Realizez site-uri web GRATIS

Forum rules
1. Postarea în regim „bazar” (bunuri personale: "vând 4 capace", "am 10 pixuri de la mama din America, vând 9 din ele, etc.) este neîngrădită membrilor activi, orice altă situaţie necesitând acordul adminilor.
2. Contrareclama este interzisă (excepţie face situaţia în care se aduc argumente dovedite privind reaua voinţă şi/sau tentativa de fraudă din partea ofertantului!).
3. Offtopicul este interzis
4. „Ridicarea” anunţurilor prin posturi seci gen „up”, „valabil”, „nu vrea nimeni” se interzice.
5. Orice activităţi care aduc atingere legilor în vigoare sunt interzise.

Pentru orice detalii contactaţi Echipa Tehnică ( clubkia@clubkia.ro)
User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Realizez site-uri web GRATIS

Post by Minu »

Realizez site-uri web GRATIS,nu ma bag inca la magazine online,in principiu site-uri personale,de publicitate,promovare,prezentare,etc(cam tot ce tine de HTML,CSS si putin Javascript).As prefera sa aveti deja un domeniu,vreau sa lucrez pentru cineva care chiar are nevoie de un site,nu sa-l fac si sa nu ajunga in online.

Primul venit pimul servit,nu lucrez la mai mult de un proiect odata.

Contact:0720033376 Cosmin
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Realizez site-uri web GRATIS

Post by zaboss »

1) Pune și tu un link cu un portofoliu.
2) Site-uri html chior sunt inutile, fiind greu de actualizat, deci, trebuie să ai un CMS în spate, de aceea, mai degrabă orientează-te pe teme pentru CMS mai uzuale.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Realizez site-uri web GRATIS

Post by Minu »

1)Momentan nu am un portofoliu,tocmai d-aia si lucrez gratis,sa-mi fac un portofoliu iar dupa aceea am sa lucrez si contra cost.As putea sa pun un portofoliu cu chestii grafice facute in photoshop (carti de vizita,calendare,layout-uri,logo-uri).
2)Nu fac numai HTML chior,ci si cu CSS si cu putin Javascript.Prefer sa fac ceva unic pentru client,fac layout-ul in photoshop dupa care scriu codul pentru el.Te inseli amarnic cand spui ca nu poti face nimic cu Html,tot ce vezi tu la un site este facut in Html,Css,Javascript vorbit de partea de frontend iar Mysql si PHP de partea de backend ceea ce nu se vede la un site).Incerc sa ma feresc de CMS-uri la inceput,prefer sa invat sa scriu cod de mana decat sa folosesc niste teme copiate pentru wordpress de exemplu
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Realizez site-uri web GRATIS

Post by zaboss »

:D :D :D :D :D
Primul site web l-am realizat în 1997, deci vinzi castraveți la grădinar. Ceea ce voiam eu să-ți spun este că nu faci nimic doar cu HTML și CSS, fiindcă nici un client nu va lucra cu două persoane diferite pentru un proiect, ci cu una singură. Este ca și cum, că tot suntem pe un forum de mașini, te-ai urca la volan cunoscând la perfecție doar teoria, fără să fi condus vreodată.
În al doilea rând, dacă vrei să ai vreo șansă în servicii, ar trebui să fii ceva mai prompt, nu să răspunzi după două săptămâni...
În al treilea rând, tot pentru a avea o carieră în servicii, învață să scrii corect, să folosești spații între cuvinte, să folosești diacritice...
În al patrulea rând, citește și caută să înțelegi ce ți se spune, nu te repezi înainte. Tu ai spus că „faci site-uri gratis”, iar eu ți-am spus că nimeni nu mai folosește site-uri HTML chior, toată lumea are în spate un CMS, după care îmi explici mie cum e cu HTML, back-end și front-end...
În al cincilea rând, uită de Photoshop. Layout în Photoshop era acum 10 ani, când aveai rezoluții unice. Acum ai nenumărate ecrane, cu nenumărate rezoluții, iar site-urile trebuie să arate bine pe toate - responsive webdesign. Învață frameworkurile de design - bootsrap, foundation - ca să vezi cum funcționează și poți face tu unul propriu pentru a nu mai fi dependent de moda (orice framework are un ciclu de viață redus, mereu apar altele, se umple inevitabil de bloatware).
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

