Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Totul despre al vostru Kia Rio şi poze bineînţeles!
Post Reply
alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by alexcrist »

zaboss wrote: 19 Feb 2020, 16:04 Chiar sunt curios cât iese. Mie mi-a ieșit 1,5 lei/km la Sportage pe 5 ani. Fiind pe firmă am exact toate cheltuielile.
Eu nu am așa exact toate cheltuielile, din păcate. :) La combustibil îmi lipsesc câteva sute (sau mii?) de km la început, iar la cheltuieli n-am prea ținut cont de mărunțișuri (spălări, lichide de parbriz etc...). Am impresia că nici asigurările nu le-am trecut pe toate în aplicație, deși de vreo 2 ani am început să le trec. Na, pe firmă ești un pic mai strict probabil. La mine e un pic mai orientativ calculul.

====================================================

ODO: ~105.600 km

Image

S-au făcut aproape 5 ani.

Plimbările au continuat, amintirile s-au înmulțit, kilometrii s-au adunat. Un an terminat aproape fără evenimente, până la cel de-al doilea accident ușor, finalizat din fericire doar cu pagube materiale. Cheltuielile pe anul ăsta s-au rezumat la ambreiaj și 3 becuri (ultimul observând că e ars când am ridicat mașina din service săptămâna trecută). Mai e un bec original pe mașină, cel de viraj-dreapta. :)

În ultimul an am adunat 22.400 km, aproximativ la fel ca anul trecut, media totală anuală urcând la 21.120 km.

Câteva statistici totale, pe cei 5 ani și cei 105.600 km (cu o mică marjă de eroare, că n-am ținut evidența pe primele 2-3000 km):
  • Carburant
    • Plinuri: 313
    • Cantitate consumată: 6.100 L
    • Cost carburant: 32.396 lei
    • Consum mediu: 5,85% (în scădere ușoară)
    • Distanța medie între alimentări: 333 km (Notă: NU înseamnă autonomia, ci distanța medie calculată între alimentări, indiferent ce cantitate mai era în rezervor)
    • Cantitate medie per alimentare: 19 L (vezi nota de mai sus)
    • Cost mediu per alimentare: 103,5 lei (în ușoară creștere, ca urmare a creșterii prețului mediu al benzinei)
    • Preț mediu per litru: 5,293 lei (în ușoară creștere)
    • Medie alimentări pe lună: 5,29 alimentări/lună
    • Cost carburant pe km: 0,31 lei
    • Cost carburant pe zi: 18,23 lei
    • Cost carburant pe lună: 547,47 lei
  • Service (revizii, vulcanizare...)
    • Cost total: 11.707 lei
  • Alte cheltuieli (fără mărunțișuri)
    • Total: 8.921 lei
  • Intervenții garanție
    • Rezolvate: 6 (plafoniera față înlocuită de 2 ori, modul comenzi volan pentru butonul de terminare apel înlocuit, jante vopsite, toate mânerele exterioare are ușilor schimbate, telescoape hayon schimbate)
    • Nerezolvate: 1 (cu semnul întrebării, ștergătorul de pe spate o perioadă a scos niște sunete ciudate de greiere, apoi a tăcut, nu știu dacă va reapărea)
  • Probleme tehnice
    • Rezolvate: 4 (accident 2018, schimb discuri/plăcuțe frâne, accident 2019/2020, schimb ambreiaj)
    • Nerezolvate: 0
  • Îmbunătățiri/modificări (nimic nou)
    • Oglindă electrocromatică
    • iluminare LED în portbagaj
Mai multe în plus nu prea am a zice. Abia am scris statistica de 100k km, și-am detaliat destul starea actuală a mașinii și impresiile mele. Nu s-a schimbat nimic de atunci.

Însă... :)

E destul de posibil ca aceasta să fie ultima mea intervenție pe acest jurnal. O poveste frumoasă încheiată cu zâmbetul pe buze.

