Kia Rio 2013 1.4i

Totul despre al vostru Kia Rio şi poze bineînţeles!
Xulescu
Posts: 22
Joined: 05 Aug 2013, 13:17
Auto: Kia Rio

Re: Kia Rio 2013 1.4i

Post by Xulescu »

Salutare tuturor,
Va deranjez cu o intrebare:
Din cate stiti voi masina vine din fabrica cu antigel sau cu apa distilata? Trebuie sa merg undeva sa verific temperatura care o poate tine agentul de racire?

Multumesc
Xulescu

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Toate mașinile moderne vin cu antigel din fabrica. Fără excepție!

Istrate
Posts: 30
Joined: 23 Mar 2012, 14:45
Auto:
Location: Braila
Contact:

Re: Kia Rio 2013 1.4i

Post by Istrate »

Salutare, sa stii ca nu ti-am vazut inca masina in Braila. Este alba, nu? Noi suntem doar trei, eu, una albastra si inca una rosie. Chiar sunt curios sa ti-o intalnesc. Daca nu este indiscret, ai putea sa-mi comunici te rog cu ce suma ai reusit sa o vinzi?
Kia Rio [color=#804040]Wendy Brown[/color] 2012

[img]http://kia-buzz.com/wp-content/uploads/2011/10/all-new-Rio-interior-5.jpg[/img]

[url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=88&t=18371&p=186384#p186384][b]Jurnal de bord[/b][/url]

Xulescu
Posts: 22
Joined: 05 Aug 2013, 13:17
Auto: Kia Rio

Re: Kia Rio 2013 1.4i

Post by Xulescu »

Salut,

Am o intrebare legata de indicatorul de benzina:

Daca rezervorul totalizeaza 43 litri.
El este impartit in 4 diviziuni mai mari , si 8 mai mici.
Deci o diviziune mica are 5.375 litri.
Intrebari:

1) Cata benzina mai am cand mi se aprinde becul ?
Am fost sub jumatatea ultimei diviziuni mici ( dupa calculele mele sub 2.65 litri ) si tot nu s-a aprins becul.
2) Alta intrebare. Valoarea in km care o da el ca o pot parcurge ( ex 600 km cu 43 litri benzina ) este estimata pe baza a ce anume ? Consumul mediu pe ultimii 100 km ?
3) Tind sa cred ca exista ceva erori la consumul mediu. Am facut un drum de 400 km. Consum mediu 5.5 de unde rezulta un consum de 22 litri. In realitate au fost 32. Cum se explica aceasta abatere de 6 litri? Mentionez ca am mers pe liber mult( serpentine la greu ) .
4) De fiecare data cand fac plinul acul urca peste valoarea maxima a indicatorului. Cu cat ? Nu stiu.
Pana acum am 12800 km fara nici un eveniment neplacut. Urmeaza revizia in luna iulie. Cost 436 ron la IMG.

5) Offtopic: Aveti idee daca a aparut un scut motor(preferabil metalic) pentru aceasta model? ( Kia rio 2013 1.4 benzina ? )

Multumesc,
Xulescu.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Rio 2013 1.4i

Post by quelloo »

consumul ala de 32 ti-a iesit la pompa sau ochiometric pe diviziunile alea? ar fi prea mare diferenta daca ar fi consumul la pompa.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Xulescu
Posts: 22
Joined: 05 Aug 2013, 13:17
Auto: Kia Rio

Re: Kia Rio 2013 1.4i

Post by Xulescu »

la ochi conform cu diviziunile, respectiv 6 diviziuni. eu ma asteptam la 4diviziuni mici.
Mai e o mica eroare. Cand pun benzina urca mai sus, si prima oara cand scade , scade mai repede si apoi mai greu.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Rio 2013 1.4i

Post by quelloo »

baga un consum la pompa si o sa vezi ca e aproximativ la fel ca si computerul de bord.
nici la mine nu scade constant acul ala. fac si 200 km pana sa inceapa sa scada sub full daca in prealabil am insistat sa bag cat mai mult in rezervor.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Xulescu
Posts: 22
Joined: 05 Aug 2013, 13:17
Auto: Kia Rio

Re: Kia Rio 2013 1.4i

Post by Xulescu »

Salut,

Am facut un drum mai lung(Bucuresti Suceava si retur) si a fost ok consumul .
Mai am doua intrebari:

1) De unde alimentati cu benzina? Eu de obicei pun de la petrom , petrom 95, a fost ok, insa saptamana trecuta am alimentat de la un rompetrol si mi-a placut foarte mult cum a mers masina, e mai vioaie, trage mai bine in turatii joase.( pe la 2000 rpm) , raspunde mai rapid la comenzi , etc.
2) In rezervorul de logan stiu ca intra si 65 litri benzina. Stiti cumva sa aibe vreo rezerva rezervorul de kia ? Al meu Rio are rezervorul de 43 litri. Oricum de pe la 40 imi cam arunca pompa afara. Pun cate putin ca sa mai mearga.

Multumesc,
Xulescu.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”