Problema franare

Secţiune destinată strict solicitării de răspunsuri tehnice de la service-urile autorizate KIA
Forum rules
1. Pe un subiect deschis va posta doar cel care l-a deschis şi a adresat întrebarea, service-ul vizat sau persoana care postează în numele acestuia, sau importatorul. În cazuri excepţionale se poate cere acord de postare ucp.php?i=pm&mode=compose&u=2
2. Se recomandă nominalizarea service-ului/~lor vizat/e. În caz contrar, ne rezervăm dreptul de a contacta orice service iar orice reprezentant al vreunui service este îndreptăţit să răspundă.
3. Sunt interzise orice discuţii care nu sunt întrebări tehnice adresate service-urilor
Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Problema franare

Post by Dennis »

Detin o Kia Cee'd HB 1,4 GLX MT, an fabricatie: 2007, Km parcursi:50.000.
Dupa trecerea acestei ierni am observat aparitia urmatoarei probleme: in momentul franarii (de la viteze incepand cu 80 km/h) partea din fata a masinii incepe sa trepideze.Cu cat viteza de la care se franeaza este mai mare, cu atat trepidatia este mai pronuntata.Mentionez ca am "testat" pe drumuri bine asfaltate (in ideea de a elimina orice influenta a eventualelor denivelari).De asemenea masina nu are probleme cu jantele sau anvelopele -> trepidatiile nu se manifesta decat la franare.
Personal am pus aceasta problema pe seama ovalizarii discurilor de frana - cu toate ca nu mi se pare normal ca discurile sa se ovalizeze asa repede.
As dori sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
- Ati mai intalnit aceasta problema pana acum?
- Masina trepideaza la franare din cauza ovalizarii discurilor de frana sau exista o alta cauza?
- Problema poate fi rezolvata in garantie (alezare / schimbare discuri frana) ?

As dori sa primesc raspuns din partea a 2 service-uri: IMG si MIT Motors.
Multumesc.
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

Return to “Întreabă un service”