KiaUser
Posts: 95
Joined: 21 May 2014, 13:08
Auto: Kia Cee'd SW 1.6 GDI

Re: Realizez site-uri web GRATIS

Post by KiaUser »

Și nu în ultimul rând învață să spui mulțumesc când ți se fac sugestii, mai ales acum că ești la început.
Fără un pic de diplomație n-ai nicio șansă de reușită în domeniul serviciilor.
Alex Dobrin
Jurnal

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Realizez site-uri web GRATIS

Post by Minu »

zaboss wrote::D :D :D :D :D
Primul site web l-am realizat în 1997, deci vinzi castraveți la grădinar. Ceea ce voiam eu să-ți spun este că nu faci nimic doar cu HTML și CSS, fiindcă nici un client nu va lucra cu două persoane diferite pentru un proiect, ci cu una singură. Este ca și cum, că tot suntem pe un forum de mașini, te-ai urca la volan cunoscând la perfecție doar teoria, fără să fi condus vreodată.
În al doilea rând, dacă vrei să ai vreo șansă în servicii, ar trebui să fii ceva mai prompt, nu să răspunzi după două săptămâni...
În al treilea rând, tot pentru a avea o carieră în servicii, învață să scrii corect, să folosești spații între cuvinte, să folosești diacritice...
În al patrulea rând, citește și caută să înțelegi ce ți se spune, nu te repezi înainte. Tu ai spus că „faci site-uri gratis”, iar eu ți-am spus că nimeni nu mai folosește site-uri HTML chior, toată lumea are în spate un CMS, după care îmi explici mie cum e cu HTML, back-end și front-end...
În al cincilea rând, uită de Photoshop. Layout în Photoshop era acum 10 ani, când aveai rezoluții unice. Acum ai nenumărate ecrane, cu nenumărate rezoluții, iar site-urile trebuie să arate bine pe toate - responsive webdesign. Învață frameworkurile de design - bootsrap, foundation - ca să vezi cum funcționează și poți face tu unul propriu pentru a nu mai fi dependent de moda (orice framework are un ciclu de viață redus, mereu apar altele, se umple inevitabil de bloatware).

Nu pot decat sa te felicit inseamna ca ai ceva experienta in spate si presupun ca lucrezi in domeniu.
Nu vand castraveti la gradinar am scris ce fac si ce nu fac in primul post,vreau sa ma axez momentan pe partea de frontend urmand ca mai apoi sa studiez si ceva PHP,MySql,etc,tocmai d-aia nici nu iau bani pe ce fac,fac gratis pana imi fac ceva experienta.Fug de CMS-uri pentru ca nu vreau sa fac ceva copy-paste la asta m-am referit,am preferat sa scriu cod de mana in Notepad decat sa dau copy paste si sa nu inteleg nimic,cred ca si tu stii cati "fac" site-uri gen iti trantesc o tema o modifica putin iar cand il validezi are o gramada de erori nu au habar de "tricks-uri" si te trezesti ca in IE si nu numai iti afiseaza ca naiba.M-am ferit de CMS,Dreamweaver,etc ca dracu de tamaie.
Cu framework-urile sunt de acord,am studiat putin bootstrap si am vazut ca e folosit pentru a face site-uri responsive,sa fie optimizate PC,tablete,smartphone,etc dar tot din CSS,Html si Javascript e compus :)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Realizez site-uri web GRATIS

Post by sonty »

ca sa nu tac si eu, tu vrei sa faci acum ce facea lumea acum 15 ani. si parerea mea e ca e inutil. in IE va arata tot timpul aiurea daca vrei sa arate bine in alelalte, iar erori in validarea w3 vei avea permanent daca vrei sa-ti mearga ceva. si asta dintr-un motiv simplu: pe aia de-au scris browserele i-a durut fix in fund de standard. toti au elemente de css specifice pe care trebuie sa le folosesti ca sa arate rezonabil.
ce mai vreau sa zic e ca daca incepi sa folosesti un framework o sa faci musai si ce vrei tu sa faci, doar ca inveti si sa folosesti un framework si ai si exemple. pana la urma cineva trebuie sa scrie html-ul pe care-l scuipa framework-ul ca nu-l va scrie singur.
din experienta personala, ca si eu eram ca tine acu multa vreme, atunci cand am descoperit bootstrap, jquery si laravel mi-am dat palme pentru timpul pierdut incercand sa reinventez roata si mirandu-ma de ce iese poligonala.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Realizez site-uri web GRATIS

