GPL - CLARIFICARI

Secţiune destinată contactului cu importatorul
Forum rules
Întrucât secţiunea este destinată contactului cu importatorul iar acurateţea informaţiilor este o necesitate, Regulamentul se va aplica cu stricteţe.
B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by B06DAN »

sender78 wrote:Ajung sa cred ca va trebui sa fac seminarii online pe probleme juridice, astfel incat ce urmeaza sa spun este valabil pentru toata lumea:

In procesul civil sau penal este consacrat principiul potrivit caruia partea care face o afirmatie, este obligata sa o dovedeasca, sa o sustina cu probe.

Cand sunt eu reclamantul, adica reclam o inactiune a celor de la Kia (nu vor sa faca o reparatie in garantie), dovezile pe care le aduc eu sunt exact termenii contractuali dintre mine si Kia, mai precis garantia.
In baza garantiei voi cere sa se repare defectiunea, iar in cazul in care se refuza acest lucru, voi solicita sa se prezinte in fata instantei probele, motivele ce stau la baza inactiunii mai sus amintita.

Cei de la Kia se vor afla in situatia in care ori vor dovedi ca anumite defecte au survenit din cauza instalarii GPL, ori nu, caz in care vor fi nevoiti sa repare pe garantie indiferent de ce am montat eu pe masina. De ce? Pentru ca nicaieri in cuprinsul conditiilor contractuale dintre mine si Kia nu scrie ca masina nu mai are garantie, total sau in parte, daca eu aduc acesteia o modificare (in cazul nostru GPL). Daca scrie undeva, va rog sa imi transmiteti, iar daca nu, ......va las pe voi sa decideti.
In spatele obligatiei de a repara o defectiune sta principiul potrivit caruia ceea ce nu s-a dovedit este considerat ca nu exista.
Cu alte cuvinte, daca nu s-a dovedit ca defectiunea survine ca urmare a folosirii GPL-ului, atunci este in vigoare garantia.

Simpla afirmatie a celor de la Kia, prin care spun ca daca se strica ceva in motor este sigur din cauza GPL-ului, nu este suficienta, deoarece nu exista nicio dovada in acest sens. Este o simpla supozitie bazata pe idei nastrusnice fara acoperire.

Cateodata am impresia ca unii oameni nici nu vor sa isi cunoasca drepturile si ca prefera sa fie "dusi de nas" de afirmatiile ciudate facute de altii.

Eu am adus in discutie drepturile oricarui client, iar unii dintre voi, din motive pe care le cunoasteti numai voi, veniti sa imi spuneti ca indiferent ce scrie in Codul Civil, in legile aferente protectiei consumatorului si in conditiile contractuale dintre mine si Kia, daca cei de la Kia declara ceva, atunci putem sa aruncam la gunoi toata legislatia noastra, doar au vorbit cei de la Kia si ei sunt mai presus de orice dispozitie legala, le stiu pe toate si sunt extraordinari.

Sa fim seriosi si incercati sa vedeti mai mult decat o faceti in acest moment.

P.S. imi place ca nimeni nu a spus nimic de ineptia referitoare la faptul ca planetarele sau suportii motorului, parte a grupului motopropulsor, nu sunt, in acceptiunea celor de la Kia, in garantie, fiindca s-a montat GPL.
Oare cat de indocrinat trebuie sa fie cineva pentru a spune si pentru a crede asa ceva?

vezi in Cartea Tehnica si de intretinere, cap. 7 INTRETINERE, pag 7.2, alineatul dreapta sus spune:
"Nu sunt acoperite de garantie reparatiile
sau îmbunãtãtirile solicitate ca
rezultat al unei întretineri improprii
sau a lipsei întretinerii. Vã recomandãm
ca întretinerea si repararea
autovehiculului dumneavoastrã sã
se facã de cãtre un dealer Kia autorizat."

