cee'd 16 crdi 2013

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Am făcut soft la TCM Turbo când mașina avea aprox 3000 km. După fiecare revizie am fost la ei sa fac update de soft. La TCM Turbo ma refer.

Sincer nu știu datele câți cai și ce cuplu știu doar ca am scos cu rotile de vara 8.5 pana la 100 fără sa ma chinui foarte tare.

Nu a consumat un gram de ulei. Mai mult nu am avut măcar o singura problema mecanica iar consumul a scăzut...

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: cee'd 16 crdi 2013

Post by Vincze Szilard »

la ce sa te astepti pe perioada garantiei, pai eu astept de o luna jumate sa ajunga ceva piese din cutie, un rulment si un pinion, dupa o luna jumate de asteptat sun ca disperatu la un nr de telefon din bucuresti sa vad de ce nu primesc astia din cluj piesele, dupa ce au raspuns odata pe urma in ziua aia nu a mai raspuns nimeni la telefon, pe langa faptu ca am si fost "pasat" la cineva care habar nu avea ca ce vreau eu (o doamna din depozitu cu piese)
deci cam asa sta treaba cu garantia, e ok daca sunt piesele pe stoc, daca nu, atunci o sa astepti.
(am uitat sa specific ca masina de schimb este contracost, este politica care tine de serivce si la cluj astia dau masina de schimb contra cost.)
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: cee'd 16 crdi 2013

Post by ICEMAN »

Vincze Szilard wrote:la ce sa te astepti pe perioada garantiei, pai eu astept de o luna jumate sa ajunga ceva piese din cutie, un rulment si un pinion, dupa o luna jumate de asteptat sun ca disperatu la un nr de telefon din bucuresti sa vad de ce nu primesc astia din cluj piesele, dupa ce au raspuns odata pe urma in ziua aia nu a mai raspuns nimeni la telefon, pe langa faptu ca am si fost "pasat" la cineva care habar nu avea ca ce vreau eu (o doamna din depozitu cu piese)
deci cam asa sta treaba cu garantia, e ok daca sunt piesele pe stoc, daca nu, atunci o sa astepti.
(am uitat sa specific ca masina de schimb este contracost, este politica care tine de serivce si la cluj astia dau masina de schimb contra cost.)
cati km ai cu masina, alte probleme pana acum ai avut ? sincer sa sti ca asta nu este o problema numai la reprezentanta kia si la alte marci mai consacrate am patito si eu dar este adevarat ca am asteptat exact atat cat au zis, deci piesa a venit in termenul promis

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re:

Post by ICEMAN »

colin wrote:Am făcut soft la TCM Turbo când mașina avea aprox 3000 km. După fiecare revizie am fost la ei sa fac update de soft. La TCM Turbo ma refer.

Sincer nu știu datele câți cai și ce cuplu știu doar ca am scos cu rotile de vara 8.5 pana la 100 fără sa ma chinui foarte tare.

Nu a consumat un gram de ulei. Mai mult nu am avut măcar o singura problema mecanica iar consumul a scăzut...
cat a costat ? ceva probleme la garantie, afecteaza cu ceva, ma gandesc ca o sa vada daca este umblat in soft, pana acum cati km ai cu softul asta

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: cee'd 16 crdi 2013

Post by Vincze Szilard »

masina are vreo 75k km, chestia e ca si daca sun la numaru de tel 021 305 72xx daca raspunde cineva atunci esti "pasat" de la unu la altu, ultima convorbire azi dimineata a durat aproape 8 minute si nu am reusit decat sa le spun ce am ca ei m-au pasat de la unu la altu si in rest muzica pe fundal, pana la urma am inchis eu convorbirea.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: cee'd 16 crdi 2013

Post by ICEMAN »

Vincze Szilard wrote:masina are vreo 75k km, chestia e ca si daca sun la numaru de tel 021 305 72xx daca raspunde cineva atunci esti "pasat" de la unu la altu, ultima convorbire azi dimineata a durat aproape 8 minute si nu am reusit decat sa le spun ce am ca ei m-au pasat de la unu la altu si in rest muzica pe fundal, pana la urma am inchis eu convorbirea.


pana acum ce probleme ai mai avut cu masina? incearca sa dai si un mail pe adresa lor sau eventual cere sa vb cu seful de service.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: cee'd 16 crdi 2013

Post by Vincze Szilard »

cu seful de service din cluj am vb destul, dar el nu poate sa imi spuna nimic ca nici el nu stie cand o sa soseasca piesele (daca era masina volvo in prima zi puteam sa iti spun pe cand e gata masina, dar fiind kia nu ma pot pronunta) asa a zis la telfon cel din service, nu stiu care e politica la kia dar nici macar reprezentantele din diferite orase sa nu stie cand anume le soseste o piesa, (undeva la o luna) apoi +/- 2 saptamani nu conteaza.
o sa mai incerc azi sa ii sun si pe urma daca nici asa nu merge atunci le fac o adresa, ce-i drept nici macar nu stiu unde sa scriu adresa, la cervice n cluj sau la sediu central in bucuresti.
ce ii drept astia de aici nu misca nimic fara aprobarea centrului.

