importator ciudat in vanzari

Secţiune destinată contactului cu importatorul
Forum rules
Întrucât secţiunea este destinată contactului cu importatorul iar acurateţea informaţiilor este o necesitate, Regulamentul se va aplica cu stricteţe.
cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: importator ciudat in vanzari

Post by cmihai »

si eu am trimis un mail in legatura cu gpl-ul.....acelasi raspuns .....ignore.....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: importator ciudat in vanzari

Post by Misu »

eu am trimis un mail la mit motors pe data de 25.01.2010 in care ceream informatii referitoare la revizia a 2-a. nu cred ca mai are rost sa spun ca nici macar n-au citit mail-ul. [-X
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

draghici flavian
Posts: 5
Joined: 27 Jun 2010, 15:09
Auto:

Re: importator ciudat in vanzari

Post by draghici flavian »

Domnule Bogdan Pasa v-am trimis un mesaj oare o sa primesc un raspuns la el ?Si daca DA cand ? flavian draghici

BogdanP
Kia Romauto
Posts: 32
Joined: 02 Jul 2007, 10:32
Auto:
Location: Bucuresti

Re: importator ciudat in vanzari

Post by BogdanP »

@cmihai si draghici flavian: in legatura cu instalatia de GPL pe cee'd, lucrurile stau in felul urmator: pentru a nu se pierde garantia, producatorul nu accepta decat instalatii GPL montate de el, din fabrica (pt motoarele 1.4 si 1.6 GSL). Acum incercam sa negociem un pret si, imediat ce il vom avea, vom lansa oferta.

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: importator ciudat in vanzari

Post by cmihai »

ok....asteptam....multumim de raspuns
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

Istrate
Posts: 30
Joined: 23 Mar 2012, 14:45
Auto:
Location: Braila
Contact:

Re: importator ciudat in vanzari

Post by Istrate »

Postez si eu aici nemultumirea mea, pentru a nu mai deschide un nou topic.

Din ce ma bucuram ca mi se apropie termenul de livrare al masinii, ma intrestez acum ca mai am o luna de asteptat. Si sa fie oare o luna?

Povestea incepe in felul urmator, pe data de 20 Martie 2012. Mi s-a prezentat un model de Kia Rio facut special pentru showroom din cate am inteles, cu un pret destul de piperat. Initial amzis sa refuz, si sa aleg o varianta simpla Comfort 1.2 Benzina. Se poate, mi s-a spus, dar astept trei luni. Cum timpul ma presa si atunci, si varianta lor din stoc era una plina de abtibilduri pe care am refuzat-o (raman unele urme cand se inlatura acestea pe caroserie), am zis sa mai scot niste bani din buzunar si sa recurg la varianta aceea. Mi s-a spus ca momentan masina se afla pe vapor, care deja de o saptamana plecase din Coreea. Cu tot cu o marja de eroare, ar trebui ca intr-o luna sa o primesc (eu speram deja sa nu existe nicio eroare si timpul acela sa se reduca undeva la 20-25 de zile). Toate bune si frumoase, am inceput sa astept.

Astazi, cand am primit si cel de-al treilea Voucher, am zis sa sun la Dealer sa ma interesez de situatia masinii (poate o fi venit deja, si nu m-au anuntat datorita sarbatorilor pascale, ca atunci nu se lucreaza, speram eu) . Am ramas stupefiat de ce mi s-a spus. Transportul ajunge undeva in jurul datei de 5 Mai in Slovacia, si de acolo masina va pleca spre Romania, estimandu-se un timp de livrare de inca 10 zile. Asta inseamna undeva in jurul datei de 15 Mai, de care, iarasi, nu sunt sigur. Important e ca masina exista, deoarece am primit inca din a doua zi de cand am comandat-o seria de sasiu.

Eu ma intreb acum, e oare posibil sa pot face ceva astfel incat sa anulez comanda? Am dat un avans initial de 1000 RON la Dealer, si apoi 5000 EURO. Nu imi convine sub nicio forma sa astept acum doua luni sau chiar mai mult datorita unei minciuni trantite pentru a ma atrage drept client. Imi venea sa ii spun la telefon doamnei ca Volkswagen, Opel sau Chevrolet ma asteapta cu bratele deschise, cu zeci de masini pe stoc, iar ei ma intarzie cu lunile pentru ceva ce nu mi s-a spus. Si nu mi se pare normal ca un transport din Coreea sa dureze asa de mult. Traim totusi in secolul XXI, nu pe vremea lui Columb.