Post by zaboss »

@Minu,

am vaga impresie că tu habar nu ai ce înseamnă CMS, de-l asociezi cu DreamWeaver (chiar, mai există așa ceva? n-am mai văzut unul de când era la Macromedia). CMS=Content Management System, adică un program de administrare a conținutului. Cel mai cunoscut și folosit este WordPress. Mai sunt însă o grămadă.
De asemenea, tu confunzi și LIMBAJUL de programare HTML cu tipul de CONȚINUT. Azi nimeni nu mai dorește conținut HTML (sau altfel spus, „static”), toată lumea vrea să-l poată actualiza simplu, nu să bâjbâie prin sute de linii de cod ca să corecteze o literă sau să schimbe o propoziție. De aceea, este obligatoriu să lucrezi cu un CMS. Nici nu este foarte complicat să faci unul, orice începător în ale php-ului poate bricola unul după 2-3 lecții. Avantajul unui CMS propriu este că îl poți adapta ușor designului, în vreme ce, pentru a adapta un CMS de talia Wordpress designului tău trebuie să umbli serios în codul php. Când lucrezi pe WordPress sau similar, trebuie să-ți adaptezi tu designul la ce poate „scoate” CMS.

Atâta vreme cât tu ești obligat să-ți integrezi designul cu un CMS nu ai cum să lași partea de programare deoparte, chiar dacă nu faci tu însuți programarea, trebuie să fii capabil să citești și să înțelegi despre ce este vorba în codul php/asp/jsp/etc., ce face o funcție...

Lucrul cu site-urile „dinamice”, în care designerul nu controlează conținutul îți schimbă și modul de gândire, fiindcă ceea ce tu ai gândit ca un box de text de 2 propoziții, poate deveni la client un text de 100 propoziții și dacă asta îți fute designul, e clar că ai gândit-o prost. De aia ți-am spus să uiți de Photoshop. Și în loc de Notepad, folosește NotePad ++. E altceva ;)
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Realizez site-uri web GRATIS

Post by Ogy »

@zaboss, cred ca deabea acum ai pus punctul pe I.
Sper ca toti cei implicati in aceasta discutie o considera pur instructiva si va rog ajutati fara sa aruncati cu pietre.
@Minu, fa-ti tu ce continut vrei si iti pot gazdui eu respectivele experimente moca si nelimitat. Pe privat ce subdomenii vrei sa-ti alegi dintre clubkia si inca unu.
Fa ceva interesant pt clubkia. Nu promit ca o sa fie pus in fata forumului, dar cine stie...

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Realizez site-uri web GRATIS

Post by Minu »

zaboss wrote:@Minu,

am vaga impresie că tu habar nu ai ce înseamnă CMS, de-l asociezi cu DreamWeaver (chiar, mai există așa ceva? n-am mai văzut unul de când era la Macromedia). CMS=Content Management System, adică un program de administrare a conținutului. Cel mai cunoscut și folosit este WordPress. Mai sunt însă o grămadă.
Citesti pe sarite,nu am scris nicaieri ca DreamWeaver=CMS.
zaboss wrote:De asemenea, tu confunzi și LIMBAJUL de programare(????) HTML cu tipul de CONȚINUT.
zaboss wrote:Lucrul cu site-urile „dinamice”, în care designerul nu controlează conținutul îți schimbă și modul de gândire, fiindcă ceea ce tu ai gândit ca un box de text de 2 propoziții, poate deveni la client un text de 100 propoziții și dacă asta îți fute designul, e clar că ai gândit-o prost. De aia ți-am spus să uiți de Photoshop. Și în loc de Notepad, folosește NotePad ++. E altceva ;)
.Notepad++ folosesc,e foarte ok iti poti da seama cand lasi un id,clasa,etc deschise :)

Am sa tin cont si de parerile tale,pana la urma nu toti ne-am nascut invatati si vrem cu totii sa progresam nu? :)

@Ogy,ai PM!
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Post Reply

Return to “Bazar”