ca si o chestie, anul trecut cand am vrut sa fac revizia, a trebuit sa imi scaneze documentele si sa faca comanda la piese (consumabile) si pe urma sa ma programez la revizie, am stat o saptamana in asteptare si pe urma am plecat la baia mare ca aia aveau de toate pe stoc.
sincer nu stiu ce politica au astia, dar sa zicem ca daca era masina de taxi ce faceam? 2 luni nu mai lucram?
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: cee'd 16 crdi 2013

Post by ICEMAN »

Vincze Szilard wrote:cu seful de service din cluj am vb destul, dar el nu poate sa imi spuna nimic ca nici el nu stie cand o sa soseasca piesele (daca era masina volvo in prima zi puteam sa iti spun pe cand e gata masina, dar fiind kia nu ma pot pronunta) asa a zis la telfon cel din service, nu stiu care e politica la kia dar nici macar reprezentantele din diferite orase sa nu stie cand anume le soseste o piesa, (undeva la o luna) apoi +/- 2 saptamani nu conteaza.
o sa mai incerc azi sa ii sun si pe urma daca nici asa nu merge atunci le fac o adresa, ce-i drept nici macar nu stiu unde sa scriu adresa, la cervice n cluj sau la sediu central in bucuresti.
ce ii drept astia de aici nu misca nimic fara aprobarea centrului.

ca si o chestie, anul trecut cand am vrut sa fac revizia, a trebuit sa imi scaneze documentele si sa faca comanda la piese (consumabile) si pe urma sa ma programez la revizie, am stat o saptamana in asteptare si pe urma am plecat la baia mare ca aia aveau de toate pe stoc.
sincer nu stiu ce politica au astia, dar sa zicem ca daca era masina de taxi ce faceam? 2 luni nu mai lucram?
da nasol, eu zic sa vb la bucuresti cu cineva de la piese sa vezi cum sta treaba, alte probleme mecanice la masina ai avut pana acum ?

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: cee'd 16 crdi 2013

Post by Vincze Szilard »

bieletele pe fata schimbate si distributia (dar distributia a fost degeaba ca nu de acolo era problema), si un filtru de aer chiar deasupra rezervorului (bubuia rezervorul daca inchideam de tot busonu de umplere la rezervor) in rest nu prea am avut chestii care sa ma faca sa umblu prin service.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: cee'd 16 crdi 2013

Post by ICEMAN »

Vincze Szilard wrote:bieletele pe fata schimbate si distributia (dar distributia a fost degeaba ca nu de acolo era problema), si un filtru de aer chiar deasupra rezervorului (bubuia rezervorul daca inchideam de tot busonu de umplere la rezervor) in rest nu prea am avut chestii care sa ma faca sa umblu prin service.
sa inteleg ca in general esti multumit de masina, problema cu piesa nu tine de masina ci doar de modul de lucru de la noi, presupun ca afara nu prea se intampla asa,daca nu rezolvi aici cel mai ok este reprezentanta din Ungaria,totusi ptr o masina de 75km rulati in tara este ok nu ai avut probleme majore.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cee'd 16 crdi 2013

Post by panzer »

panzer wrote:Daca insa vii dupa un 2.0 tdi o sa fii dezamagit un pic de 1.6 crdi.
1.6 tdi de la vw e o glumita buna. nu cunosc proprietar sa fie multumit de el.
ICEMAN wrote:panzer cu parere de rau te contrazic cel putin din punct de vedere al motorului la vw detin 2.0 tdi pe golf 5 140hp si credema singurul lucru de care imi pare rau cand vand masina este exact motorul, are 140km si la motor 0 probleme sa nu mai zic ca trage foarte foarte bine, este adevarat ca sunt probleme cu ele dar cele de pe passat car au alta rampa de injectoare sin inca ceva diferit nu mai stiu exact ce, am facut drive test cu 1.6crdi iar pentru un motor de 1.6 se misca ok dupa parerea mea,
Unde ma contrazici? 2.0 tdi (daca nu a fost cel cu probleme) este ok. 1.6 tdi la 105 cp este o gluma parerea mea. (eu pe Octavia 2 FL l-am condus).
Daca tzi-a placut 1.6 crdi atunci e ok. Banuiesc ca l-ai condus pe cel de 128 cp.

In concluzie te las sa discuti despre masina cu ceilalti.
eugenflorinmanea wrote:Cred ca sunt 4 in B.In care n ai intra?:)
MIT Baneasa! Dar nu am o explicatie.

