Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Totul despre al vostru Kia Rio şi poze bineînţeles!
Post Reply
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by Nesta3 »

Tocmai ce au intrat din nou in scandal cei de la Euroins.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by alexcrist »

Mda, după ce oricum aveam și eu dubii, mai spuneți și voi că nu-i de bine, plus alte semne de-ale Universului (gen niște ședințe la muncă apărute brusc luni la ora constatării :D ), azi am pus mâna pe telefon și am făcut programare la Groupama. Vineri, 6 decembrie. Cred că dacă o făceam de luni, deja azi aveam constatarea gata. :)

Ca fapt divers, doar din comunicarea cu operatoarele (Euroins și Groupama) se vede diferența enormă între cele 2. Renunț la mașina la schimb, dar cred că o să dorm mai bine noaptea. :)

Și dacă tot apelez la Groupama, s-ar putea să deschid un dosar separat de CASCO și pentru revopsit pragurile. Mă mai gândesc până vineri.

EDIT: Văd că s-a întâmplat ceva cu pozele, așa că le repostez:
Image Image

richard2016
Posts: 101
Joined: 30 Dec 2018, 23:56
Auto: kia ceed
Location: Oneşti

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by richard2016 »

Salut!Imi pare rau pentru accident!Cum te-ai gandit sa scoti zgarieturile de pe plastice,sub ce modalitate?Multumesc si drumuri bune!

Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk


andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by andrei1271984 »

alexcrist , bine ai facut :)
probabil service-ul are ceva combinatii cu euroins daca ti-au zis ca mai bine euroins decat groupama :D fac si ei un comision la orice client cu dosar pe euroins :)))
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by alexcrist »

richard2016 wrote: 04 Dec 2019, 22:11 Cum te-ai gandit sa scoti zgarieturile de pe plastice,sub ce modalitate?
Despre ce plastice întrebi?
andrei1271984 wrote: 04 Dec 2019, 22:26 alexcrist , bine ai facut :)
probabil service-ul are ceva combinatii cu euroins daca ti-au zis ca mai bine euroins decat groupama :D fac si ei un comision la orice client cu dosar pe euroins :)))
Nu-i exclus. Ce fac ei e treaba lor. Eu recunosc că mă foarte tenta mașina la schimb. Nu neapărat că mor câteva zile fără mașină, dar un test drive moca și prelungit cu alt model era bine venit :D

Apropo de asta, mi s-ar fi părut foarte normal ca și la un dosar de CASCO cu regres pe RCA să ai parte de același condiții, inclusiv de mașină la schimb, mai ales că CASCO este mult mai scump decât RCA, iar prin regres oricum își recuperează cheltuielile.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by andrei1271984 »

nu prea mai exista masina la schimb pe politele casco. Doar Generali, dar trebuie sa indeplinesti anumite conditii...
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

dorinelis
Posts: 30
Joined: 16 May 2013, 17:53
Auto: Ford Focus
Location: Buc

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by dorinelis »

alexcrist, nasol incident...sper sa rezolvi si sa fie totul ok. Spor si rabdare!

Legat de asigurari, eu cu actuala masina am avut un incident mai mult sau mai putin similar si am fost la Casco direct, cel care m-a lovit avand tot Euroins :), si cei de la Casco au facut regres, in aceasta situatie am inteles ca merg treburile destul de repede in sensul ca nu te tin sa astepti pana isi primesc ei banii de la Euroins ci te rezolva in baza politei tale iar ei isi recupereaza apoi banii, faza buna e ca nu esti penalizat tu la polite viitoare si nici nu iti iau franciza. Eu am casco de mai multi ani la Generali, si da, cand am avut problema n-au avut masina de schimb...dar sincer mai important e sa iti faci masina cat mai bine si cat mai repede posibil, in cazul meu am avut masina inapoi in aproximativ 8 zile lucratoare de la reprezentanta de unde am luat-o, a fost inclus aici indreptat o aripa spate si vopsit....deci cu un alt asigurator mai pagubos probabil ar fi durat mult mai mult.

richard2016
Posts: 101
Joined: 30 Dec 2018, 23:56
Auto: kia ceed
Location: Oneşti

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by richard2016 »


"În momentul de față, lucrurile stau identic. Aceleași fine zgârieturi pe volan (nu au avansat absolut deloc spre mai rău, și am avut mai multă grijă să nu apară altele), aceeași ușoară scămoșare a scaunului (aici nu pot zice că am făcut ceva special, am stat pe el cum stau mereu :D, dar nu a avansat vizibil ), aceleași zgârieturi pe plastice (că nu le-am reparat, dar nici n-am prea mai transportat bicicleta în mașină).".............aici spui despre plastice zgariate si nu le-ai reparat.Cum aveai de gand sa le repari?

Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk


alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by alexcrist »

N-aveam de gând. Spuneam doar că-s tot acolo, aceleași, nici mai multe, nici mai puține.

Dacă ții musai, probabil găsești reperele de schimbat, contracost. Eu nu-mi bat capul.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by zaboss »

La următoarea tot la Kia rămâi?
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by alexcrist »

Am rămas deja. :D

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by zaboss »

X-Ceed?
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by alexcrist »

Da. Dar mai durează până vine.

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by alexcrist »

ODO: 105.600 kmp

O scurtă actualizare.

A fost mașina în service, am ridicat-o săptămâna trecută.

S-au rezolvat următoarele:
1) dosar CASCO cu regres: accidentul de la final de noiembrie. Rezultat final: înlocuit ambele uși (inițial Groupama dăduse reparație la ușa față, dar serviceul la reconstatare a cerut înlocuire și s-a aprobat) și mânerul ușii dreapta-spate. Deviz total: ~10.700 de lei (era să cad pe spate când am văzut :lol: )

2) dosar CASCO: revopsire integrală a ambelor praguri și înlocuire parte stângă a scutului motor de plastic. Deviz total: ~1.600 lei

3) garanție: schimbat telescoapele de la hayon (nu prea mai ridicau hayonul, și apăruseră urme de rugină la exteriorul lor) și mânerul ușii stânga spate (crăpat în mod identic cu celelalte 3 deja schimbate; se pare că e o problemă generală la modelul ăsta, ei având și alte mașini venite la garanție cu același defect)

Tot ce m-a costat a fost 2 săptămâni fără mașină (din cauza înlocuirii și a ușii față, care nu era pe stoc, altfel ar fi durat mai puțin de o săptămână) și multe hârtii semnate, mai ales pentru asigurări.

Urmează acuș-acuș și statistica pe 5 ani. :)

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by zaboss »

Chiar sunt curios cât iese. Mie mi-a ieșit 1,5 lei/km la Sportage pe 5 ani. Fiind pe firmă am exact toate cheltuielile.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”