Intarziere uriasa livrare masina

Secţiune destinată contactului cu importatorul
Forum rules
Întrucât secţiunea este destinată contactului cu importatorul iar acurateţea informaţiilor este o necesitate, Regulamentul se va aplica cu stricteţe.
IDOCOLIN
Posts: 3
Joined: 14 May 2010, 20:31
Auto:

Intarziere uriasa livrare masina

Post by IDOCOLIN »

Buna,

Tocmai ce am venit pe acest forum si am mai multe de spus despre experienta mea de potential posesor de Kia.
Am comandat o masina Kia Ceed SW 1.4 InfraRed, model Best (deci nimic deosebit) in 18.12.2009 la dealer-ul Kia Asia Motors din Timisoara si din naivitate am platit-o integral la comanda promitandu-mi-se ca livrarea o sa se faca cam in 2-3 saptamani si totodata fiind inscris si in programul rabla pe 2010.
Prin ianuarie mi s-a spus ca datorita culorii mai deosebite nu se poate livra decat in martie si mi s-a propus schimbarea culorii. Cum nu ma grabeam, am preferat sa astept luna martie.
Intre timp am predat si cuponul de rabla. Suntem la mijlocul lunii mai si cum cred ca banuiti, eu tot fara masina sunt: cica inca nu s-a fabricat ca este o culoare foarte speciala pentru modelul SW si nu este prea comandata. Atat cei de la Asia Motor din Tm (dl. Lucian Tripon) cat si cei de la Kia Romauto Bucuresti (dl. Bogdan Pasa) ma asigura de la o saptamana la alta ca fabrica din Slovacia o sa o produca sigur in zilele urmatoare insa eu m-am saturat demult de balivernele lor.
Am o serioasa banuiala ca banii mei au stat frumos 2-3 luni intr-o banca, cineva a incasat dobanda iar comanda catre fabrica s-a facut cu mare intarziere. Bineinteles insa ca nu pot dovedi nimic, raman eu cu experienta care m-a vindecat de naivitate.
Am sesizat si Kia Motors Europe la Frankfurt si mi-au promis ca se vor interesa de situatie.
Conform contractului, o sa solicit penalizari sau chiar o sa renunt definiv la ''mirifica'' masinuta asiatica. :(
Daca stiam ca o sa dau peste genul asta neseriozitate (ca sa nu zic nesimtire) tipic romaneasca, pentru nimic in lume n-as fi ales Kia ci as fi ramas la prima optiune din decembrie, adica Skoda.
A mai trecut cineva prin experiente de genul acesta? Daca da, cum ati reactionat, cum s-a rezolvat? Ce sugestii mi-ati oferi?

Multumesc,
Ioan

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Intarziere uriasa livrare masina

Post by Bonzai2 »

Presupun ca atunci cand ai platit integral ai semnat si un contract in care se specifica data de livrare . De obicei in acest contract ei isi mai iau o marja de eroare de cateva saptamani vreo 2-3. Citeste contractul, vezi ce ai semnat, ce termene de livrare ai iar apoi poti sa actionezi la OPC, judecatorie, importator Kia Romauto.

Bafta

PS: stai linistit cu dealerii ca toti sunt draguti pana se vad cu suma achitata, asa ca nu ai de unde stii ce se putea intampla la skoda.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Intarziere uriasa livrare masina

Post by bubumisu »

Ei uite de asta am jurat si eu (numai ca nu am avut niciodata banu in mana, adica toata suma) sa negociez intotdeauna contractu, ca doar e criza, si nu-si mai pot permite nesimtirea vanzatorii sau dealer-ii sau angajatii din sistemul bancar sa-si bata joc ded noi, clientii.

Dar asa se intampla cand "ii lasi in pace"
Trebuia din start sa te duci la OPC, si rezolvai problema, astia de abia asteapta, te puteai folosi de ei cu succes

Acuma, e tardiv, au trecut atatea luni, bine, e bine mai tarziu decat niciodata, dar faptul e consumat.
Chestia cu culoarea e galusca, nu culoarea e problema, ci versiunea, dar nu se pune la tine problema.
Ceva in mod sigur si categoric s-a intamplat :wink:

Eu cand am comandat-o nu era pe stoc, am vrut-o neagra, versiunea city, am asteptat o luna jumate si "m-am trezit cu ea". Inca a stat mititica o saptamana in parcare la ei ca am avut o inspectie de la Bruxelles, si nu am avut timp sa o ridic :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

