automata a incurcat putin calculele vanzatorului care este mult peste ce am intalnit la altii, facand referire la profesionalism ( nume mari din domeniu auto).
S-a ajuns la faptul ca ma pot juca cu optiunile din oferta, dar sunt asa ciudat puse incat nu stiu ce sa aleg in bugetul meu sa ies bine :)

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by panzer »

Din cate mi-a spus mie un dealer din Bucuresti pe Ceed 1.6 GDI au o cutie automata cu dublu ambreiaj. N-am insistat pt ca nu e printre prioritatile mele. Nici nu stiu sa fi vazut la vreun coleg vreun Ceed automat.

Automate sunt pe la Sportage, si sunt useri pe aici care le conduc zi de zi dar nu stiu ce fel de cutii automate sunt.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by BAU »

Un sfat personal , prietenesc poate : Pentru 1,6 GDI incearca sa nu fie o prioritate cutia automata. Mergi pe manuala cu dotari suplimentare de siguranta.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

deodorantu
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2015, 15:24
Auto: kia ceed

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by deodorantu »

AAA ... :) tinand cont de sfatul tau sa nu merg pe cutia automata la varinta 1.6 benzina sa merg pe motorina sau sa ma rezum STRICT la manuala???

Intreb asta deoarece simt o mica ,,frica,, fata de cutia automata la KIA pe care doresti sa mi-o tranzmiti ...


Ma gandesc la automata din prizma faptului ca o sa merg MULLLLLLLTTT in oras si nu mai suport ... 0.1.2.0.1.2.3..0.1.2.1.0.1 :)

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by BAU »

Da ai intuit bine . Simt o "mica" frica pentru cutiile automate pe Ceed. ( da-i un search si pe forum ).
Chiar daca mergi mult in oras , parca tot mai bine se comporta cutia manuala . Sau daca mergi si mai mult in oras , trage spre diesel.

La folosiri intense , primul ce te poate lasa ar fi ambreiajul care nu tine cont ca ai cutie manuala sau automata.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by Qalex21 »

E o cutie foarte OK, dar taie un pic din elanul motorului pe benzina si mareste si consumul. Daca ar fi fost motorul 1.6 T-GDI probabil ca s-ar fi pretat mai bine. Daca mergi mai mult in oras, nu cred ca vrei diesel :)

https://www.youtube.com/watch?v=KrwcX41KfpQ

deodorantu
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2015, 15:24
Auto: kia ceed

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by deodorantu »

Sa zicem 10-15mi de kilometrii / an ...sfatul lumii a fost benzina.
La reprezentanta vanzatorul mi-a spus ca se poate opta pt automata doar de la varianta 1.6 BEST/STAR ... ( de aici si nebunia cu pun aia renunt la aia ) fiind un tip care sa zicem ca imi place sa experimentez si vazand ca grupul KIA/ Hyundai au dezvoltat cutia cu dublu ambreiaj in colaborare cu nemtii ( dai un ban dar ai un neamtz :) poate si de la VW =D> ) am zis de ce nu sau mai corect TREBUIE ...
Garantia de 7 ani si grija pentru un lucru nou facut cu care eu sper sa se laude acest grup ma face sa dau 1531 de euro si sa stau linistit .... sa poate ma insel si imi dau palme mai tarziu.

User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by Qalex21 »

Eu personal am mai multe incredere in cutia DCT de la Hyundai/Kia, despre care nu am auzit plangeri ( este inca destul de noua totusi), decat DSG-ul de la VW, unde sunt dosare peste dosare de probleme si plangeri.

Cu conditia sa mai iesi din cand in cand la drumuri mai lungi in afara orasului, este OK si un diesel. Din cate stiu, cutia DCT este doar pe modelele pe benzina, 1.6 GDi.

deodorantu
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2015, 15:24
Auto: kia ceed

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by deodorantu »

Oricum sunt necajit :( ca nu am vazut/urcat in masina ... daca macar as cunoaste pe cineva din Timisoara posesor de minune :) tare fain ar fi.
La reprezentanta o sa primeasca in martie una ... masina de showroom fiind vanduta inainte de Craciun.
Este la moda sa faci achizitii online de ce sa nu profit si eu :))

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by panzer »

Ia vezi nu ai mai mult noroc la dealerii Hyundai? Poate gasesti vreun i30 automat, sau si mai bine un i40 automat. Exista si Elantra automata. Nu stiu ce cutii au, dar te lamuresc ei.

Te lamuresti mai bine. In plus cei de la Hyundai sunt mai flexibili la discount-uri decat Kia.

deodorantu
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2015, 15:24
Auto: kia ceed

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by deodorantu »

Am fost astazi la Hyundai ... cutia lor automata nu are dublu ambreiaj ... cica nu e diferenta, voi ce parere aveti?

deodorantu
Posts: 13
Joined: 07 Jan 2015, 15:24
Auto: kia ceed

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by deodorantu »

deodorantu wrote:Am fost astazi la Hyundai ... cutia lor automata nu are dublu ambreiaj ... cica nu e diferenta, voi ce parere aveti?
Nu am facu drive test am fost doar in recunoastere :)

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sfat achizitie KIA Ceed 1.6 benzina

Post by quelloo »

mergi sa faci test drive. cutia si motorul trebuie sa fie identice. o sa-ti faci o idee de cum se comporta.
la 15000 pe an mai mult in oras, n-are sens sa iei diesel decat daca tii tu neaparat.
ca si optionale, iti recomand cu mana pe inima sa fii sigur ca ai oglinzi rabatabile electric si parbriz incalzit (foarte utile in opinia mea)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Generalităţi”