importator ciudat in vanzari

Secţiune destinată contactului cu importatorul
Forum rules
Întrucât secţiunea este destinată contactului cu importatorul iar acurateţea informaţiilor este o necesitate, Regulamentul se va aplica cu stricteţe.
User avatar
Security
Posts: 9
Joined: 01 Mar 2010, 23:06
Auto:
Location: IASI

importator ciudat in vanzari

Post by Security »

Nu pot spune nimic de masina pentru ca nu o pot inca testa.
De ce?
Din cauza importatorului sau mai bine spus echipei de vanzari care NU DORESTE sa VANDA MASINI. NU stiu daca managerul firmei importatoare KIA ROMAUTO cunoaste modalitatea de lucru a echipei de vanzari ca sa nu mai spun si a celor de la alte departamente. Secretara te pune in asteptare la telefon si astepti, caci nu-ti mai face legatura cu nimeni, la mailuri nu ti se raspunde .
O bataie de joc mai mare ca aici nu am vazut. La BUCURESTI NU ESTE CRIZA in domeniul auto cel putin la KIA.
NU SE VREA SA SE VANDA MASINI. Ciudata abordare a comertului auto la acesti oameni.
Pacat de masinile pe care asa zis le promoveaza spre vanzare. Este un sentiment ca parca i-ai deranja de la odihna cu telefoanele pe care, pe banii tai le tot dai, sa-ti rezolve o minora problema (a raspunde la un mail sau ati intocmi o factura proforma pe care dealarul tau o asteapta o zi intreaga). Acesti oameni vand masini si culmea vor sa aiba succes in vremuri de criza.Pana nu o sa-i deschida ochii cineva managerului, acesta firma va avea mereu de pierdut, deoarece ca si mine se vor intreba multi daca mai renteaza sa-si achizitioneze masina sau nu tinand cont ca pot aparea pe parcurs fel de fel de probleme care nu se stiu cum vor fi solutionate. A uitasem sa mai spun un lucru : testarea masinii puteam s-o fac si la un drive test dar nu am primit nici un raspuns la solicitarea mea in aceasta directie. Probabil imi voi indrepta atentia catre alta marca de masina care se vrea vanduta.

BogdanP
Kia Romauto
Posts: 32
Joined: 02 Jul 2007, 10:32
Auto:
Location: Bucuresti

Re: importator ciudat in vanzari

Post by BogdanP »

Buna seara. Nu stiu la ce va referiti cand spuneti ca din cauza importatorului nu puteti sa cumparati masina. La ce dealer Kia ati dorit sa testati masina si nu ati reusit? Kia Romauto este importator, comercializarea se face prin reteaua de distribuitori autorizati (dealeri), asa ca de la Kia Romauto nu puteti sa cumparati nicio masina. Poate incercati sa fiti mai explicit cu ce anume v-a deranjat.

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: importator ciudat in vanzari

Post by Skyppy »

Raman la parerea mea ca masinile Kia, incepand de la Cee'd, s-au vandut singure: la inceput dealerii nu stiau despre masina ce o vindeau nici macar cat potentialul client ce le deschidea usa. drept urmare, masina s-a vandut, nu publicitatii sau a super ofertelor - nu vb de pret care a fost f ok la vremea respectiva. Cee'd-ul s-a vandut ca s-a dus vorba, ca pe vremea dacilor. Asa ca dealerii nu s-au omorat nici unu nici atunci si nici acum sa vanda o masina. Au depasit targetul pentru 10 ani de acum in colo, asa ca viata merge inainte. Cand am vrut sa imi iau Renault, mi se ofereau revizi gratuite, alarme covorase... matanii. Dealerul dacia / renault din Tulcea, face intalniri periodice cu cei din club, cu Loganistii de care tot radem: fac gratare, membriii primesc seturi de cauciucuri sau seturi de jante de aliaj cadou...

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: importator ciudat in vanzari

Post by cmihai »

ai dreptate @skyppy.....mie mi-a picat fata cand mi-a zis vanzatoarea de la show-room....''Daca va convine bine daca nu mergeti la alt dealer si luati-va alta masina''.....asta da atitudine....oare acum in vremurile astea ,oare la fel fac.....ca sincer face-lift ,nu prea vad pe strazi asa multe....cel putin la mine in oras.....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: importator ciudat in vanzari

Post by iulian2007 »

acelasi dealer ca al lui @cmihai, aceleasi vorbe

si cand ma gandesc ca unui coleg i-au dat bonus: covorase, alarma, radio-CD cu mp3, jante aliaj.........
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
Security
Posts: 9
Joined: 01 Mar 2010, 23:06
Auto:
Location: IASI

Re: importator ciudat in vanzari

Post by Security »

Adevarat ca Kia Rom Auto nu se ocupa de vanzarea de masini. Asta am vazut pe propia-mi piele. Ei se ocupa numai de dealeri (sau ar trebui sa se ocupe de ei). Dealerul meu s-a chinuit 2 zile sa obtina pe o factura proforma o serie de motor pentru a o putea trimite la un finantator si cand a primit-o era nestampilata .Apoi a mai durat o jumate de zi s-o stampileze. Cum am scris si mai sus nu se vrea sa se vanda masini .

