Kia RIO 1.4 2006

Totul despre al vostru Kia Rio şi poze bineînţeles!
vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia RIO 1.4 2006

Post by vlady_b »

Mi-au venit ieri placutele de frana comandate de la ingaraj.ro
Placute frana fata Delphi 233 RON cu tva si transport inclus.
Kia RIO 1.4
Image

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia RIO 1.4 2006

Post by vlady_b »

Salutare tuturor,

Inca mai am masina din topic si consider ca a venit timpul sa mai povestesc cate ceva despre masina, poate ajuta pe alti posesorii de Kia Rio. In acest moment masina are ~97.000km. Din 2009 pana acum am facut urmatoarele:

Revizii la fiecare 13-14.000 km.
Noiembrie 2010 - schimbat pivot dreapta - gasit defect la ITP
Aprilie 2012 - schimbat distributia plus curele accesorii.
Mai 2012 - schimbat discuri si placute frana pe fata (discurile se ovalizasera) si placute frana pe spate.
Noiembrie 2012 - schmbat amortizoare fata plus bucsi la bara stabilizatoare.

O sa detaliez operatiunea care a avut loc astazi pentru ca am avut de a face numai cu oameni foarte profesionisti din punctul meu de vedere.

Problema: masina incepuse sa troncane la denivelari (nu la gropi sau speedbump-uri). La recomandare unui coleg am fost cu masina la un service undeva in Catelu (la iesirea pe A2) - un service micut dar cu oameni foarte priceputi, daca e cineva interesat va pot da numarul de telefon de acolo. S-au uitat la masina, am facut un test pe drumurile de acolo - verdict amortizoare fata st si dr si busci bara stabilizatoare. Bun, am inceput cautarea si am dat peste baietii de la King Auto (intersectie serban voda cu cutitul de argint). Oamenii au un site nasol si invechit dar raspund foarte prompt la telefon si mail-uri. Eu am tinut legatura acolo cu Silviu Bucsaneanu - Departament Hyundai - Kia.Ei sunt importatori directi de piese. La recomandarea lui am achizitionat amortizoare Mando Koreea (chiar Made in Koreea) pentru Hyundai Accent acealasi an. Amortizoarele s-au potrivit perfect si au costat 200ron bucata in loc de 450ron cat costau cele pentru Kia Rio. Mi-au mai trebuit flanse si rulmenti care au costat la King ~30% mai putin decat oriunde altundeva. Bucsele pentru bara stabilizatoare au costat 25ron bucata (nu stiu cat costau in alta parte).

La service manopera pentru tot (amortizoare si bucsi) a fost 215ron. Acum cu piesele noi masina nu mai troncane iar comportamentul la gropi si denivelari este complet altul fata de inainte.

Daca aveti intrebari sau curiozitati va rog sa-mi spuneti.

Numai bine,
Vlad
Kia RIO 1.4
Image

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia RIO 1.4 2006

Post by vlady_b »

A mai trecut un an asa ca a venit timpul sa mai povestesc cate ceva despre masinutza. Acum are ~115.000km.
In mai am facut revizia de la 105.000km: ulei (tot Mobil1 5w30) si filtre.
Tot in mai a primit cauciucuri noi de vara.
Inainte cu o saptamana sa implineasca 7 ani a primit si baterie noua (Bosch).
Acum o saptamana a primit si cauciucuri noi de iarna.
Masina merge in continuare excelent. Din pacate a ajuns zgariata pe toata partile si chiar o sa postez ceva poze cu "opere de arta". La primavara probabil o sa vopsesc tot ce e cu probleme.

P.S. Va recomand cu incredere si www.marso.ro pentru cauciucuri. Am luat de la ei Nokian-urile (WR D3 90H) de iarna.
Kia RIO 1.4
Image

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia RIO 1.4 2006

Post by vlady_b »

Si a facut masinuta 8 ani.
In mai am facut din nou revizia la 120.000km
Ulei (tot Mobil1 5W30) filtre, bujii (NGK Iridium IX), pompa apa (s-a gaurit cea pusa la schimbarea distributiei) plus curelele de la accesorii care se tocisera (au fost schimbate toate la 90.000km)

Din pacate astazi la 127.000km compresorul de AC a decedat :)
In acest moment este deconectata cureaua care il atrena si nu imi vine sa cred cat de liniste este in masina :)

Estimarile de pret nu sunt tocmai grozave:

IMG mi-a dat cotatie de 4000ron plus 200ron manopera (ulei, freon, curea incluse)

Pe site-urile de profil (autokarma, ingaraj) gasesc compresor la aproximativ 1400-1700ron plus manopera, freon si curea.

Second am gasit la 1000ron....dar nu pot sa zic ca sunt tentat de varianta asta.

Partea buna e ca a trecut vara si pana schimb compresorul nu o sa am prea mare disconfort.

Partea nasoala e ca nu gasesc deloc normal sa pice compresorul la ~120.000km.

Si mai nasol ca in reprezentata costa ~1000euro cu totul in conditiile in care masina face cu indulgenta 3000euro.

O zi buna va doresc!!!
Kia RIO 1.4
Image

Andr3yKia
Posts: 2
Joined: 25 Jul 2017, 23:22
Auto: Kia Rio 2007
Location: Romania

Re: Kia RIO 1.4 2006

Post by Andr3yKia »

Buna seara,are cineva idee care sigurante e pe reglaj faruri?
Multumesc. :(

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Kia RIO 1.4 2006

Post by MeGeNe »

Sper sa te ajute asta:

Kia Rio5 2007 Fuse Box/Block Circuit Breaker Diagram
AMPS FUSE MAP
10A B/UP LP
10A ABS
15A IG COIL
20A DR LOCK
15A STOP
20A S/ROOF
10A H/LP RH
10A S/ROOF BLW
25A F/WPR
10A H/LP LH
15A R/WPR
10A CLUSTER
10A ECU
10A F/FOG
25A AMP
20A S/HTD
25A C/LIGHT
15A AUDIO
10A MULT B/UP
10A SNSR
10A TCU
15A A/BAG
30A RR/HTD
10A IGN
10A AUDIO
25A P/WDW RH
10A START
10A A/BAG IND
10A T/SIG
10A HAZARD
10A TAIL RH
10A TAIL LH
10A HTD MIR
25A P/WDW LH
Kia Rio5 2008 Main Relay Fuse Panel/Board – Fuse Symbol Map
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”