Este ceva necurat la mijloc sau doar ma amblez eu degeaba aici? Mai pot face ceva in momentul acesta? Ma gandeam sa le fac scandal macar pentru un mic discount, dar nu cred ca sunt acoperit de contract. Am fost doar mintit, si cum minciuna tot o vorba e, cred ca mai bine ma las pagubas.
Kia Rio [color=#804040]Wendy Brown[/color] 2012

[img]http://kia-buzz.com/wp-content/uploads/2011/10/all-new-Rio-interior-5.jpg[/img]

[url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=88&t=18371&p=186384#p186384][b]Jurnal de bord[/b][/url]

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: importator ciudat in vanzari

Post by xp »

Totul se invarte in ceea ce este scris in contract .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

Istrate
Posts: 30
Joined: 23 Mar 2012, 14:45
Auto:
Location: Braila
Contact:

Re: importator ciudat in vanzari

Post by Istrate »

M-a deranjat enorm de mult minciuna aruncata de Dealer. Eu am precizat clar ca am nevoie rapid de masina, si nu pot sta trei luni, si doamna m-a asigurat ca in trei saptamani, cel mult o luna o voi avea. Si atunci am zis, fie, las de la mine, ca vad eu cum ma descurc. Dar prea mi-au dublat timpii de asteptare.
Kia Rio [color=#804040]Wendy Brown[/color] 2012

[img]http://kia-buzz.com/wp-content/uploads/2011/10/all-new-Rio-interior-5.jpg[/img]

[url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=88&t=18371&p=186384#p186384][b]Jurnal de bord[/b][/url]

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: importator ciudat in vanzari

Post by quelloo »

cum a zis si colegul mai sus...
daca in contract zice ca tre sa o ai in 3 saptamani (ceea ce ma indoiesc) atunci ai dreptul sa recuperezi avansul si sa nu mai iei masina... sau poate sa primesti o masina de la ei pana cand vine a ta...
daca nu...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

ding
Posts: 74
Joined: 08 Sep 2011, 18:06
Auto:

Re: importator ciudat in vanzari

Post by ding »

mda,citind discutiile de aici mi se confirma inca o data: reteaua product support before&after sales de la kia este varza !!

Imi aduc aminte ca anul trecut ca m-am dus pana la Vaslui pentru o reclamatie banala si evidenta pt a fi rezolvata in garantie iar cei de acolo au inceput sa gasesca tot felul de motive - care mai de care mai hilare - doar sa imi explice ca nu se aplica garantia ! In final, au rabufnit, spunand ca sa nu mai ma duc la ei numai pentru reclamatii ci si pentru revizii (!?). Mentionez ca pana atunci am facut reviziile pe unde am apucat prin tara (am peste 73 000 km), tot in reteaua de service autorizata kia, adica acolo unde ma gaseam cand venea sorocul.

Mai trebuie sa spun ca nici importatorul nu se straduieste sa refaca reteaua, avand pretentii exagerate pentru service-urile care doresc sa intre. Asfel, service precum Braila, Piatra Neamt, etc., au fost eliminate pe principiul simplu ca mai putine service-uri, mai putine reclamatii rezolvate in garantie.

De pregatirea personalului din service nici nu mai vorbesc....cel mai banal exemplu esta ca imi puneau toti cei 4 l de ulei din bidon, ducand la cresterea nivelului cu peste 5mm peste semnul maxim , ignorand ceea ce scrie in cartea masinii. Culmea e ca dupa ce le aratam textul, incercau sa ma convinga ca e bine asa !!!! bleah...

Asa ca tot ce pot sa spun este ca - pacat de ceed ca e o masina buna! - urmatoarea masina clar nu va mai fi o kia!

bafta va doresc

PS:nu astept nici un raspuns la postul meu pt ca nu voi raspunde...

Post Reply

Return to “Colţul importatorului”