Cumpar Kia Ceed

Forum rules
1. Postarea în regim „bazar” (bunuri personale: "vând 4 capace", "am 10 pixuri de la mama din America, vând 9 din ele, etc.) este neîngrădită membrilor activi, orice altă situaţie necesitând acordul adminilor.
2. Contrareclama este interzisă (excepţie face situaţia în care se aduc argumente dovedite privind reaua voinţă şi/sau tentativa de fraudă din partea ofertantului!).
3. Offtopicul este interzis
4. „Ridicarea” anunţurilor prin posturi seci gen „up”, „valabil”, „nu vrea nimeni” se interzice.
5. Orice activităţi care aduc atingere legilor în vigoare sunt interzise.

Pentru orice detalii contactaţi Echipa Tehnică ( clubkia@clubkia.ro)
catalinos
Posts: 80
Joined: 21 Feb 2014, 21:20
Auto: Kie Ceed 1.4 CB
Location: Sector 4, Berceni

Cumpar Kia Ceed

Post by catalinos »

Salutare,

Sunt interesat de achizitia unei Kia Ceed, hatchback cu motor pe benzina (1.4L).

Ma intereseaza o masina bine intretinuta si fara accident, fabricata in 2008+, cu maxim 70.000 km. Vanzatorul trebuie sa fie din Bucuresti sau sa fie dispus sa vina in Bucuresti pentru a putea sa vad masina. :D

Pot oferi 4000-4700 euro.
Kia Ceed 1.4 ED, 2008, ODO 93.000 Km.

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Cumpar Kia Ceed

Post by Caralumba »

Am vazut la doua statii de mine ( Dr.Taberei ) un autoturism Kia Cee'd cu afis de vanzare pe el ( stiam masina din vedere, nu prea am vazut-o miscata de la locul ei, nu cunosc proprietarul ) cu nr. de telefon 0746059928.
Am cautat si am gasit ca a avut si un anunt pe "autovit" http://www.autovit.ro/kia-cee-d-C31523825.html.
Evident, pretul din anunt nu este conform dorintelor tale, dar la o negociere......mai lasa el, mai dai tu......poate va intelegeti.
Succes.
Fair day, be well !
Image

catalinos
Posts: 80
Joined: 21 Feb 2014, 21:20
Auto: Kie Ceed 1.4 CB
Location: Sector 4, Berceni

Re: Cumpar Kia Ceed

Post by catalinos »

Multumesc pentru oferta gasita. Din pacate bugetul meu e limitat la ceea ce am scris in prima postare. Nu stiu daca omul e dispus sa scada atat de mult. O sa incerc sa il sun maine insa nu cred ca sunt sanse sa scada pretul pana la suma pe care o am eu disponibila. :)
Kia Ceed 1.4 ED, 2008, ODO 93.000 Km.

nicul
ideolog
Posts: 215
Joined: 31 May 2007, 22:05
Auto: -
Location: --

Re: Cumpar Kia Ceed

Post by nicul »

Salut, am eu Kia Cee'd din 2007 august, pe talon 2008. Vreau 4.500 pe ea. Revizii doar la Kia, carte de service. Sunt din Bucuresti, putem sa ne intalnim in weekend.
O primesti cu instalatie BRC - cu un plin de 130 lei faci cam 450 km prin oras.
Daca esti interesat da-mi un PM.
Salutari!

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cumpar Kia Ceed

Post by eugenflorinmanea »

Caralumba wrote:Am vazut la doua statii de mine ( Dr.Taberei ) un autoturism Kia Cee'd cu afis de vanzare pe el ( stiam masina din vedere, nu prea am vazut-o miscata de la locul ei, nu cunosc proprietarul ) cu nr. de telefon 0746059928.
Am cautat si am gasit ca a avut si un anunt pe "autovit" http://www.autovit.ro/kia-cee-d-C31523825.html.
Evident, pretul din anunt nu este conform dorintelor tale, dar la o negociere......mai lasa el, mai dai tu......poate va intelegeti.
Succes.
Daca masina are 23,000 kilometri reali doar sa fie super disperat sa o vanda pe 4,500 EUR in conditiile in care in banii astia iei cel mult un logan bine intretinut cu 50,000 km.
La 4,500 Ceed iei doar cu kilometri lui Nicu- 140,000.
SAAB 9-5

catalinos
Posts: 80
Joined: 21 Feb 2014, 21:20
Auto: Kie Ceed 1.4 CB
Location: Sector 4, Berceni

Re: Cumpar Kia Ceed

Post by catalinos »

@eugenflorinmanea, nu l-am sunat pe om, nu ma incadrez cu banii. :)
Kia Ceed 1.4 ED, 2008, ODO 93.000 Km.

catalinos
Posts: 80
Joined: 21 Feb 2014, 21:20
Auto: Kie Ceed 1.4 CB
Location: Sector 4, Berceni

Re: Cumpar Kia Ceed

Post by catalinos »

@nicul, daca masina nu avea kilometrajul pe care il are, m-ar fi interesat.
Kia Ceed 1.4 ED, 2008, ODO 93.000 Km.

nicul
ideolog
Posts: 215
Joined: 31 May 2007, 22:05
Auto: -
Location: --

Re: Cumpar Kia Ceed

Post by nicul »

Imi pare rau. Succes la gasirea masinii (cu km reali) pe care o cauti!

catalinos
Posts: 80
Joined: 21 Feb 2014, 21:20
Auto: Kie Ceed 1.4 CB
Location: Sector 4, Berceni

Re: Cumpar Kia Ceed

Post by catalinos »

Salut baieti,

Am mai sapat intre timp, am vazut vreo doua-trei masini. Nu ma pricep foarte bine la ce tine de auto dar am gasit o masina care pare sa fie ok ca si pret / rulaj.