Nu mai știu unde, acum 5 ani, cineva mi-a spus că nu va conta cum va fi mașina, pentru că e prima mea mașină și-mi va plăcea oricum. S-a adeverit complet, dar totuși tind să cred că entuziasmul de ”prima mașină” a trecut demult. Și dacă am fost mulțumit de ea până în ultima secundă, înseamnă că n-a fost deloc o alegere greșită. O mașină mică, zice-se gândită pentru oraș, dar cu care am urcat aproape toți munții din țară și care m-a dus și m-a adus în siguranță de oriunde am fost la drum lung. Departe de a fi perfectă, cu mici neajunsuri, cu mici probleme, dar de departe alegerea potrivită pentru mine. :)

De câteva zile are alt proprietar. Sper să fie cel puțin la fel de mulțumit ca mine. Eu voi continua, probabil, cu alt jurnal de bord. Să ne-auzim cu bine! :)

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by Nesta3 »

Frumos.Asa trebuie sa arate un jurnal de bord.
Presimt un Xceed😁
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by andrei1271984 »

si eu am acelasi presentiment:))))
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

RioMarius
Posts: 2
Joined: 04 Mar 2022, 21:41
Auto: Kia Rio
Location: Bucuresti

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by RioMarius »

Buna seara!
De o saptamana sunt propietarul unei Kia Rio UB 2016 (provenienta Corea) - 1.2 aspirat, identica cu masina despre care ne-ati povestit.
Ieri am avut neplacerea sa constat ca la circa 13300 de km de la ultima revizie din carte uleiul pe joja de ulei lipsea...doar in varful jojei exista o picatura.
L-am contactat pe vechiul proprietar si mi-a spus ca nu a verificat niciodata uleiul si ca doar mergea la revizii.
Acum masina are 72000 km si vreau sa va intreb daca ati intalnit asa ceva la masina dvs. sau daca ati constatat ca va consuma ulei la un numar de km, sau de la schimb la schimb.
Apropo, la ce numar de km faceati reviziile si ce tip de ulei s-a folosit/ ce vascozitate.
Azi am fost urgent la service, am facut si revizia pe care urma s-o fac in curand, si mi-au transmis ca masina nu prezinta urme de scurgeri de ulei si ca va trebui sa ma intorc dupa 1000 km ca sa verifice uleiul si sa traga vreo concluzie.
Mentionez ca masina merge foarte frumos, dar problema asta m-a intors pe dos.
Astept, va rog, o parere.
Va multumesc frumos.

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by alexcrist »

Salut!

În 5 ani nu mi-a consumat gram de ulei. Nu l-am verificat obsesiv, dar din când în când îl mai verificam.

Din ce țin minte, mereu s-a folosit ulei Castrol Edge Professional 5W-30.

RioMarius
Posts: 2
Joined: 04 Mar 2022, 21:41
Auto: Kia Rio
Location: Bucuresti

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by RioMarius »

Buna ziua!
Va mulțumesc frumos pt răspunsul promt.
La revizia de ieri mi-au pus Mobil 1 - 5w30
Va rog să-mi spuneți la ce interval de km mergeați la revizie?
Dat fiind că era un motor mic îl conduceați mereu in turatii mari?

Aveti cumva vreun sfat important pt îngrijirea și păstrarea mașinii în bune conditii?
Va mulțumesc mult.

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Roșia pe roți - Kia Rio FL 2015

Post by alexcrist »

Cam la 11-13k km reviziile, cum se nimerea, mai ales că le făceam la 70km depărtare, și le făceam când aveam drum prin zonă.

Marca uleiului nu am ales-o eu. La Rodav cu asta lucrau, nu mi-am bătut capul.

L-am condus așa cum conduc si XCeed-ul actual: după cum cere drumul și situația. Mers constant pe plat, aprox 2000 rpm, la urcări după nevoi, la accelerări schimburi la 3000-3500. La nevoie a văzut și 5-6000, chiar și dat în limitare. Cazuri foarte rare, dar nu mă feream de ele dacă situația o cerea. Repet, condus identic cu actualul motor turbo de 140CP.

Nu am alte sfaturi decât cele de bun simț: întreținere periodică conform planului de service, fără abuzuri exagerate (plecări doar cu scârț, dat in toate gropile, bruscat toate comenzile etc). Eu n-am făcut absolut nimic special, și m-a ținut foarte bine cât am avut-o. E foarte bine și acum, doar că a circulat mult mai puțin, mai ales din cauza pandemiei...

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”