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: importator ciudat in vanzari

Post by dulaul »

@Security mentioneaza numele deler-ului care nu te-a ajutat sau ti-a facut probleme. @BogdanP are un cuvant greu de spus si te-ar putea ajuta in problema ta.
@Security iti urez un bun venit pe forum-ul clubkia.ro si iti doresc sa iti iei masina cat mai repede si fara peripetii, BAFTA !

@Skyppy cam ai dreptate, dar pentru ca pestele de la cap se-mpute, iar lucrurile merg prost incepand de sus in jos, tragem speranta ca dl. Bogdan Pasa va lua masuri sa faca schimbari si la acest nivel.

dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: importator ciudat in vanzari

Post by Skyppy »

eu acum, daca ar fi sa imi schimb masina, si sper ca intr-un an doi sa o pot face, nu o sa ma mai orienetz spre kia. Nu pt ca cee'd-ul nu e ok. ba e f ok. si service-ul e 90% ok, dar ,....acum sunt mai multe alternative, plus ca mentalitatea altor dealeri e total diferita

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: importator ciudat in vanzari

Post by dulaul »

Poate cine trebuie sa auda va intelege acest mesaj @Skyppy.
Defapt ce spui tu este rodul pe care-l "strang" dupa ce au dat cu flit si cu indiferenta in clienti atatia ANI. In fine, e problema lor si nu au decat sa se planga singuri ulterior si sa se faca de tot rahatu' cand nu se mai poate face nimic. Indura romanu' si indura, dar cat?
Urmatoarea masina probabil va fi tot KIA dar cel mai probabil o voi cumpara din alta tara din UE ca si eu m-am saturat sa mi se dea in fata cu rahat pe banii mei.

dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: importator ciudat in vanzari

Post by BUNU »

@Security,zi-ne si noua cum il cheama pe acel dealer ca sa-l ocoli pe viitor?
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

User avatar
Security
Posts: 9
Joined: 01 Mar 2010, 23:06
Auto:
Location: IASI

Re: importator ciudat in vanzari

Post by Security »

Dragii mei, nu este vorba aici de dealer, este vorba tocmai de importator, adica Kia Rom Auto. Ei sunt cei cu marea buba. Masina am cumparat-o si o astept sa vina . Problema de fond e ca cei care se ocupa de dealeri nu-si fac treaba. Adica cei din provincie sunt din provincie si numai cei din capitala sunt cei mai cei. Nu vor sa vorbeasca la telefon cu clientii, sa asculte ce probleme au, ci numai cu dealerii. Culmea este ca nici lor nu le raspund la mailuri sau la raspund dupa ce se fac valuri. Dealerul meu este mai mult decat ok . Ar fi un mare pacat sa nu recunosc asta. Daca ati sti de cate ori am avut tendinta de a renunta la achizitia masinii .Si nu din cauza dealerului ci din cauza "promtitudiniii " celor de la Kia Rom Auto . Nici cei de la piese si subansamble nu sunt mai receptivi. Am dorit ca noua mea masina sa vina de la Bucuresti prevazuta cu scut pentru motor dar cei de acolo mi-au spus ca ei nu au timp sa urmareasca care este masina mea, cu toate ca am dat toate informatiile necesare pentru identificarea ei . Nici nu au cautat o solutie la dorinta mea adica sa-mi faca o legatura telefonica cu cineva care sa ma ajute ( nu era vorba pe gratis ci contra cost ). Vreau masina sa fie prevazuta din start cu scut la motor pentru ca avem niste drumuri de milioane in Romania. Am rezolvat in final dar nu cu cei de la Kia Rom Auto ci cu altii care au fost mult mai receptivi ( doar sunt comercianti si vor sa-si vanda marfa ). Deci nici acolo(in partea de piese) nu se vrea sa se faca vanzari. Poate ar trebui sa faca acesti oameni niste cursuri minime de vanzari sau chiar de relatii cu clientii. Dupa cate stiu eu in vanzari < CLIENTUL ESTE STAPANUL NOSTRU > .

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: importator ciudat in vanzari

Post by Misu »

@security:iti inteleg punctul de vedere insa daca vrem sa se miste lucrurile, cred ca ar trebui sa dai detalii pentru a putea identifica punctual persoanele care au gresit-dc nu vrei sa le vada toata lumea, da-le pe pm catre bogdanp
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

User avatar
Security
Posts: 9
Joined: 01 Mar 2010, 23:06
Auto:
Location: IASI

Re: importator ciudat in vanzari

Post by Security »

Parte frumoasa este ca am purtat numai conversatii telefonice si cei cu care am vorbit nu s-au prezentat. Oricum povestea continua. In cateva zile, cred (presimt ) ca o sa am ce sa va povestesc. Astept sa vad finalul saptamanii cand ar trebui sa primesc mult dorita masina.

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: importator ciudat in vanzari

Post by xp »

Parca vad ca nu o sa ai masina livrata la timp.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
Security
Posts: 9
Joined: 01 Mar 2010, 23:06
Auto:
Location: IASI

Re: importator ciudat in vanzari

Post by Security »

Cu siguranta. Masina este rezervata de 1 luna, platita integral de 5 zile . Conform contract trebuie sa fie livrata in 10 zile. Sa vedem daca se tin de cuvant.

Post Reply

Return to “Colţul importatorului”