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by bumblebee »

N-are treaba cu democratie are treaba cu pierderile de bani pe care fabricantul masinii trebuie sa le suporte in caz ca ceva merge prost pentru ca utilizatorul a montat ceva care nu este testat pe masina.
Si in alte tari e la fel, luati un certificat de garantie Kia din alta tara si o sa vedeti scris (defapt al nostru e o traducere)
Kia Cee'd 1.4 best

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by sender78 »

@B06DAN

Ai citat foarte bine urmatoarea fraza " Vã recomandãm ca întretinerea si repararea autovehiculului dumneavoastrã sã se facã de cãtre un dealer Kia autorizat."

Recomandarea nu este obligatie, pentru ca o obligatie in acest sens ar fi fost ilegala, a se vedea Reg CE 461/2010 si alte acte juridice anterioare care toate spun acelasi lucru : garantia nu este conditionata de efectuarea reviziilor in service-ul Kia.

Intretinerea are sensul de revizii in ceea ce ai mentionat tu, altfel nu vad cum as putea sa fac intretinerea in cadrul service-ului.
Doar nu ai sa imi ceri sa ma plimb cu masina doar prin curtea service-ului, nu?

In concluzie, noi discutam despre un aspect, garantia aferenta masinii si necesitatea dovedirii de catre Kia ca ceva se strica din cauza GPL-ului si nu din alte cauze, iar tu aduci in discutie cu totul altceva.

@ bumblebee

Conform regulilor de drept nu are decat sa-mi dovedeasca ca ce a mers prost este din cauza GPL-ului si platesc eu.

Chiar nu intelegi ca ideea este cu totul alta decat ceea ce spui tu, mai precis vorbim despre urmatoarele aspecte:
- daca se strica ceva pe masina si Kia nu poate sa dovedeasca ca e din cauza GPL-ului atunci se repara pe garantie
- daca se strica ceva si se demonstreaza ca e din cauza GPL-ului, platesc eu, iar mai apoi indrept impotrivacu producatorul instalatiei, daca este cazul.


In rest nu ma intereseaza ce bani pierde Kia, pt ca nu este frirma mea.
Daca nu sunt in stare sa isi probeze afirmatiile si acuzatiile, atunci sunt buni de plata.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by B06DAN »

este posibil sa am eu o intelegere limitata.
Specialitatea mea e ste constructii aeronautice si am lucrat in acest domeniu ceva timp - cei mai multi in proiectare si nu inumai in Romania.(Am mentionat asta ca sa fac analogie cu automobilele).
Dupa ce faceam proiectul, normal urma omologarea prototipului in urma unui program complex de incercari care continea cazuri extreme ale domeniului de functionare. La final, dupa ce prototipurile treceau de acest program si corespundeau cerintelor, se intra in fabricatia preseriei, iar cateva produse urmau iar niste serii de incercari care sa demonstreze ca fabricatia scoate produse corespunzatoare.
Cred ca si autoturismele au un regim de omologare asemanator.
Va dati seama ca un client nu poate aduce modificari acestor produse fara acordul producatorului. Orice modificare adusa produsului de catre cineva (chiar daca acel cineva are licenta din partea producatorului) trebuie sa treaca iar prin programul de omologare (uneori, nu prin tot, daca hotaraste producatorul).
In cazul unui defect survenit la un produs care a suferit modificari din partea clientului, nu producatorul este acela care sa demonstreze ca modificarea a afectat produsul ci clientul trebuie sa faca dovada ca produsul nu a fost afectat de modificare.
In cazul instalatiei de alimentare cu un carburant nementionat de producator ca este recomandat, daca motorului i se arde garnitura de chiulasa, producatorul poate fi exonerat de raspundere prin faptul ca el a omologat masina pentru benzina, iar GPLul a supraincalzit motorul si a cauzat defectiunea. Clientul nu are absolut nimic care sa demonstreze contrariul.
Noi nu cunoastem nici macar niste date elementare despre aceste motoare (alezajele cilindrilor, cursa pistonului, temperatura din camera de ardere, etc) lucruri care cred ca le stiu doar proiectantii. De asemenea, cerintele de omologare si criteriile de acceptare nu le stie decat producatorul. Cum poate un producator de echipamente GPL sa garanteze ca instalatia lui nu distruge motorul.
Poti face orice echipare a masinii tale daca aceasta este afara din garantie si orice reparatie e suportata de tine.