IDOCOLIN
Posts: 3
Joined: 14 May 2010, 20:31
Auto:

Re: Intarziere uriasa livrare masina

Post by IDOCOLIN »

Multumesc pentru sfaturi.
O alta greseala pe care se pare ca am facut-o a fost sa le spun ca nu ma prea grabesc cu livrarea si ca voi fi plecat in strainatate cateva luni in aceasta perioada, cu pauze in tara de doar cateva zile, in care am sperat sa pot primi totusi masina. Oricum, vineri ma intorc definitiv acasa si o sa pot sa ma ocup mai serios de aceasta chestiune (OPC, reclamatii, ''publicitate'', etc.).
Nu stiu cum se va sfarsi aceasta trista experienta si nu stiu cat este de OK autoturismul insa eu sfatuiesc pe oricine vrea masina noua sa evite aceasta marca si in special dealer-ul Asia Motors din Timisoara.
Numai bine,

Ioan

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Intarziere uriasa livrare masina

Post by bubumisu »

IDOCOLIN

Faptu-i consumat, dar daca ai timp si mai ai rabdare tragele-o!
La urma urmei nu ai nimic de pierdut :wink: 8)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Intarziere uriasa livrare masina

Post by spdblue »

Tipic si pur romanesc. Si daca nu ar exista cuvantul criza romanii prin mentalitate si atitudine l-ar crea. Trist, de neainteles, impardonabil...nu exista niciun motiv care sa le dea circumstante atenuante. @Bonzai2 are dreptate. Poate vei avea totusi bafta. Singurul lucru de care poti fi mandru este comunitatea din care faci parte. Sunt convins ca daca ne-am cumpara alt tip de masina nu ne-am schimba cu nimic verticalitatea, felul nostru de a fi. Este momentul sa te "bati" pentru ceea ce nu ai. Bafta.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Intarziere uriasa livrare masina

Post by scdvv »

Daca intr-adevar este vina fabricii (pe undeva de inteles cu schimbarea de FL dar perioada este f. f. f. lunga), cel putin dealerul poate sa-ti puna la dispozitie gratis masina de drive-test pana vine cea noua - cere-le asta.
Si aporopo de culoare, am vazut una FL rosie expusa in Carrefour Vitan pe la inceputul anului, nu era SW, nu stiu daca mai exista 2 culori rosii la noile modele ca si pana acum, deci scuza lor cu culoarea nu prea tine.

Dupa ce ajunge atata o sa fii de incantat de ea ca uiti repede tot :)

Sunt curios cum reactioneaza slovacii -tine'ne la curent.
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

BogdanP
Kia Romauto
Posts: 32
Joined: 02 Jul 2007, 10:32
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Intarziere uriasa livrare masina

Post by BogdanP »

@IDOCOLIN: masina a fost data la transport si vine in Romania saptamana aceasta. Imi cer scuze pentru experienta neplacuta prin care ati trecut si, asa cum v-am asigurat si pe mail, m-am ocupat de problema, nu v-am spus doar baliverne.

IDOCOLIN
Posts: 3
Joined: 14 May 2010, 20:31
Auto:

Re: Intarziere uriasa livrare masina

Post by IDOCOLIN »

Tocmai am fost anuntat de catre dealer ca o sa pot ridica masina la sfarsitul acestei saptamani sau inceputul celei viitoare, deci se pare ca happy-end-ul nu se va mai lasa mult asteptat :D
Multumesc domnului Pasa de la Romauto pentru implicare si-i cer scuze daca nu intotdeauna am folosit cele mai politicoase cuvinte, insa efectiv situatia devenise insuportabila.
Multumesc de asemenea tuturor celor care mi-au raspuns si m-au sustinut in demersul meu.
Toate cele bune tuturor si drum bun.

Ioan

User avatar
RLK
Red.. SO RED
Posts: 1055
Joined: 18 Mar 2008, 23:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intarziere uriasa livrare masina

Post by RLK »

Felicitari si sa te bucuri de ea! Multi km fara probleme!
Mamica unui Cee'd 1.4 BEST 109 cai, SO RED = B 41 RLM POZE AICI
DACA RASPUNSUL NU E CLUBKIA, INSEAMNA CA NU AI PUS INTREBAREA CARE TREBUIE...
Image

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Intarziere uriasa livrare masina

Post by spdblue »