Varianta 1

Masina are 72.000km si e din 2008. Omul vrea 4200E pe ea. A fost folosita de el / sotie.

Ca si "bube":

- in fata spoilerul pare sa fi fost "frecat" / atins undeva in partea stanga, nu foarte grav;
- aripa din spate stanga, are un mic inceput de rugina, pe 20 cm lungime, cam 1 mm inaltime, chiar pe zona cea mai de jos, acolo unde e tabla indoita;
- portbagajul are o taietura in tapiterie, in partea stanga, de vreo 12 cm (se poate repara?!);
- spoilerul spate a fost atins, pare sa fie un pic deplasata bara in stanga, langa stopuri;
- la interior arata destul de putin intretinuta / cred ca se poate curata tapiteria (nu ma pricep prea bine);
- ii trebuie cauciucuri noi;

In principiu o sa ma duc cu el pe tester la reprezentanta la Kia. Fiind prima mea masina, nu prea stiu cum sa pun problema si ce sa intreb acolo. Cea mai mare problema mi se pare acel inceput de rugina pe aripa... Se poate remedia?


Ar mai fi si Varianta 2

Am mai gasit o masina in targ la vitan care arata mult mai bine (90.000 / 2008) dar m-am informat mai bine si omul care o vinde e un samsar care a cumparat-o de la alt samsar. :)

Asta are cauciucuri noi + baterie si pare polishata / tinuta in garaj. Asta vrea 4400.

Intrebarea e catre care din ele sa ma indrept. Se merita prima varianta? E normal sa apara inceputul de rugina? Se poate "trage" bara spate / spoilerul atins la loc (acum e deplasat 1-2 mm) ?
Kia Ceed 1.4 ED, 2008, ODO 93.000 Km.

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

Salut. Am raspuns dincolo... Mai in detaliu, aicibo sa fiu scurt. De la samnsar nu iti recomand. Iar cealalta, ai frija sa nu fi fost lovita fff rau(daca a rams stramba de la lovitura nu o lua nici moca) daca bara e deviata ca nu au puso aia bine, si lovitura nu a foat prea grava .. mai poti negocia, dar tine minte ca daca are rugina la anii aia a fost lovita, si daca cauta motive sau baga povesti greu de crezut legat de lovitura dai pass, plus ca daca dupa o lovitura slaba, inca e strmba vizibil, ori nu iau interesat deloc, ori aia nu a foat lovitura slaba, in ambele cazuri nu prea tecomand... Nah ca tot nu am fost scurt :)

Sent from my HTC One using Tapatalk
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Cumpar Kia Ceed

Post by Razica »

ai condus vreuna dintre ele? ca asta conteaza cel mai mult.
eu unul nu mi-as luat din targ masina.
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cumpar Kia Ceed

Post by eugenflorinmanea »

De la samsar in nicun caz mai ales ca e si pregatita de vanzare. Gandeste te ca masina aia probabil a costat vreo 3,000 eur cand a luat o primul samsar - oare de ce?

Daca e ruginita sigur a fost bubuita si reparata la ciocan.
In traficul din Bucuresti e aproape imposibil sa nu o atingi macar un pic chit ca ti-o sterge un nene cu caruciorul in parcare la Baneasa etc.
Totusi daca e reparata la reprezentanta si se respecta toate normele NU ARE VOIE SA RUGINEASCA.
Mai bine mai strange un 500 EUR ia una la 5,000- 5,500 cu istoric carte service, verificata la reprezentanta si stii sigur ce iei plus ca teoretic mai ai 2 ani garantie la motor cutie.
Altfel s-ar putea sa dai 4,300 EUR pe ea si dupa aia sa mai bagi vreo 2,000.
SAAB 9-5

catalinos
Posts: 80
Joined: 21 Feb 2014, 21:20
Auto: Kie Ceed 1.4 CB
Location: Sector 4, Berceni

Re: Cumpar Kia Ceed

Post by catalinos »

Multumesc pentru raspunsuri baieti. Astazi ma intalnesc cu alti doi posesori de Ceed.

Din pacate nu ma pricep la masini asa ca aceste sugestii si sfaturi imi sunt foarte utile.

Masina a fost service-ata doar la reprezentanta, la Baneasa. Daca spuneti ca masinile voastre din 2008 nu au astfel de probleme inseamna ca intr-adevar e ceva in neregula cu ea.

In cartea de service ultima revizie e facuta in decembrie (revizia numarul opt) - schimbat motoras stergator parbriz + alte cateva chestii. Bara spate cred ca a fost atinsa de curand.

Multumesc inca o data pentru ajutor. Daca mai aveti idei / opinii, le astept cu interes. :)

O alta chestie: l-am intrebat de garantie si mi-a zis ca mai are garantie la motor si la cutia de viteze. E normala treaba asta? Stiu ca Ceed-ul avea 7 ani garantie "din bara in bara". :roll:
Kia Ceed 1.4 ED, 2008, ODO 93.000 Km.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cumpar Kia Ceed

Post by quelloo »

astea pre-facelift au 5 ani bara bara si inca 2 la cutie si motor.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Bazar”