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by aeon »

sender78 wrote:@B06DAN

Ai citat foarte bine urmatoarea fraza " Vã recomandãm ca întretinerea si repararea autovehiculului dumneavoastrã sã se facã de cãtre un dealer Kia autorizat."

Recomandarea nu este obligatie, pentru ca o obligatie in acest sens ar fi fost ilegala, a se vedea Reg CE 461/2010 si alte acte juridice anterioare care toate spun acelasi lucru : garantia nu este conditionata de efectuarea reviziilor in service-ul Kia.

Intretinerea are sensul de revizii in ceea ce ai mentionat tu, altfel nu vad cum as putea sa fac intretinerea in cadrul service-ului.
Doar nu ai sa imi ceri sa ma plimb cu masina doar prin curtea service-ului, nu?

In concluzie, noi discutam despre un aspect, garantia aferenta masinii si necesitatea dovedirii de catre Kia ca ceva se strica din cauza GPL-ului si nu din alte cauze, iar tu aduci in discutie cu totul altceva.

@ bumblebee

Conform regulilor de drept nu are decat sa-mi dovedeasca ca ce a mers prost este din cauza GPL-ului si platesc eu.

Chiar nu intelegi ca ideea este cu totul alta decat ceea ce spui tu, mai precis vorbim despre urmatoarele aspecte:
- daca se strica ceva pe masina si Kia nu poate sa dovedeasca ca e din cauza GPL-ului atunci se repara pe garantie
- daca se strica ceva si se demonstreaza ca e din cauza GPL-ului, platesc eu, iar mai apoi indrept impotrivacu producatorul instalatiei, daca este cazul.


In rest nu ma intereseaza ce bani pierde Kia, pt ca nu este frirma mea.
Daca nu sunt in stare sa isi probeze afirmatiile si acuzatiile, atunci sunt buni de plata.
nute mai chinui cu ei ca nu au de unde sa inteleaga termeni juridici pe care tu ii mentionezi...ei o tin pe a lor si atat...nu au cunostintele tale ... cred ca dai dovada de multa rabdare si convingere ca poti schimba ceva dar nu o sa reusesti...dale pace...numai bine
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by eugenflorinmanea »

Deci ca sa recapitulam.
Pun GPL mi se strica pompa de apa. Ma duc la service Kia ei imi zic ca nu mi-o repara ca am pus GPL. Eu le zic sa imi raspunda in scris, ei imi dau in scris.
Eu cu scrisoarea de la ei ma duc la Protectia consumatorului. Protectia consumatorului ce le poate face? Amenda?
Ei dc tot refuza eu nu trebuie sa ii dau in judecata?
Cum ma poate ajuta mai mult decat o amenda Protectia Consumatorului- poate sa aplice sanctiuni mai drastice si chiar sa ii inchida? Ce scrie legea?

Multumesc
SAAB 9-5

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by sender78 »

In cazul unui defect survenit la un produs care a suferit modificari din partea clientului, nu producatorul este acela care sa demonstreze ca modificarea a afectat produsul ci clientul trebuie sa faca dovada ca produsul nu a fost afectat de modificare.
Cu aceasta fraza, B06DAN (e), ai schimbat tot ce inseamna institutia probei in drept. Nu doar cel romanesc, asta e sigur.
Din pacate ai schimbat in rau si nu in bine.
Pacat ca nu ai inteles mare lucru din ce am incercat sa explic.