@IDOCOLIN felicitari! Sa o folosesti sanatos. Bun venit intr-una dintre comunitatile active. Te asteptam cu "jurnalul de bord" si la intalniri sau alte activitati organizate de membri acestei comunitati.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Intarziere uriasa livrare masina

Post by scdvv »

@IDOCOLIN: pregateste-te de intalnirea de la Sambata de sus! vrem sa vedem si noi acesta culoare misterioasa ce a durat fabricatia juma de an :lol:

viewtopic.php?f=3&t=7884
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

arlionok
Posts: 215
Joined: 14 Oct 2008, 13:57
Auto:
Location: Timisoara

Re: Intarziere uriasa livrare masina

Post by arlionok »

IDOCOLIN wrote:Buna,

Tocmai ce am venit pe acest forum si am mai multe de spus despre experienta mea de potential posesor de Kia.
Am comandat o masina Kia Ceed SW 1.4 InfraRed, model Best (deci nimic deosebit) in 18.12.2009 la dealer-ul Kia Asia Motors din Timisoara si din naivitate am platit-o integral la comanda promitandu-mi-se ca livrarea o sa se faca cam in 2-3 saptamani si totodata fiind inscris si in programul rabla pe 2010.
Prin ianuarie mi s-a spus ca datorita culorii mai deosebite nu se poate livra decat in martie si mi s-a propus schimbarea culorii. Cum nu ma grabeam, am preferat sa astept luna martie.
Intre timp am predat si cuponul de rabla. Suntem la mijlocul lunii mai si cum cred ca banuiti, eu tot fara masina sunt: cica inca nu s-a fabricat ca este o culoare foarte speciala pentru modelul SW si nu este prea comandata. Atat cei de la Asia Motor din Tm (dl. Lucian Tripon) cat si cei de la Kia Romauto Bucuresti (dl. Bogdan Pasa) ma asigura de la o saptamana la alta ca fabrica din Slovacia o sa o produca sigur in zilele urmatoare insa eu m-am saturat demult de balivernele lor.
Am o serioasa banuiala ca banii mei au stat frumos 2-3 luni intr-o banca, cineva a incasat dobanda iar comanda catre fabrica s-a facut cu mare intarziere. Bineinteles insa ca nu pot dovedi nimic, raman eu cu experienta care m-a vindecat de naivitate.
Am sesizat si Kia Motors Europe la Frankfurt si mi-au promis ca se vor interesa de situatie.
Conform contractului, o sa solicit penalizari sau chiar o sa renunt definiv la ''mirifica'' masinuta asiatica. :(
Daca stiam ca o sa dau peste genul asta neseriozitate (ca sa nu zic nesimtire) tipic romaneasca, pentru nimic in lume n-as fi ales Kia ci as fi ramas la prima optiune din decembrie, adica Skoda.
A mai trecut cineva prin experiente de genul acesta? Daca da, cum ati reactionat, cum s-a rezolvat? Ce sugestii mi-ati oferi?

Multumesc,
Ioan
Si eu am avut o experienta cu dl. Lucian Tripon.
Eu am obtinut in urma negocierii pe langa alte chestii o maciuca cromata, cand am ridicat masina, dl. Lucian Tripon mi-a zis ca a primit maciulia dar ca e la el acasa in bucatarie pe raft. Timp de doua saptamani am sunat in fiecare zi sa trec dupa ea. De fiecare data imi zicea ca a uitat-o acasa.
Pana la urma a trebuit sa-l sun dimineata la ora 7 ca sa-i aduc aminte sa-mi aduca maciulia. :lol:
Kia Cee'D SW Kompass Blue, 1.4 GSL Best
http://picasaweb.google.com/arlionok/Ma ... MxkVc#[url]
Image

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Intarziere uriasa livrare masina

Post by bubumisu »

arlionok
Banuiesc ca te referi la maciuca pentru schimbatorul de viteze, nu? :lol:
Sa nu inteleaga lumea altceva :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

arlionok
Posts: 215
Joined: 14 Oct 2008, 13:57
Auto:
Location: Timisoara

Re: Intarziere uriasa livrare masina

Post by arlionok »

bubumisu wrote:arlionok
Banuiesc ca te referi la maciuca pentru schimbatorul de viteze, nu? :lol:
Sa nu inteleaga lumea altceva :D
exact :lol:
Kia Cee'D SW Kompass Blue, 1.4 GSL Best
http://picasaweb.google.com/arlionok/Ma ... MxkVc#[url]
Image

Post Reply

Return to “Colţul importatorului”