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: cee'd 16 crdi 2013

Post by ICEMAN »

panzer wrote:
panzer wrote:Daca insa vii dupa un 2.0 tdi o sa fii dezamagit un pic de 1.6 crdi.
1.6 tdi de la vw e o glumita buna. nu cunosc proprietar sa fie multumit de el.
ICEMAN wrote:panzer cu parere de rau te contrazic cel putin din punct de vedere al motorului la vw detin 2.0 tdi pe golf 5 140hp si credema singurul lucru de care imi pare rau cand vand masina este exact motorul, are 140km si la motor 0 probleme sa nu mai zic ca trage foarte foarte bine, este adevarat ca sunt probleme cu ele dar cele de pe passat car au alta rampa de injectoare sin inca ceva diferit nu mai stiu exact ce, am facut drive test cu 1.6crdi iar pentru un motor de 1.6 se misca ok dupa parerea mea,
Unde ma contrazici? 2.0 tdi (daca nu a fost cel cu probleme) este ok. 1.6 tdi la 105 cp este o gluma parerea mea. (eu pe Octavia 2 FL l-am condus).
Daca tzi-a placut 1.6 crdi atunci e ok. Banuiesc ca l-ai condus pe cel de 128 cp.

In concluzie te las sa discuti despre masina cu ceilalti.
eugenflorinmanea wrote:Cred ca sunt 4 in B.In care n ai intra?:)
MIT Baneasa! Dar nu am o explicatie.
da cel de 128 l am condus si dupa parerea mea se misca ok , referitor la vw am crezut ca te referi la motorul de 2.0 ca este o glumitza...cel de 1.6 nu am condus deci nu ma pot pronunta pot doar sa te cred pe cuvant

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: cee'd 16 crdi 2013

Post by Vincze Szilard »

@ICEMAN in momentul de fata nu mai am ce sa fac ca este deja dezmembrata si doar de pe platforma o pot duce, in + masina e cu cauciucuri de vara si deja vine zapada.
oricum la urmatoarea masina v-a conta si chestia asta, cat timp astepti dupa piese.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

ICEMAN
Posts: 137
Joined: 19 Nov 2013, 14:57
Auto: cee'd 2013
Location: Bucuresti

Re: cee'd 16 crdi 2013

Post by ICEMAN »

Vincze Szilard wrote:@ICEMAN in momentul de fata nu mai am ce sa fac ca este deja dezmembrata si doar de pe platforma o pot duce, in + masina e cu cauciucuri de vara si deja vine zapada.
oricum la urmatoarea masina v-a conta si chestia asta, cat timp astepti dupa piese.
cred ca o sa fi surprins dar si la alte firme la piesele ceva mai importante tot cam asa o sa vina, am mai patit si eu.in rest ce sa zic bafta sper sa rezolvi si sa ne anunti si pe noi pe aici ce ai facut in final

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: cee'd 16 crdi 2013

Post by mitzux »

panzer wrote:@ICEMAN problema Kia in general este service-ul in afara Bucurestiului. Urmareste topicul de revizii si ai sa vezi daca exista un service ok in zona ta a.i. sa pui in valoare cei 7 ani de garantie. In Bucuresti sunt 3 service-uri si in 2 as intra fara dureri de cap.
In primii 5 ani nu au fost mari probleme raportate cu Ceed 1. Putini insa au mai tinut contactul cu comunitatea dupa 150.000 km sa spunem cat de fiabile sunt odata iesite din garantie.
1.6 tdi de la vw e o glumita buna. nu cunosc proprietar sa fie multumit de el.
@ panzer...am fix 159905 km deci peste and still counting...si am tinut jurnalul actual de 5 ani juma.
Legat de chestia cu 1.6 tdi la vw nu prea pot sa fiu de acord cu tine (si nici cu ceilalti)...nu de alta da conduc ambele masini alternativ pe aceiasi ruta. Teoretic vorbind diferenta de la 60-100 in treapta a 3-a la sprint e de 0,2 secunde in favoare ceedului. Nu e mare lucru pentru 10cp in plus. Viteza maxima e mai mare la vw cu 1 kmh. Eu zic ca diferentele dintre valori sunt irelavante in practica. Conform testelor (eu nu am condus niciodata) Kia Ceed 2 are ptr sprintul relevant de mai sus 6,9 s (http://www.adac.de/infotestrat/tests/au ... DTest=4847) deci 0,3 mai putin ca cel vechi rezultand intr o diferenta de 0,5 s fata de golful 6 si 0.4 fata de golf 7 cu acelasi 1.6 tdi (http://www.adac.de/infotestrat/tests/au ... DTest=4884). Din cate mi aduc aminte 2.0 tdi are pentru sprintul asta 5,4 s, deci da o diferenta sesizabila. Problema e cuplul motor care la un motor mai mare e clar mai mare in zona de low rpm, chiar daca la nivel maxim diferentele sunt mici. Relevant e, cred eu, ce masina iti place si ce vrei de la ea. Daca vrei depasiri sportive cred ca motorul de 1,6 egal de la cine (vag, kia, renault) e o alegere gresita. Marele lui atu e consumul, daca stii sa l coduci (la golf cam 5 in medie). Si da, sunt multumit de el, pentru ca stiu pentru ce l-am luat. Parerea mea despre tuning, cu toate criticile care ma astept sa le primesc, e sa o lasi balta. Vrei cai, atunci i-ai direct din fabrica, altfel o sa pice unele dupa altele (candva-nu se stie cand), iar garantia (mai ales asta de 7 ani) poti sa o o uiti.
stima
m
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

Post Reply

Return to “Generalităţi”