Am tot respectul pt tine avand in vedere faptul ca lucrezi in industria aeronautica care este un domeniu greu si foarte complex, insa asa cum eu as sta si as incerca sa te ascult daca mi-ai da un sfat legat de cum se proiecteaza ceva in aceasta industrie, sa inteleg si alte perceptii mai avizate decat ale mele in domeniul tau, poate tot asa ar fi bine sa asculti pe altii din alte domenii, cum ar fi dreptul, atunci cand iti explica ceva si bazandu-te pe spiritul tau de analiza sa incerci sa vezi mai mult decat in prezent.

Legea este foarte clara in ce priveste sarcina probei si niciodata nu va fi interpretata in sensul dat de tine, asta pt ca trebuie sa existe normalitate, iar in cazul de fata (subiectul GPL), aceasta normalitate spune ca daca nu exista dovezi clare cu privire la defectarea unor piese din cauza modificarilor aduse, masina ramane in garantie.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by sender78 »

@eugenflorinmanea

In mod normal se dispune o amenda, iar in cazul in care refuza in continuare se mai aplica o amenda si daca tot continua refuzul, in conformitate cu dispozitiile O.G. nr. 21/1992, ANPC poate dispune inchiderea temporara a unitatii pe o durata de la 6 luni la 12 luni.

Concomitent poti sa deschizi si o actiune in justitie pentru reconoasterea drepturilor tale si pentru recuperarea eventualelor daune (spre exemplu imposibilitatea folosirii autovehiculului)

In instanta nu este neaparat nevoie sa te prezinti, putand cere si judecarea in lipsa, toate actele de la dosar fiindu-ti transmise acasa pentru a putea sa le studiezi.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by B06DAN »

Se pare ca ma fac greu de inteles (asta este defectul inginerului ca are o privire inteligenta dar nu poate fi inteles).
Nu cred ca este o problema de drept ci de inginerie. Noi, in calitate de clienti nu avem absolut nici o informatie despre motor. Nu stiu daca exista in tara asta vreun expert in motorul lui KIA.
In cazul intentarii unui proces impotriva producatorului/importatorului, nu stiu daca poti pune la dispozitia instantei dovezi ca GPLul nu a afectat motorul, in timp ce ei pot spune (aproape) orice deoarece ei sunt in posesia tuturor informatiilor despre motor, fara ca cineva sa-i poata contrazice.
Si o spun in calitate de inginer. Punct.

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by sender78 »

In drept, adica fata instantei sau a ANPC-ului a "spune" nu este de ajuns.
Daca spui inseamna ca emiti o supozitie, iar asa cum am spus anterior, daca nu dovedesti ceva ce spui inseamna ca ceea ce ai spus nu exista.
O simpla afirmatie nu este suficienta, TREBUIE sa ai si dovezi care sa probeze ceea ce spui.

Eu pot dovedi in orice moment ca masina este in garantie pentru ca nicaieri nu scrie, in drept sau in conditiile contractuale, ca instalarea GPL-ului sau alta modificare duce la pierderea garantiei.
Se spune doar ca nu se repara defectiunile care sunt rezultatul modificarilor, in cazul nostru a folosirii GPL-ului.

Dar, pentru a se aplica cele de mai sus, adica sa nu fie valabila garantia, simpla afirmatie ca sigur este din cauza GPL-ului, in drept nu este suficienta, adica poti sa spui ce vrei tu pentru ca atata timp cat nu dovedesti, nu te baga nimeni in seama.

Daca s-ar aplica principiul tau, eu te acuz ca ai furat ceva dupa ce ai intrat cu masina in vitrina unui magazin si este de datoria ta sa arati ca nu ai furat, ca nu ai intrat in vitrina respectiva, iar eu pot sa stau linistit fiindca doar afirmatia mea ca ai furat si ai spart vitrina aceea te poate duce dupa gratii.
Sa fim seriosi, nici tu nu crezi asa ceva, iar daca o faci atunci inseamna ca este nevoie sa iti schimbi putin unghiul din care privesti lucrurile.

