garantie 5 ani...dar... "nu avem bani pentru piese"

Secţiune destinată contactului cu importatorul
Forum rules
Întrucât secţiunea este destinată contactului cu importatorul iar acurateţea informaţiilor este o necesitate, Regulamentul se va aplica cu stricteţe.
gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

garantie 5 ani...dar... "nu avem bani pentru piese"

Post by gabz »

buna ziua!

am fost acum aproximativ 3 luni cu masina la service- OZ Marathon Craiova. s-a constatat ca trebuie inlocuita coloana de directie si una din bielete.

in 3 luni nu a venit nici una din piese

intre timp a inceput sa scoata un zgomot urat si bieleta din partea stanga. deci acum trebue inlocuite amandoua.

service-ul spune ca nu are bani sa plateasca piesele care trebuie inlocuite pe garantie, ca ei platesc piesele inainte si de-abia dupa nu-stiu-cat timp le sunt dati banii inapoi pe piese.

pe mine chiar nu ma intereseaza protocolul lor intern. eu vreau sa beneficiez de garantie, sa-mi fie schimbate piesele defecte.

ce-i de facut?

daca merg la OPC tot nu au cum sa faca rost de bani sa cumpere piesele.in plus, pentru faptul ca au trecut mai mult de 15 zile de la constatarea defectului si nu au remediat problema o sa-si ia amenda. 10-15 milioane probabil, nu mult.

dar tot nu imi rezolv problema mea.

sau fac plangere la OPC sa-mi dea ei bani pt deplasarea la un alt service+salariul pentru ziua pierduta si ma duc la un service mai de doamne ajuta din alt oras? mi se pare inadmisibil sa fiu taraganat aproape 3 luni pentru dreptul meu de a beneficia de garantie.
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

User avatar
marius01
Posts: 232
Joined: 02 Aug 2008, 22:10
Auto:
Location: craiova

Re: garantie 5 ani...dar... "nu avem bani pentru piese"

Post by marius01 »

Daca ai dovada defectului trimite un e-mail importatorului KIA ROMAUTO sau suna sa-ti zica ei ce sa faci.
Daca astepti dupa ei atunci .............................. :(
KIA Cee`d 1.4 BEST

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Re: garantie 7 ani...dar... "nu avem bani pentru piese"

Post by gabz »

am devizul de la service, unde scrie clar ca trebuie inlocuite piesele cu pricina.

eu credeam ca aici mai intra din cand din cand si vreun reprezentant de-al importatorului sa verifice ce se mai posteaza, poate ca vede cineva si suna la service. ca la cat se chinuie si importatorul sa apere interesele clientilor... mai bine apelez la varianta cu OPC-ul.

mie mi se pare aiurea faza cu "nu avem bani sa le cumparam". frate, pai declara falimentul si nu ne mai tine pe drumuri, daca nu ai bani de piese. nu mai pune sigla de kia, zi ca nu mai este service autorizat si gata. another one bites the dust! nici primul, nici ultimul SRL care da faliment.

dar eu merg cu teama ca poate mi se rupe masina-n doua la prima groapa si tot astept sa fiu sunat sa mi se spuna ca au venit piesele.

ce pot sa zic? nesimtire tipic romaneasca
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: garantie 5 ani...dar... "nu avem bani pentru piese"

Post by eugenflorinmanea »

Du-te direct la OPC nu mai umbla cu mailuri la importatori ca nu rezolvi nimic. Pe kia buzz ala al lor raspund doar la ce le convine, daca le spui o problema se fac ca nu au vazut.
Si oricum nici aici nu cauta punct de sprijin. Cu parere de rau iti spun ca si aici sunt fooarte multe interese si...nu mai zic nimic ma abtin.
Prin club- comunitate eu intelegeam ceva de genul 'Din partea club kia: stimate importator, reprezentantii clubului va aduc la cunostinta ca unul din membrii comunitatii noastre are problema x . Va rugam raspuns oficial'
Nu- aici e ceva de genul cum sa pupam in locurile calde service ul x sau y poate poate mie personal imi face reducere la urmatoarea revizie sau imi da un tricou- ca eu sunt 'saf' prin club kia!
Si unii isi mai pun intrebari de ce nu se mai strange lumea si ca sa vina 10 oameni ptr un test drive tre sa ne ajute si alte cluburi.

Aceasta este doar o parere personala si mi-o asum!
SAAB 9-5

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: garantie 5 ani...dar... "nu avem bani pentru piese"

Post by iulian2007 »

eugenflorinmanea wrote: Prin club- comunitate eu intelegeam ceva de genul 'Din partea club kia: stimate importator, reprezentantii clubului va aduc la cunostinta ca unul din membrii comunitatii noastre are problema x . Va rugam raspuns oficial'
sunt perfect de acord cu aceasta afirmatie
referitor la celelalte mentionate de colegul @eugenflorinmanea, in mare parte sunt de acord si cu ele
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: garantie 5 ani...dar... "nu avem bani pentru piese"

Post by Ogy »

Si eu!
Eu propun sa se inchida forumul!
LE: asa nu mai are nimeni nimic de castigat....

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Re: garantie 5 ani...dar... "nu avem bani pentru piese"

Post by gabz »

Pe bune? Chiar in halul asta a ajuns forumul? Eu n-am mai avut timp sa activez pe forum si nu am prea mai urmarit discutiile. Dar pe vremea mea ....off...acum vreo 2 ani...era frumos la intalniri. Am fost si la prima incercare de "coloana kia" de la bran si parca era mai multa unitate atunci :(

Oricum, multumesc de sinceritate.

Scanez hartiile pe care le am si dau un mail catre opc dolj. Poate pana pot sa-mi mai iau cateva zile libere se rezolva si cu stocurile, ca sambata (cand am liber o data la 2 saptamani) am inteles ca la oz maRATON nu lucreaza mecanicii, ci se fac doar revizii...probabil reviziile sunt facute de cei de la spalatorie, daca nu-s mecanici in service. Sau or avea angajati doctoranti de la NASA in timpul lor liber.

Sa traim bine, in ROMANIA- tara frumoasa, pacat ca-i si locuita!
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

Post Reply

Return to “Colţul importatorului”