Cine acuza, trebuie sa dovedeasca cele afirmate altfel acuzatia respectiva este egala cu zero.

P.S. am spus eu ca va trebui sa fac seminarii de drept online.....
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by Ogy »

Acum s-a trezit al mai destept dintre destepti sa se bage si el :)
Mai fratilor ati avut probleme cu motorul datorita sau nu GPL-ului?
Mie mi se pare ca e ca treaba aia cu drobul de sare...
Este adevarat, ca nu trebuie, sa asteptam, sa se intample, ca sa ne dam de ceasul mortii atunci, dar parca prea rau va aprindeti...
Eu sper si cred ca o sa iesiti cu motoarele din garantie (atunci cand va expira) fara sa patiti nimic. Dupa aceea este altceva.

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by sender78 »

@ Ogy

Indiferent de coeficientul de inteligenta, in acest topic nu vorbim despre o defectiune a masinii, ci despre modul in care cei de la Kia "vad" modalitatea de a veni, asa cum le place lor sa spuna, in sprijinul clientilor.

Avand in vedere ca a preveni este mai usor decat a remedia, consider absolut normal sa deschid dialogul atunci cand citesc ideile nastrusnice, pentru a nu le cataloga altfel, a celor care pretind ca sunt mai documentati decat noi, clientii.

Pentru a raspunde la intrebarea ta, nu am patit nimic cu masina in mai mult de 7000 km de cand am montat GPL-ul, dar ma deranjeaza incercarea unor persoane de a ma lua de fraier, de a considera ca ar trebui sa pun "botul" la orice afirmatie facuta de ei.

As putea sa adaug ca practica lor este una abuziva, ca modul de a interpreta legislatia si dispozitiile contractuale este in detrimentul legitim al clientului, astfel incat am decis sa fac ceva.

Nu doresc nimic altceva in afara de respectarea drepturilor mele in calitate de client.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by bubumisu »

Motorul facut din fabrica sa mearga pe GPL e diferit de cel facut din fabrica sa mearga pe benzina/motorina.
Difera supapele, difera arderea, etc etc
Un motor facut sa mearga pt benzina pus pe GPL se uzeaza mai repede.[/quote]

Nu inteleg de ce nu s-a gandit nimeni sa contacteze direct si in mod oficial producatorul de la Zilina pentru a lamuri acest aspect. Sa se stie una si buna, afecteaza sau nu motorul, scade sau nu durata de utilizare sau ma rog, numarul de km parcursi? Facand abstractie de limita de garantie de 150.000 km.
Ca pana ajunge la km-trii astia (200-300 k)vreun posesor de ceed, pe benzina sau pe GPl, mai avem de asteptat

PS: Daca nici declaratia oficiala a constructorului nu ar lumina acest aspect, mai ramane doar proba practica, nu? :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by bubumisu »

Sender78

Esti dragut si amabil (ca de fiecare data) sa faci demersurile necesare?
Sau nu le-ai facut pana acuma pentru ca probabil mI mult ca sigur ai primi un raspuns categoric si negativ?

Multumesc anticipat
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: GPL - CLARIFICARI

Post by sender78 »

Sau nu le-ai facut pana acuma pentru ca probabil mI mult ca sigur ai primi un raspuns categoric si negativ?
Ce spui tu este o ipoteza si nu o realitate.

Pe mine nu ma intereseaza ce spune importatorul sau producatorul in legatura cu cele mentionate de tine.
Ma intereseaza doar probele care demonstreaza fara echivoc ca GPL-ul duce la unele defectiuni in motor.
Tot ce este in afara acestor certitudini imi permit sa spun ca reprezinta mai mult interesele economice decat realitatea.
Fara probe din partea lor, masina este in garantie, astfel incat nu cred ca este nevoie sa mai adaug ceva, ideea fiind clara, nu?
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Post Reply

Return to “Colţul importatorului”